نویسنده: رضا گرانمایه

مثل تفاوت بین ترشی و شیرینی، وقتی بحث تفاوت بین سهام و اوراق قرضه می شود، برنده واقعی ترکیبی از هر‌دوی این‌هاست. چرا؟ چون تفاوت‌های آن‌ها در‌واقع مکمل یکدیگر هستند.

وقتی در سهام سرمایه‌گذاری می‌کنید، در‌‌­­­­­­­­­­­­­­­­­­‌‌‌‌‌‌‌ واقع بخشی از دارایی و سرمایه‌ی یک شرکت عمومی را می‌خرید. ارزش سهام تحت تاثیر شرایط مالی شرکت و درک سرمایه گذار از بهبود آن شرکت، دچار نوسان خواهد شد. بنابراین این احتمال وجود دارد که به سرمایه شما مقدار زیادی افزوده شود و آن شرکت سود زیادی به شما پرداخت کند؛ یا اینکه ارزش سرمایه‌ی شما کم شود و ضرر کنید.

بر‌اساس اطلاعات جمع‌آوری‌ شده، در حقیقت بین سال‌های ۱۹۲۶ تا ۲۰۱۳، میانگین سالیانه بازگشت سهام یک شرکت ۱۰٫۲ درصد بوده‌است. در  بدترین سال، ۴۳٫۱ درصد ضرر داشته؛ در حالیکه در بهترین سال ۵۴٫۲ درصد سرمایه به‌دست آورده است. به بیان ساده‌تر، سهام سرمایه گذاری ریسک‌داری است؛اما پس از گذشت مدت زمان تقریبا طولانی، سرمایه‌گذاری پر‌‌‌‌‌‌‌‌‌سود و ‌‌مزیتی خواهد بود.

سهام - اوراق قرضه - بورس

زمانیکه در اوراق قرضه سرمایه‌گذاری می‌کنید، در واقع به یک نهاد سرمایه قرض داده‌ایدو آن شرکت این تضمین را می‌دهد که سرمایه‌ی شما را در زمان مشخصی با سود به شما باز‌‌گرداند؛سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه تا زمانی که آن نهاد پا برجاست، سرمایه‌گذاری امنی به حساب می آید. در بین سال‌های گفته‌شده، میانگین بازپرداخت پول اوراق قرضه تنها ۵٫۵ درصد با حداکثر سود سالیانه ۳۲٫۶ درصد و حداکثر ضرر ۸٫۱ درصد بوده‌است. واضح است که اوراق قرضه دارای ریسک کمتری هستند، اما سود کمتری نیز دارند.

البته بعضی از اوراق ریسک نسبتا بیشتری دارند چون روش های بازپرداخت سرمایه متفاوت است. برای اینکه بتوانید ارزیابی کنید که آیا شرکتی که در آن سرمایه گذاری می کنید توانایی بازپرداخت را دارد یا نه، می توان از آژانس های رتبه دهی موجود کمک گرفت که شرکت ها را بین دو حالت “بسیار ممکن” و “غیر قابل اعتماد” رده بندی می کنند.

به طور مشابه، میزان ریسک و سود در سهام هم متفاوت است،. به عنوان مثال، شرکت های کوچک احتمال رشد و ارتقا بیشتری دارند در حالیکه شرکت های بزرگ پایدارتر هستند. بعضی از اوراق قرضه ی قمار آمیز و پربهره اما کم اعتبار، دارای ریسک زیادی نسبت به اوراق قرضه با کیفیت و مطمئن هستند و حتی ممکن است باعث کسب درآمد مثل سود سهام شود.

این تفاوت‌ها به کنار، دیدگاه کلی این است که سهام دارای ریسک بیشتر و اوراق قرضه محافظه‌کارانه‌تر است. وقتی می خواهید تصمیم بگیرید که کدام نوع سرمایه‌گذاری بهتر است، ترکیبی از هر دو را به نسبت ریسک‌پذیری و زمان خود نیاز خواهید‌داشت.

 

نویسنده: رضا گرانمایه


111 بازدید


مثل تفاوت بین ترشی و شیرینی، وقتی بحث تفاوت بین سهام و اوراق قرضه می شود، برنده واقعی ترکیبی از هر‌دوی این‌هاست. چرا؟ چون تفاوت‌های آن‌ها در‌واقع مکمل یکدیگر هستند.


برچسب‌ها