سرمایه+>موفقیت>چطور تصمیم های سرنوشت ساز بگیریم؟>

چطور تصمیم های سرنوشت ساز بگیریم؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 37
  • 0

از ۵ مرحله خرج و پس انداز، اعتبار و بدهی، کار و درآمد، کار با سرمایه و کاهش ریسک گذشتیم و حالا نوبت به خان ششم یعنی خان آخر رسیده است که باید بیاموزیم چطور تصمیم های سرنوشت ساز بگیریم. به طور کلی در تصمیم گیری‌هایی که پول در آن‌ها نقش موثری را ایفا می‌کند، برای تصمیم های سرنوشت ساز باید نسبت به فرآیندهای تصمیم گیری آگاه باشیم. این تصمیم گیری‌های مالی از خرج و بدهی گرفته تا سرمایه گذاری و ورود به تجارت را در بر می‌گیرد. در طول فرآیند تصمیم گیری چند مولفه نقش اساسی را بازی می‌کنند که ما قصد داریم در مورد ۳ مولفه اساسی در این زمینه صحبت کنیم. به یاد داشته باشیم که این مولفه ‌ها می‌توانند راه تصمیم گیری را برای ما هموارتر کنند.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

داوری درباره درآمد‌ زایی و هزینه ‌زایی

در میان تمام مولفه‌هایی که در تصمیم های سرنوشت ساز در سرمایه گذاری دخیل هستند این دو گزینه جایگاه ویژه‌ای دارند و این که بدانیم چه دارایی‌هایی در طول زمان برای ما هزینه زایی می‌کنند و چه دارایی‌هایی منجر به درآمد زایی در زندگی ما می‌شوند باعث می‌شود تا تصمیم گیری‌های مالی ما سمت و سویی واقعی بگیرند.

دارایی های هزینه زا

در تصمیم های سرنوشت ساز هر نوع کالایی که در زندگی ما در مدت زمانی مشخص منجر به هزینه برای ما می‌شوند و به اصطلاح خرج تراش هستند را دارایی های هزینه زا می‌نامند. به عنوان مثال خرید خودرو شخصی یکی از دارایی‌های هزینه زایی است که امروزه بسیاری از ما حداقل یک دستگاه از این وسیله را در اختیار داریم. این نوع وسیله نقلیه شخصی خرج‌هایی مانند مصرف بنزین، تعمیر و نگهداری، خرید قطعات مصرفی را دارد که به طور ماهیانه و یا روزانه از حساب جیب ما پول خارج می‌کند. حتی منزلی که در آن زندگی می‌کنیم نیز دارایی هزینه زا محسوب می‌شود و ما باید بابت مصرف آب و برق و تلفن و گاز و باقی موارد هر ماه مبلغی را بپردازیم.

دارایی های درآمد زا

به هر نوع دارایی که در طول زمان برای‌مان باقی می‌ماند و خرج و استهلاک ندارد و البته از ارزشش هم کم نشود و از طرفی درآمدزایی هم داشته باشد را دارایی درآمد زا می‌گویند. حضور این دست دارایی ها در زمانی که می‌خواهیم تصیم های سرنوشت ساز بگیریم بسیار موثر هستند. به عنوان مثال همین خودرو که در قسمت دارایی های هزینه زا به آن پرداختیم، اگر برای کار کردن و درآمد زایی خریداری شود، از یک دارایی هزینه زا به یک دارایی درآمد زا تبدیل می‌شود. شاید این سوال در ذهن شما نقش ببندد که حتی اگر اتومبیل شخصی را هم برای درآمد زایی و به کار بردن آن در صنعت حمل و نقل خریده باشیم باز متحمل استهلاک و هزینه می‌شود. حرف کاملا بجایی است اما باید دقت کرد که تولید سرمایه این وسیله در زمینه حمل و نقل از خرج و مخارج آن بیش‌تر خواهد بود.

تفاوت عمده افرادی که از سواد مالی بهره مند هستند با دیگران این است که در چنین زمانی با قضاوت درست در مورد دارایی‌های‌شان می‌توانند به راحتی نوع درآمد زا و یا هزینه زا بودن دارایی‌های خود را بفهمند

سه مرحله برای درآمد زا کردن دارایی ها

حال که می‌توان قسمتی از دارایی‌های هزینه زا را به درآمد زا تبدیل کرد، بهتر است هر چه زودتر به فکر بیافتیم و دست به کار شویم. برای رساندن یک دارایی هزینه زا به درآمد زا باید سه مرحله را پشت سر بگذاریم؛ اول از همه این که درآمد خود را اول به نیازهای‌مان اختصاص دهیم و سپس با بقیه آن دارایی درآمدزا ایجاد کنیم و در آخر، از محل درآمد آن، خواسته‌های‌مان را محقق سازیم.

