سرمایه+>موفقیت>دوری از توهمات در سرمایه گذاری>

دوری از توهمات در سرمایه گذاری

 • اشتراک‌گذاری
 • 26
 • 0

تا به این جا متوجه شدیم که تعریف سرمایه چیست و اصلا سرمایه گذاری به چه معنا است و فهمیدیم که سرمایه گذاری به تعویق انداختن مصرف امروز برای رسیدن به یک هدف در آینده است. همچنین متوجه شدیم که کلاسه‌های دارایی بنا بر ۴ متغیر با یکدیگر متفاوت هستند. این چهار مولفه شامل نقد شوندگی، بازدهی، دسترسی پذیری و نوسانات که هر یک از این کلاسه‌ها، و یا به اصطلاح ساده‌تر، بازارها ممکن است داشته باشند. دو سطح استراتژیک و تاکتیکی از دیگر مباحثی بود که بنا بر این دوسطح، یکی از این بازارها یا کلاسه‌های دارایی را انتخاب می‌کنیم. قاعده ۹۰-۱۰ نیز قاعده‌ای بود که در سطح استراتژیک، ۹۰ درصد از سرمایه خود را در یک کلاسه مشخص قرار می‌دهیم و تنها با ۱۰ درصد آن در کلاسه‌های دارایی دیگر که در لحظه در حال رشد هستند به سرمایه گذاری می‌پردازیم و به اصطلاح با این ۱۰ درصد که کریدر سرمایه گذاری ما است شروع به بازی می‌کنیم. امروز به مولفه دوم که همان ریسک پذیری است خواهیم پرداخت و به این طریق از توهمات در سرمایه گذاری فاصله بگیریم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

دوری از توهمات در سرمایه گذاری

این که شروع به معرفی و شناخت تخصیص استراتژیک می‌کنیم و مبنای علمی برای شروع سرمایه گذاری خود انتخاب می‌کنیم به این خاطر است که از توهماتی مانند شانس و اقبال که از کلمات بسیار شایع در جهان سرمایه گذاری است دوری کنیم. در جهان سرمایه گذاری برخورد علمی و طی کردن فرآیندهای لازم و صبر و تحمل در روند سرمایه گذاری تا ۹۰% بازدهی را می‌سازد. موضوعات شخصی و این که باور داشته باشیم یک شخص از زیرلایه‌ها در بازارهای سرمایه گذاری خبر دارد و تنها اوست که بازی را به نفع خود تمام ‌می‌کند چیزی نیست جز این که از صبر کردن و برنامه ریزی شانه خالی کرده‌ایم. در روزهای کاهشی بازارهای سرمایه، بسیاری از ما وحشت‌زده شروع به خروج سرمایه خود از بازارها کرده‌ایم و این عمل تنها به این دلیل اتفاق افتاد که دانش کافی و پی‌گیری مستمر در این زمینه نداشته‌ایم و دچار سهل انگاری و توهمات در سرمایه گذاری خود شده‌ایم. همان طور که گفتیم باید سرمایه گذاری برای هر فرد نسخه نویسی شود و بنا بر مولفه‌ها و نکته‌هایی که در مطالب قبلی توضیح داده‌ایم شروع به سرمایه گذاری در یکی از کلاسه‌های دارایی موجود کنیم. بازده موردنیازمان را تعریف کنیم و اهداف‌مان را مشخص کنیم و کمیت اهداف را بنا بر واقعیات تعیین کنیم تا به نسخه خاص استراتژیک خود برسیم.

تعیین مسئله ریسک

این مولفه از مهم‌ترین مولفه‌هایی است که برای شروع سرمایه گذاری و فاصله گرفتن از توهمات در سرمایه گذاری حائز اهمیت است. به عنوان مثال با خودمان می‌گوییم که «من ۳۰ درصد بازدهی می‌خواهم تا بازنشستگی با کیفیتی داشته باشم.» و یا این که بتوانم از محل سرمایه گذاری خود یک میزان از هزینه‌های خودم را تامین کنم. البته این درصد در هر کدام از ما و سطح بازده مورد انتظارمان متفاوت است. مهم‌ترین نکته در نظر هر سرمایه گذار و اصلا در جهان سرمایه گذاری، هماهنگی میان ریسک و بازده است.

