نویسنده: امیرمحمد تهمتن

بهتر است در گام اول به سوالات زیر پاسخ دهید تا کمی با عیارسنجی سواد مالی آشنا شوید و سپس سراغ تصمیم مالی برویم؛

۱-به‌نظر شما بهتر است تمام پول‌تان وارد یک کسب و کار یا سرمایه‌گذاری کنید یا بهتر است آن را وارد چند کسب و کار یا چند سرمایه‌گذاری کنید؟

۲-فرض کنید که در طی ۱۰ سال آینده، قیمت کالاها و خدماتی که می‌خرید، دو برابر می‌شود. اگر درآمد شما نیز دو برابر شود، به‌نظر شما، نسبت به امروز میزان کمتر، بیشتر یا برابری از کالاها و خدمات را می‌توانید خریداری کنید؟

۳-فرض کنید نیاز دارید تا ۱۰۰ هزار تومان قرض بگیرید. کدام‌ یک از دو گزینه زیر، هزینه کمتری برای شما جهت پس‌دادن پول تحمیل می‌کند؟ ۱۰۵ هزار تومان یا ۱۰۰ هزار تومان به‌علاوه ۳ درصد.

۴-فرض کنید شما پول‌تان را در بانکی برای مدت دو سال سپرده‌گذاری می‌کنید و بانک متعهد است که هر سال به شما ۱۵ درصد سود بدهد؟ به‌نظر شما، آیا بانک در سال دوم نسبت به سال اول، سود بیشتری به شما می‌دهد یا مقداری که به پول اولیه شما اضافه می‌شود در هر دو سال یکسان است؟ فرض کنید شما در حساب پس‌اندازتان، ۱۰۰ هزار پول دارید و بانک به شما سالانه ۱۰ درصد سود می‌دهد. به نظر شما، در پنج سال آینده، اگر هیچ پولی از حساب‌تان خارج نکنید، میزان پس‌اندازتان چقدر می‌شود؟ این نکته هم از نکاتی است که به تصمیم مالی شما بسیار مرتبط است.

طبق تعریف بانک جهانی، اگر شما به ۳ سوال از ۴ سوال بالا درست پاسخ بدهید، به‌لحاظ مالی باسواد هستید. این چهارسوال، پایه‌ای‌ترین مفاهیمی را شامل می‌شود که برای یک تصمیم‌گیری مالی ضروری است: تنوع‌بخشی در سبد دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری، تورم، درک و محاسبه نرخ بهره و بهره مرکب. آیا می‌توانید این مفاهیم را برای دیگران توضیح دهید؟ اگر با این مفاهیم آشنایی دارید و در تصمیم‌گیری‌های مالی‌تان از ‌آن‌ها استفاده می‌کنید، جزو ۲۰ درصدی از مردم ایران هستید که از سواد مالی‌ برخوردار هستند. بر اساس داده‌های بانک جهانی که در سال ۲۰۱۴ جمع‌آوری شده است، ۸۰ درصد از مردم ایران از حداقل آشنایی با مفاهیم مالی برخوردار نیستند! حال، اجازه بدهید که به سراغ چهار ستون اصلی سواد مالی یعنی تنوع‌بخشی، تورم، محاسبه نرخ بهره و درک نرخ بهره مرکب برویم. دقت به این نکات در یک تصمیم مالی بسیار حائز اهمیت است.

تصمیم-مالی-سواد-کیان

ستون اول سواد مالی، تنوع بخشی

بدیهی است که بهتر است در سرمایه‌گذاری‌های خود اصل تنوع‌بخشی را رعایت کنید تا بتوانید ریسک ناشی از آن را در دارایی‌های مختلف پخش کنید. با این کار موجب می‌شوید، وقتی یکی از سرمایه‌گذاری‌های شما، نرخ بازگشت مورد نظر شما را ارائه نداد، بتوانید هزینه ناشی از آن را با نرخ بازگشت دیگر سرمایه‌گذاری‌های خود تحمل کنید. بنابراین بهتر است، پول خود را در چند جا سرمایه‌گذاری کنید.

ستون دوم سواد مالی، درک تورم قبل از تصمیم مالی

وقتی درآمدها و هزینه‌ها به‌ یک اندازه رشد می‌کنند، قدرت خرید شما هیچ تغییری نمی‌کند و می‌توانید سبدی از کالاها و خدماتی که قبلا خریداری می‌کردید را همچنان خریداری کنید.

ستون سوم و چهارم سواد مالی، محاسبه نرخ بهره و بهره مرکب

وقتی شما در حسابی پول پس‌انداز می‌کنید، سود سپرده‌گذاری شما در سال دوم از سال اول بیشتر می‌شود. برای مثال، فرض کنید که اگر ۱۰۰ هزار تومان در یک حساب پس‌انداز با نرخ سود ۱۰% سپرده‌گذاری می‌کنید، پول سال اول شما ۱۱۰ هزار تومان (سود پول شما ۱۰ هزار تومان است) و پول سال دوم شما ۱۲۱ هزار تومان می‌شود (سود پول شما ۱۱ هزار تومان است). این مفهوم تحت عنوان بهره مرکب شناخته می‌شود. وقتی این سوال‌ها از مردمان سراسر دنیا پرسیده شد، تنها ۳۳ درصد از آن‌ها قادر بودند به حداقل ۳ سوال درست پاسخ دهند. این موضوع به این معنا است که حدود ۳٫۵ میلیارد نفر از افراد بزرگسال در دنیا از سواد مالی برخوردار نیستند. وضعیت سواد مالی برای دو گروه بسیار بدتر است: زنان و فقرا. در حالی که حدود %۳۵ از مردان در دنیا سواد مالی دارند، این نرخ برای زنان حدود ۳۰% است. نرخ سواد مالی در میان ۶۰% افراد ثروتمند حدود ۳۸% و برای ۴۰% افراد فقیر حدود ۲۳% است.

نویسنده: امیرمحمد تهمتن


354 بازدید


تنوع‌بخشی در سبد دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری، درک تورم، درک و محاسبه نرخ بهره و بهره مرکب پایه‌ای‌ترین مفاهیمی هستند که برای یک تصمیم‌گیری مالی ضروری است.


برچسب‌ها