مولفه های بعدی؛ نیاز و خواسته

به این ترتیب پای یک مولفه دیگر به نام نیاز و خواسته نیز در فرایند تصمیم های سرنوشت ساز ما باز می‌شود. نیاز و خواسته که البته قرینه یکدیگر هستند تعریفی جداگانه دارند و برای کسی که می‌خواهد مفاهیم سواد مالی خود را تقویت کند یادگیری مفهوم این مولفه دو حرفی الزامی است.

نیاز در زندگی یعنی چه؟

نیاز به چیزی گفته می‌شود که بدون آن نمی‌توانیم به زندگی ادامه دهیم. به طوری که نبودنش زندگی را سخت کند. البته وجود نیاز هم شاید رضایت بخشی ایجاد نکند و صرفا به واسطه نیاز بتوانیم گذران زندگی کنیم. به عنوان مثال هیچ کدام از ما از نوشیدن آب احساس رضایت نمی‌کنیم و در صورت نبودنش ما زنده نخواهیم ماند. ما در مقابل نوشیدن آب اعلام رضایت نمی‌کنیم و تنها ناراضی نخواهیم بود. البته باید اشاره کرد که وجود آن چه که نیاز تلقی می‌شود برای تصمیم های سرنوشت ساز ما ضروری است.

خواسته در زندگی یعنی چه؟

خواسته آن چیزی است که بدون وجودش مشکل خاصی در زندگی ما رخ نمی‌دهد اما در صورت وجودش رضایت بسیاری به ما دست می‌دهد. به عنوان مثال با نوشیدن نوشابه احساس رضایت به ما دست می‌دهد اما در صورت نبود آن، می‌توان با همان آب سر کرد. با فهم دو مفهوم نیاز و خواسته می‌توان این طور نتیجه گرفت که شام و نهار و صبحانه در زندگی ما حکم نیاز را دارد و رستوران رفتن یک خواسته است که اگر نباشد اتفاقی برای ما نمی‌افتد.

فایده دانستن نیاز و خواسته در سرمایه گذاری چیست؟

این که بدانیم نیاز و خواسته یعنی چه در شیوه سرمایه گذاری و گرفتن تصمیم های سرنوشت ساز به ما کمک زیادی می‌کند. این دو مفهوم به ما کمک می‌کنند که هر وقت در برنامه ریزی‌های مالی‌مان قصد تصمیم گیری برای خرید چیزی را داشتیم، اول از خودمان بپرسیم که این چیزی که می‌خواهیم یک خواسته است یا نیاز؟ برای رفع نیازهای‌مان بهتر است از دارایی‌های درآمد زا خود استفاده کنیم. تا هر اندازه که می‌توانیم باید نیازهای‌مان را از این طریق تامین کنیم و دست به درآمد ناشی از فعالیت‌‌های شغلی‌مان نزنیم. به این ترتیب می‌توانیم امنیت مالی بهتری برای خود فراهم کنیم.

بیشتر بخوانید: چگونه از تصمیم های مالی خود مراقبت کنیم؟

افسار زندگی را در دست بگیریم

باید افسار مَرکب زندگی خود را در دست بگیریم و بدانیم کجا باید بند افسار را نرم‌تر و کجا سفت‌تر نگه داریم تا در مسیر زندگی و تصمیم های سرنوشت ساز بهتر عمل کنیم. این که بگوییم؛ «پول برای خرج کردن است!» یک اشتباه بزرگ است و باید بدانیم با هر میزان درآمدی هم که داریم باز منابع مالی محدود هستند. اگر بتوانیم به خوبی نیازها، خواسته ها و دارایی‌های هزینه زا و درآمد زا خود را در زندگی بشناسیم، آن وقت می‌توانیم ادعا کنیم که تصمیم‌های مالی ما در مسیر درستی در حال حرکت است و تعادل به عنوان یک اصل مهم در معیشت برای ما مهیا شده است.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...