سرمایه+>موفقیت>تهران بیست و چهارمین شهر آلوده جهان / ۵ آمار شوکه کننده از آلودگی هوا در دنیا>

تهران بیست و چهارمین شهر آلوده جهان / ۵ آمار شوکه کننده از آلودگی هوا در دنیا

  • اشتراک‌گذاری
  • 15
  • 0

  این روزها بار دیگر آلودگی به مساله مهمی در شهرهای بزرگ ایران تبدیل شده است. مشکلات ناشی از آلودگی با معضلاتی مانند احتمال ابتلای بالاتر به ویروس کرونا همراه شده است. این پدیده علاوه بر آثاری که بر سلامت می‌گذارد و ۲ تا ۱۰ سال از عمر را کم می‌کند، از نظر اقتصادی نیز برای کشور هزینه‌هایی در پی دارد. در زیر به بررسی آلودگی هوای تهران و رتبه آن در حال حاضر می‌پردازیم و به تاثیراتی که آلودگی هوا بر جنبه‌های گوناگون زندگی می‌گذارند، اشاره می‌کنیم.

  آلودگی هوای تهران

  رتبه ۲۴ تهران در آلودگی/ رتبه ۲۷ ایران در جهان

  بررسی‌های سرمایه پلاس از وضعیت آلودگی شهرهای جهان حاکی از این است که در سال ۲۰۱۹ شهر تهران از نظر آلودگی در رده ۲۴ جهان قرار داشته است. بر اساس گزارش‌های جهانی آیکیو ار، میانگین غلظت ذرات کمتر از ۲٫۵ PM به ۲۵٫۹ میکروگرم در هر متر مکعب می‌رسد. بر اساس همین گزارش، شهرهای دهلی نو در هند، داکا در بنگلادش، اولان باتور در مغولستان، کابل افغانستان و جاکارتای اندونزی آلوده‌ترین شهرها در جهان به حساب می‌آیند. در حال حاضر نیز تهران رتبه ۲۷ را در میان آلوده‌ترین شهرهای جهان دارد که البته در روزهای اخیر از آلودگی آن کاسته شده است. این در حالی است که شهرهای دیگر ایران مانند اصفهان و اراک نیز آلودگی شدیدی را تجربه می‌کنند که گاهی از تهران هم آلوده‌تر هستند. با این حال، در گزارش‌های جهانی معمولا داده‌های پایتخت کشور به نمایش درمی‌آید.

  علاوه بر این، در سال ۲۰۱۹ رتبه ایران از نظر میزان آلودگی در میان ۹۸ کشور مورد بررسی، ۲۴ بوده است. آلوده‌ترین کشورهای جهان بنگلادش، پاکستان، مغولستان، افغانستان و هند هستند. نکته قابل توجه این است که بیشتر شهرهای آلوده متعلق به آسیا و بعضا کشورهای نه چندان پیشرفته هستند.

  تاثیرات آلودگی هوا بر زندگی افراد

  همان طور که اشاره شد، برخی تحقیقاتی که از سوی سازمان‌های بین‌المللی انجام گرفته‌اند، نشان می‌دهند که آلودگی هوا از طول عمر کم می‌کند و بر سلامت تاثیر می‌گذارند. اما علاوه بر این، آلودگی هوا روی محصولات کشاورزی نیز موثر است. از سایر بخش‌هایی که تاثیر پذیرفته‌اند می‌توان به بهره‌‎وری نیروی کار اشاره کرد.

  بیشتر بخوانید: قیمت مسکن تهران 2 درصد ارزان‌تر شد

  آمارهای شوکه کننده از آلودگی هوا

  اولین نکته آماری در خصوص آلودگی هوا این است که حدود ۹۲ درصد از جمعیت جهان در مناطقی زندگی می‌کنند که میزان آلودگی هوا بیش از محدوده‌های سالم است. علاوه بر این، آلودگی هوا همچنین چهارمین قاتل بزرگ پس از فشار خون بالا، ریسک‌های تغذیه و سیگار است. سومین آمار قابل توجه در مورد آلودگی هوا این است که ۶٫۵ میلیون نفر تنها در سال ۲۰۱۲ بر اثر بیماری‌های ناشی از آن از دنیا رفته‌اند. نکته دیگر آن است که ۹۴ درصد از مرگ‌ و میر بر اثر آلودگی هوا در کشورهای کم‌درآمد و متوسط رخ می‌دهد. اندازه ریز ذرات آلاینده‌ای که عمیقا وارد بدن شده و موجب بیماری می‌شوند، حدود ۲٫۵ میکرومتر است. نکته آخر آماری در این خصوص آن است که هزینه‌ای که آلودگی هوا به اقتصاد جهان تحمیل می‌کند به ۲۲۵ میلیارد دلار می‌رسد. تمام این موارد نشان می‌دهد که چرا باید به آلودگی هوا توجه کرد و حداکثر تلاش را برای حل این مشکل انجام داد.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...