۵ تله خطرناک سرمایه‌گذاری

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 267
  • 0
  ۵ تله خطرناک سرمایه‌گذاری

  اگر تا به حال سرمایه‌ گذاری کرده باشید، احتمالا با وضعیتی روبرو شده‌اید که سرمایه خود را از دست داده باشید. از دست دادن سرمایه معمولا به این دلیل پیش می‌آید که نسبت به تصمیم خود پافشاری بیش از حد کرده‌اید یا به هر دلیلی نتوانسته‌اید تحلیل مناسبی از شرایط داشته باشید. در واقع، شما در تله‌ های سرمایه‌گذاری گرفتار شده‌اید! تله ‌های سرمایه ‌گذاری بسیار خطرناک هستند و به ساختار روانشناسی ما برمی‌گردند. اگر مایلید سرمایه‌گذاری سوددهی داشته باشید، باید این تله‌ها را شناخته و از آنها دوری کنید. در ادامه به ۵ مورد از مهمترین تله‌هایی که ممکن است در سرمایه‌گذاری خود با آنها روبرو شوید و سرمایه‌تان را از دست بدهید، اشاره می‌کنیم.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  تله های سرمایه گذاری «لنگر انداختن»

  همان طور که از اسمش پیداست، این تله به این دلیل پیش می‌آید که سرمایه‌گذار وابستگی بیش از حدی نسبت به پیش فرض یا معیاری که فکر می‌کند، قائل می‌شود. به عنوان مثال اگر قرار باشد برنده یک مسابقه فوتبال را حدس بزنید، تعداد گل‌های زده یک تیم در ۵ بازی اخیر معیار خوبی نیست، چون تیمی که بیشتر گل می‌زند را برنده می‌دانیم در حالی که ممکن است تیم دیگر به دلیل قابلیت‌های خط دفاعی‌ و بازی دفاعی‌اش بازی‌ها را با نتیجه حداقلی برده باشد. به طور کلی در انتخاب معیارها برای انتخاب گزینه سرمایه ‌گذاری برنده نیز به همین ترتیب باید دقت کرد. در سرمایه‌گذاری نیز مایلیم بر شرکت‌ها و گزینه‌های موفق تمرکز کنیم که این پیش فرض ممکن است لزوما درست نباشد. به عنوان مثال، در برخی از کشورهای جهان به یکباره قدرت بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای توسط خرده‌فروشی‌های آنلاین از میان رفت. کسانی که روی این فروشگاه‌های سنتی بزرگ سرمایه‌گذاری کرده بودند، تصور نمی‌کردند روزی اصل پولشان را هم از دست بدهند.

  راهکار: برای اینکه در چنین تله‌ای نیفتید، باید تفکری انعطاف‌پذیر داشته باشید و منابع اطلاعاتی جدید را بررسی کنید در حالی که از این واقعیت آگاهید که هر گزینه‌ای ممکن است امروز موفقیت‌آمیز باشد و فردا نه.

  تله «هزینه تلف شده»

  این تله نیز از تله‌های سرمایه گذاری خطرناک به شمار می‌رود. علت شکل گرفتن چنین تله‌ های سرمایه گذاری در ذهن ما این است که از نظر روانشناسی از انتخاب‌ها و تصمیمات گذشته ما در زندگی، حمایت کند. البته نتیجه چنین کاری می‌تواند برای سرمایه‌ گذاری فاجعه‌بار باشد. پذیرفتن زیان یا قبول اینکه مرتکب انتخاب اشتباهی شده‌ایم، برای ما آدمها بسیار سخت است. با این حال باید مراقب بود، چون اگر سرمایه‌گذاری خوبی نکرده باشید، بهتر است هر چه زودتر از آن خارج شوید و به گزینه دیگری روی بیاورید.

  به عنوان مثال، اگر هنگام بحران «دات کام» سهامی خریده بودید، باید یک دهه صبر می‌کردید تا سرمایه‌گذاری شما سربه‌سر شود. وابستگی احساسی به سرمایه ‌گذاری نامناسب فقط شرایط را بدتر می‌کند.

  راهکار: حدی برای ضرر و زیان خود تعیین کنید و اگر زیان شما به آن حد رسید سراغ سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری بروید.

  تله «تایید خواستن»

  در این تله از تله های سرمایه گذاری افراد به دنبال تایید گرفتن از بقیه افرادی که همین اشتباه شما را مرتکب شده و هنوز هم می‌شوند، هستند. اگر از خودتان می‌پرسید «سرمایه‌گذاری من ۳۰ درصد زیان کرده اما نگهداشتن آنها حتما بهتر است، این طور نیست؟» به دنبال تایید گرفتن از بقیه سرمایه‌گذاران بخت‌برگشته مشابه هستید. می‌توان با این روش یکدیگر را در کوتاه‌مدت آرام کرد، اما با چنین کاری فقط خودتان را فریب می‌دهید.

  راهکار: مطمئن شوید که توصیه‌های عینی از منابع موثق می‌گیرید نه اینکه با فردی که توصیه نامناسبی را در وهله نخست به شما کرده است، مشورت کنید.

  تله «نابینایی»

  این تله از تله های سرمایه گذاری می‌تواند شرایط را وخیم‌تر کند. حتی افرادی که چندان دنبال تایید خاصی نیستند هم اغلب واقعیت‌های موجود بازار را نادیده می‌گیرند چرا که نمی‌خواهند کاری انجام دهند و آن روز شوم که با زیان‌های سرمایه‌ گذاری‌شان مواجه ‌شوند را به تعویق بیندازند. اگر عمیقا می‌دانید که سرمایه‌گذاری شما مشکلی دارد، اما به همه چیز توجه دارید جز زیان سرمایه‌تان، دچار تله نابینایی شده‌اید.

  راهکار: همه ما بالاخره روزی باید سود یا زیان سرمایه‌گذاری خود را مشاهده کنیم. فرار از این موضوع کمکی به اصل مطلب نمی‌کند. بهتر است با چشم باز و منطقی با مساله روبرو شد و اگر زیان بیش از حد ضرر است، از آن سرمایه‌گذاری خارج شد.

  بیشتر بخوانید: نقطه سر به سر چیست؟ و چه تاثیری در تصمیمات ما دارد؟

  تله «نسبی بودن» وسوسه انگیزترین تله های سرمایه گذاری

  این تله نیز انتظار شما را می‌کشد. هر کس یک ترکیب روانشناختی دارد که ترکیبی است از مجموعه رویدادهایی که برای وی اتفاق افتاده‌اند و برخی از آنها نیز ریشه موروثی و ژنتیک دارد. این موضوع به معنای آن است که گرچه باید از گفتار و اقدامات دیگران آگاه باشید، اما وضعیت آنان و دیدگاه‌هایشان لزوما نباید در مورد شما نیز صدق کند.

  راهکار: آگاه باشید. باید برای خودتان و در چارچوب روحیات خودتان سرمایه‌ گذاری کنید. ممکن است دوستانتان روی یک گزینه ریسکی سرمایه‌گذاری کنند و پولش را هم داشته باشند اما اگر درآمد متوسطی دارید و زود هم عصبی می‌شوید، به چنین گزینه‌هایی فکر نکنید.