تورم واقعی چقدر است؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 38
  • 0
تورم واقعی چقدر است؟

تورم واقعی چقدر است؟ آیا ۴۶ درصد رقم واقعی تورم است؟ چرا مردم فکر می‌کنند این رقم بالاتر از میزان اعلام شده از سوی بانک مرکزی و نهادهای آماری است؟ زمانی که از یک تریبون رسمی اعلام می‌شود که نرخ تورم امسال فلان اندازه بوده است، بسیاری از ما با ناامیدی و یا عصبانیت جواب می‌دهیم که خیر، رقم بسیار بالاتر از آن است که اعلام می‌کنند! این تفاوت و اختلاف نظر از کجا نشات می‌گیرد؟ در گفتگوهای انجام شده با نهادهای مربوطه و آمارهای گرفته شده به نتایج جالبی رسیده‌ایم که جواب این دست سوالات را به ما می‌دهند. در ادامه به بررسی دقیق‌تر جرئیات خواهیم پرداخت و پرسش‌ها را یک به یک پاسخ خواهیم داد.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

شاخص جدید برای دست‌یابی به نرخ تورم واقعی

از تیرماه تا مرداد ۱۳۹۹، ما شاهد نرخ ۳٫۶ درصدی برای خوراکی‌ها و ۳٫۴ درصدی برای غیر خوراکی‌ها بوده‌ایم. تورم نقطه‌ای از مرداد سال پیش تا مرداد امسال ۳۰٫۴ درصد بوده است که به احتساب، ۲۶ درصد تورم به خوراکی‌ها و ۲۷٫۶ درصد به غیر خوراکی‌ها اختصاص پیدا می‌کند. شاید این ارقام برای‌تان باورپذیر نباشد و با خود بگویید که این ارقام تورم واقعی را نشان نمی‌‌دهند. دو عامل اصلی باعث می‌شود که این ارقام، واقعی به نظر نرسند. اول از همه دامنه نوسانات است که قیمت‌ها از نقطه‌ای در یک شهر تا نقطه بعدی از تفاوت فاحشی برخوردار هستند. به این معنی که نرخ تورم واقعی برای هر نفر، نرخی ویژه به حساب می‌آید. این که در کدام منطقه زندگی می‌کنیم و اقلام مصرفی‌مان چه اقلامی هستند، نرخ تورم ما را تغییر می‌دهد. به همین دلیل بانک مرکزی در نظر دارد تا شاخص جدیدی به نام ((شاخص قیمت کالاهای سرمایه‌ای)) را به کمک شاخص کل تورم بیاورد تا بتواند عدد دقیق‌تری از تورم محاسبه کند.

ضعف در آمار

یکی دیگر از عواملی که باعث می‌شود نرخ تورم واقعی را در اطلاعات منتشر شده نداشته باشیم، ضعف در آمار کل است. ضعف در آمار و این که نتوان تمام مناطق جغرافیایی را بر اساس جمعیت و میزان نوسانات موجود در دست داشت یکی از دلایل عمده نرسیدن به عدد درست تورم است.

اختلاف نرخ‌ها در دسته‌های مصرفی مختلف

در بحث کالاهای خوراکی با نرخ تورم بسیار متفاوتی رو به رو هستیم. به عنوان مثال، تورم واقعی روغن و انواع چربی‌ها در مرداد امسال ۵٫۴ درصد بوده است و در زیر گروه غیر خوراکی‌ها، تورم پوشاک و کفش به صورت ماهانه ۳٫۳ درصد اعلام شده است. به ترتیب، مسکن، برق، آب و سوخت با ۲٫۲ درصد تورم مواجه شده است. این در حالی است که مبلمان با ۵٫۹ درصد و حمل و نقل با ۵٫۷ درصد تورم داشته‌اند. این تفاوت‌ها در بررسی نرخ تورم نقطه‌ای باعث می‌شود تا آن عددی که به طور رسمی از تورم اعلام می‌شود تا عدد تورم واقعی و آن نوسانی که مردم حس می‌کنند متفاوت باشد.

تورم ماهانه و نقطه‌ای

تورم یعنی چه؟ تورم به میانگین موزون تغییرات قیمت گفته می‌شود. این که می‌گوییم تورم ماهانه به این معنا است که مدت زمان مشخصی از یک ماه تا ماه بعد را مبنای سنجش تورم قرار می‌دهیم و تورم نقطه‌ای یعنی از یک ماه در سال جاری تا ماه مشابه در سال گذشته را برای به دست آوردن نرخ تورم در نظر می‌گیریم. برای به دست آوردن نرخ تورم واقعی نیز با در نظر گرفتن تمام شاخصه‌ها و نوسانات باز باید مدت زمان مشخصی در نظر گرفته شود.

نوسانات و اختلافات تا چه اندازه‌ای است؟

هر چه میزان نوسانات و اختلافات بالاتر باشد به این معنی است که باورپذیری نرخ تورم اعلام شده کم‌تر می‌شود. در محاسبات انجام شده در یک سال گذشته، شاهد دو نرخ ۵۰ درصدی و ۱۳ درصدی بوده‌ایم که چنین نرخی نوسانات بسیار نامتوازن را نشان می‌دهد. این نوسان می‌تواند به خاطر تفاوت قیمت کالا و یا اقلام متفاوتی رخ دهد. به عنوان مثال قیمت یک کیلو گوشت در یک شهر با دیگر شهرها گاهی به تفاوت ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان می‌رسد که این امر باعث می‌شود در برآورد نرخ واقعی تورم دچار مشکل شویم. میانگین گیری که در به دست آوردن عدد واقعی تورم به عنوان یک پایه به حساب می‌آید در زمان احتساب چنین نوساناتی، عددی گنگ و البته غیر واقعی را به ما نشان می‌دهد.