 • ریسک یعنی عدم قطعیت نتیجه سرمایه گذاری در کوتاه مدت؛ به این معنی که ما متوجه شویم کدام یک از کلاسه‌های دارایی در کوتاه مدت (یک‌ساله) بازدهی بیش‌تری دارد

رابطه معقولی در رابطه میان ریسک و بازده وجود دارد و آن هم این است که هر کس بازدهی بیش‌تری می‌خواهد باید میزان ریسک را هم به همان اندازه در نظر داشته باشد. در نظر می‌گیریم که بازدهی بالایی می‌خواهیم؛ حال باید این را در نظر داشت که آیا می‌توانیم میزان هزینه ریسک را هم بپذیریم یا خیر. به این موضوع قدرت تحمل ریسک می‌گویند. در سنجش ریسک باید دو وجه را در مشاوره سرمایه گذاری از طرف سرمایه گذار متوجه شویم؛ اول این که شخص سرمایه گذار توانایی تحمل پذیرش ریسک را دارد یا خیر؟ و وجه دوم این که شخص اصلا تمایل به پذیرش ریسک را دارد یا نه؟ توانایی به این معنی است که اصلا برای شخص متقاضی سرمایه گذاری امکان پذیر هست که ریسک را بپذیرد؟ محاسبه کنیم که اگر در یک سال آینده، پرتفو ما ۲۰ درصد افت را در بازار مربوطه داشته باشد امکان تحمل آن را داریم یا نه. شاید عده‌ای از شما خیلی سریع در جواب بگویند بله اما مسئله این است که آیا این ۲۰ درصد افت به زندگی و معاش شما لطمه‌ای وارد می‌کند یا خیر. این سوال صرفا به روحیات و سطح خطرپذیری شما برنمی‌گردد. باید منطق را به کار گرفت و بدترین حالت را هم در نظر گرفت تا در صورت نزول در آینده سرمایه گذاری دچار مشکل در زندگی شخصی نشد. به همین دلیل همیشه پیشنهاد می‌شود که منابع موردنظرمان برای سرمایه گذاری مربوط به پولی شود که با آن گذران زندگی نمی‌کنیم. برای این که چه از لحاظ روحیه و چه از لحاظ قدرت مالی به این نتیجه برسیم که آیا توانایی پذیرش ریسک را داریم یا خیر. ۴ سوال در مورد توانایی و ۶ سوال درباره تمایل شما در ریسک پذیری مطرح می‌شود.

۴ سوال در مورد توانایی

میزان تحمل ریسک پذیری در افراد متقاضی سرمایه گذاری متفاوت است که باید آن را به خوبی با ۴ سوال پیش رو سنجید و فهمید که تا چه میزان تحمل نوسانات بازارها را داریم.

سوال اول: آیا زمان کافی برای سرمایه گذاری داریم؟

این سوال از جهت اولویت، اولین سوال است. این که بدون حساب و کتاب تصور کنیم مدت زمان مشخص شده‌مان برای خروجی مناسب کافی است هم یکی از توهمات در سرمایه گذاری به حساب می‌آید. در زمانی که به بازارهای موازی در جدول «فرصت‌های سرمایه گذاری در ایران» نگاه کنیم متوجه می‌شویم که هر کدام از این بازارها سود و زیان خود را داشتند اما اگر به بازه بلند مدت تمام این بازارها نگاه کنید، اصلا ضررها به چشم نمی‌آید. به عنوان مثال بازار سهام در هر دوره ده ساله، در بعضی از سال‌ها، دچار افت بسیار زیادی بوده است اما در پایان هر ده سال از چنان رشدی برخوردار بوده که حتی افت‌های شدید میان دوره‌ای‌اش به چشم نمی‌آید. جمله مشهوری در مورد سرمایه گذاری هست که می‌گوید؛ «هزینه عدم قطعیت در سرمایه گذاری بلند مدت مساوی با صفر است!» به وضوح می‌توان این جمله را با نگاه به جدول «بورس بهترین دارایی برای سرمایه گذاری در هر افق ده ساله» به اثبات رساند. پس مهم‌ترین سوال این است که چقدر وقت برای سرمایه گذاری تعیین کرده‌اید؟

