تورم در کدام استان‌های کشور بیشتر است؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 355
  • 0
  تورم در کدام استان‌های کشور بیشتر است؟
  نرخ تورم سالانه 1400 مواد خوراکی و آشامیدنی در کل کشور 51.5 درصد است که رقم قابل توجهی به شمار می‌رود. این مقدار برای استان تهران 53.7 درصد است.

  چند روز پیش، گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌داد که نرخ تورم ماهانه در اسفند ماه 1400 کاهش یافته و به 1.3 درصد رسیده است. این نرخ تورم ماهانه از اردیبهشت 1400 رخ نداده بود. با این حال، نکته مهمی در این بین وجود دارد. نرخ تورم در نقاط مختلف کشور یکسان نیست و در مناطق شهری و روستایی و همچنین استان‌های مختلف تفاوت‌هایی دارد. در این مطلب به بررسی نرخ تورم 1400 در استان‌های مختلف می‌پردازیم و توضیحاتی درباره آن می‌دهیم.

  نرخ تورم در آخرین ماه قرن

  گزارش مرکز آمار ایران حاکی از آن است که در اسفند ماه سال گذشته، یزدی‌ها بالاترین تورم ماهانه را در کشور تجربه کرده‌اند. نرخ تورم برای ماه اسفند در این استان به 2.2 درصد رسیده که بسیار بالاتر از میانگین کشور (1.3 درصد) است. کمترین نرخ تورم اسفند ماه نیز با 0.6 درصد مشترکا در اختیار استان‌های اردبیل و سیستان و بلوچستان قرار دارد.

  بالاترین و پایین‌ترین تورم نقطه‌ای در سال 1400

  نتایج به دست آمده نشان می‌دهد نرخ تورم سالانه برای کل کشور به 40.2 درصد رسیده است. یعنی به طور متوسط قیمت کالاها و خدماتی که در سال 1400 خریداری کردید، در مقایسه با سال 1399 حدود 40 درصد گران‌تر شده است. مثلا اگر سال پیش سبدی از کالاها و خدمات را به طور متوسط یک میلیون تومان خریداری می‌کردید، در سال 1400 برای خرید همان سبد باید حدود یک میلیون و 400 هزار تومان هزینه می‌کردید. بر همین اساس، بالاترین عدد تورم سالانه برای 1400 متعلق به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد با 48.2 درصد، ایلام با 46.4 درصد و زنجان با 45.1 درصد بوده‌ است. از طرف دیگر، پایین‌ترین نرخ تورم سالانه هم در اختیار استان‌های همدان و سیستان و بلوچستان به ترتیب با 36.3 و 36.6 درصد است. تورم استان تهران نیز در سال 1400 برابر 37.6 درصد اعلام شده که جزو کم تورم‌ترین استان‌ها است.

  تورم در خانوارهای شهری و روستایی

  همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، تورم در مناطق شهری و روستایی تفاوت دارد. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، میانگین نرخ تورم برای خانوارهای شهری کشور در سال 1400 کمی کمتر از خانوارهای روستایی بوده است. در واقع، نرخ تورم سالانه 1400 برای خانوارهای شهری 39.7 درصد و برای خانوارهای روستایی 42.8 درصد بوده است. بالاترین نرخ تورم سالانه برای شهرنشینان مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با 46.6 درصد است و پس از آن نیز مناطق شهری استان‌های ایلام و زنجان قرار دارند. کمترین نرخ تورم برای خانوارهای شهری نیز متعلق به سیستان و بلوچستان با 36.6 درصد است و پس از آن همدان قرار گرفته است. تورم سالانه خانوارهای شهری استان تهران نیز 37.5 درصد اعلام شده است.

  در مورد مناطق روستایی، باز هم کهگیلویه و بویراحمد با 51.5 درصد بالاترین نرخ تورم روستایی 1400 را در اختیار دارد. این در حالی است که کمترین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای روستایی در استان‌های مختلف، متعلق به استان همدان با 35.2 درصد است. نرخ تورم سالانه خانوارهای روستایی در استان تهران نیز 39.5 درصد است.

  خوراکی‌ها در کدام استان‌ها بیشتر گران شدند؟

  طبق این گزارش، نرخ تورم 12 ماهه (همان نرخ تورم سالانه) خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در کل کشور 51.5 درصد بوده که رقم قابل توجهی به شمار می‌رود. در این میان استان کهگیلویه و بویر احمد با تورم سالانه 57.5 درصدی و استان البرز با تورم سالانه 56.7 درصدی بیش از سایر استان‌ها با تورم مواد غذایی روبرو بوده‌اند. سیستان و بلوچستان و همدان نیز به ترتیب با 44.1 و 44.2 درصد کمترین تورم سالانه خوراکی‌ها را در بین استان‌های مختلف کشور داشته‌اند. متوسط تورم سالانه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در سال 1400 برای استان تهران 53.7 درصد بوده است.

  قیمت خدمات در کجا بیشتر رشد کرد؟

  در بخش کالاهای غیرخوراکی و خدمات، میانگین رشد قیمت 12 ماه سال 1400 در مقایسه با سال 1399 برابر با 34.6 درصد بوده است. استان‌های ایلام و کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب با 42.8 و 41.9 درصد رشد قیمت خدمات و کالاهای غیرخوراکی در صدر تورم این محصولات قرار داشته‌اند و کمترین تورم در این بخش هم متعلق به سیستان و بلوچستان با 29.4 درصد است. متوسط تورم سالانه مواد غیرخوراکی و خدمات برای استان تهران در سال گذشته 32.9 درصد بود.

  شاخص قیمت مسکن در کدام استان‌ها بالاتر رفت؟

  در بخش مسکن نیز تورم متوسط سال 1400 حدود 27 درصد بوده است. این بخش شامل شاخص اجاره مسکن، خدمات نگهداری و تعمیر واحدهای مسکونی و هزینه آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها می‌شود. بیشترین تورم در این بخش مربوط به استان‌های گیلان و لرستان با 35.2 درصد و کمترین آن متعلق به استان سیستان و بلوچستان با 14 درصد بوده است. این شاخص برای استان تهران 28.2 درصد افزایش یافت.

  جمع‌بندی

  در سال گذشته تورم در کشور همچنان بالا بود. نرخ تورم سالانه 1400 برای خانوارهای روستایی بیشتر از خانوارهای شهری بوده و رشد قیمت کالاهای خوراکی و آشامیدنی نیز بیشتر از خدمات بوده است. تورم شدید باعث می‌شود قدرت خرید مردم کاهش پیدا کند و توانایی پس‌انداز آنها افت کند. به همین دلیل هم بسیاری از افراد به دنبال راه‌هایی برای غلبه بر تورم می‌گردند. با این حال، به دلیل این که تورم پدیده‌ای در سطح اقتصاد کلان است، راهی به جز سرمایه‌گذاری اصولی و مناسب وجود ندارد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند برای کسانی که آشنایی زیادی با بازارها ندارند، به عنوان یک گزینه مناسب نقش ایفا کنند و سرمایه افراد را در مواجهه با تورم حفظ کنند یا حتی آنها را از تورم پیش بیندازند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها