چگونه از تصمیم های مالی خود مراقبت کنیم؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 83
  • 0
  چگونه از تصمیم های مالی خود مراقبت کنیم؟

  ثابت قدم ماندن در تصمیم های مالی مهم ترین رکن در استمرار مسیر سرمایه گذاری به حساب می‌آید. البته این تنها دلزدگی و خستگی و بی صبری نیست که باعث می‌شود که از تصمیم‌ های مالی خود صرف نظر کنیم و عطای‌شان را به لقای آن ببخشیم. در بسیاری از مواقع، این عوامل بیرونی هستند که تصمیم مالی ما را برای رسیدن به هدفی مشخص و تعیین شده تحت تاثیر قرار می‌دهند و متاسفانه گاهی ما را به بیراهه هم می‌کشند. نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشیم این است تصمیم مانند یک امانت است. چطور وقتی امانتی از کسی می‌پذیریم با تمام حواس‌مان مراقب آن هستیم؟ به همان میزان باید از تصمیم های خود به ویژه مالی به خوبی مراقبت کنیم. در ادامه بیش‌تر به این که چگونه باید از این تصمیم ها مراقبت کنیم می‌پردازیم.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  باید همه موارد را بررسی کنیم

  به یاد داشته باشیم که اجرا، ارزیابی، و اصلاح پایان کار نیست و همچنان باید چشم و گوش‌مان را باز نگه داریم. در تمامی این مراحل باید از تصمیم های مالی خود مراقبت کنیم. در گام‌هایی که در تصمیم‌ها برمی‌داریم باید به پاسخ درست و واقعی از سوالات زیر برسیم؛

  اگر مشکلی در محصول خریداری شده وجود داشت، شرایط بازگرداندن کالا چیست؟

  متاسفانه هیچ کس نیست که بگوید، در تصمیم های مالی خود، در تمام خریدهایی که در طول زندگی‌اش انجام داده به مشکلی در محصول برنخورده است. اما خوب، در قبال این اتفاق چه باید کرد؟ اولین کار این است که محصول موردنظرمان را از جایی تهیه کنیم که معتبر است و رضایت مشتری برایش اهمیت ویژه‌ای دارد. دوم این که به ما این اطمینان را بدهد که امکان بازگرداندن محصول در صورت خرابی را می‌پذیرد.

  حامی محصولی که خریده‌ام چه سازمانی است و چگونه به شکایت من رسیدگی می‌کند؟

  در چنین تصمیم های مالی، این که صرفا یک برچسب زرق و برق دار ببینیم که به عنوان برگه ضمانت روی جعبه محصول تهیه شده چسبانده شده، هیچ چیز را نمی‌تواند از ضمانت محصول برای ما ثابت کند. بلکه از خرید هر محصولی باید اول مدارک کافی را از سازمانی که حامی آن محصول و یا برند است بیابیم. عبارت «تحت لیسانس» را زیاد شنیده‌ایم که معمولا به کشورهای پیشرفته‌ای ربط پیدا می‌کند که روح‌شان هم از حضور چنین محصولی خبردار نیست، چه برسد به این که آن را تحت ضمانت خود درآورده باشند. دقت کنیم که سازمان حامی محصول حتما در ایران حضور داشته باشد. قبل از خرید با نهاد مربوطه تماس بگیریم و مطمئن شویم که ضمانت محصول را بر عهده می‌گیرد. از شرایط، ضوابط و مدت زمان رسیدگی نهاد نسبت به محصول مطلع شویم و بعد اقدام به خرید کنیم. شاید این سوال در ذهن شکل بگیرد که حالا مگر یک محصول چیست که بخواهم تا این اندازه پیگیری کنم؟! این مورد به عهده هر شخص است اما با قیمت‌های درج شده روی محصولات که این روزها می‌بینیم باید به این موارد توجه کنیم.

  در تصمیم های مالی تنها نیستیم

  در تصمیم های مالی گاهی پیش می‌آید که تنها نیستیم و در واقع از طرف یک تیم تصمیم می‌گیریم. این تیم می‌تواند خانواده ما در زمان اجاره کردن و یا خرید یک خانه باشد،؛ گاه می‌تواند تیم همکار ما در پذیرفتن یک پروژه باشد. در چنین شرایطی باید منافع و خواسته‌های جمع همراه‌مان را در نظر بگیریم. پس بهتر است مهارت در مذاکره را در خود تقویت کنیم. بسیاری این باور را به اشتباه در خود پرورش داده‌اند که کسی مهارت مذاکره بهتر دارد که تنها قیمت را به نفع خود تمام کند. بله. قیمت و این که منافع مالی ما در مذاکره تامین شود یکی از ابعاد مذاکره خوب است اما مواردی گاه مهم‌تر از پول در میان است. به جای مصالحه و کوتاه آمدن طرفین در منافع، به جداسازی مسائل بپردازید. این که تمام مفاد مذاکره از هم جدا شوند و هر کدام به شکل جداگانه شفاف سازی شوند تا بعدها طرفین دچار شک و تردید و بی اعتمادی به یکدیگر نشوند اذ اهمیت بالایی برخوردار است. خوب بشنویم. صرفا به پایان جلسه فکر نکنیم و هر آن چه که طرف مقابل می‌گوید را مو به مو در ذهن مرور کنیم. به یاد داشته باشیم که نگفتن یک موضوع به منظور دروغ گو بودن طرف مقابل در مذاکره نیست. اگر خوب بشنویم می‌توانیم آن مواردی که مدنظرمان هست و مطرح نشده را از طرف مذاکره خود بپرسیم. انتظارات هر دو طرف و نوع نقض توافق و پیامدهای بعدی آن را بسنجیم و سنگ‌ها را از همان اول وا بکنیم. در تصمیم های مالی داشتن صداقت و بی رو دربایستی صحبت کردن دو عنصر مهم است. هر گزینه‌ای که در مذاکره به توافق شما و طرف مقابل می‌رسد را سریع مکتوب کنید. حرفی که از دهان خارج می‌شود در کسر از ثانیه ناپدید می‌شود و برای هیچ مرجع قانونی قابل استناد نیست.

  بیشتر بخوانید: اولین گام برای یک تصمیم مالی

  تسلط بر اوضاع

  بی شک هر موقعیتی طبع و رنگ خود را دارد و در هر جایی و در هر کدام از تصمیم های مالی که می‌گیریم، نوع مواجهه ما با موقعیت متفاوت خواهد بود. موضوع مهم در این میان این است که هر اتفاقی هم افتاد، آنقدر بر اوضاع مسلط شده باشیم که بتوانیم از تصمیم های خود مراقبت کنیم تا بدون اتلاف وقت و هدر دادن سرمایه به هدف برسیم.