سوال دوم: در طول مدت سرمایه گذاری، می‌خواهید پول را از آن برداشت کنید؟

بگذارید سوال را شفاف‌تر مطرح کنیم؛ اگر بیکار شویم تا چند وقت می‌توانیم از محل پس اندازها و یا سپرده‌های کوتاه مدت برداشت کنیم بدون آن که نیاز به سرمایه در سرمایه گذاری‌مان پیدا کنیم؟ تا شش ماه یا بیش از شش ماه؟ هدف مان در سرمایه گذاری بلند مدت است اما چون شرایط حادی داریم مجبوریم از سرمایه برداشت کنیم. اما در بسیاری از مواقع می‌توانیم تا بازه شش ماهه و تا تثبیت کردن دوباره شغل و حقوق‌مان بدون این که به سرمایه خود دست ببریم از دیگر منابع در دسترس‌مان استفاده کنیم.

سوال سوم: هدف سرمایه گذاری شما تا چه میزان حیاتی است؟

اگر به خاطر داشته باشید در مطالب قبلی ما ۵ هدف سرمایه گذاری را مشخص کردیم. معمولا یکی از این اهداف، هدف سرمایه گذاری ما است. بعد از هدف گذاری باید به این سوال پاسخ دهیم که رسیدن به هدف موردنظرمان تا چه انداز حیاتی است؟ به این معنی که اگر به هدف‌مان نرسیم دچار یک شکست بزرگ شده‌ایم یا به قولی اگر نرسیدیم هم نرسیدیم. درجه بندی حیاتی بودن سرمایه گذاری‌مان مهم است.

سوال چهارم: چند ساله هستید؟

توهمات در سرمایه گذاری شامل این مورد هم می‌شود که ما مطابق با سن و حوصله‌ای که داریم از خودمان توقع صبوری داشته باشیم. این سوال به این جهت است که سن و سال ما در سرمایه گذاری بسیار تاثیر گذار است. طبق آمارها، ریسک پذیری اشخاص ۵۰ سال به بالا بسیار کم‌تر از جوان‌ترها است. البته از طرفی، این کم شدن میزان ریسک پذیری طبیعی است؛ چرا که هر چه انسان سن بالاتر باشد این احساس را دارد که مدت زمان مانده از زندگی طبیعی‌اش کم‌تر است. به همین خاطر می‌خواهد در مدت زمان کم‌تری و با ریسک کم‌تر به هدف‌ خود برسد.

۶ سوال در مورد خواستن یا تمایل در ریسک پذیری

این ۶ سوال بیش‌تر به مسائل شخصی و شخصیت خود فرد سرمایه گذار برمی‌گردد و هر فرد می‌تواند با پاسخ به آن‌ها به نتایج خوبی در این زمینه که آیا اصلا تمایل به پذیرش ریسک دارد یا خیر برسد.

سوال اول: پولی که برای سرمایه گذاری قرار داده‌اید از کجا به دست آمده؟

این سوال مفهوم بدی ندارد و ما قرار نیست از چیزی آزرده شویم. این سوال به این خاطر پرسیده می‌شود که آیا این پول از ارثیه و ملک و زمین به شما رسیده و یا اصلا خود یک کارآفرین هستید و یا این که این میزان پول را ذره ذره از پس انداز کردن به دست آورده‌اید؟ کسی که به طور آنی پولی به دست آورده، توان ریسک پذیری کم‌تری دارد. دلیل ریسک پذیری کم‌تر به این خاطر است که شخص بدون هیچ تلاشی پول را به دست آورده و چون راه درآوردن این میزان پول را نمی‌داند، ترس از دست دادن آن را هم دارد. کسی که در طی سال‌ها از پس انداز شخصی خودش به پولی برای سرمایه گذاری دست پیدا کرده است از نظر تمایل به ریسک پذیری در رده متعادل و به اصطلاح ۵۰-۵۰ قرار می‌گیرد.

سوال دوم: آیا قبلا تجربه سرمایه گذاری ریسکی داشته‌اید؟

این که گفته‌های دیگران هم جز تجربیات خود، در حالی که لمس‌شان نکرده‌ایم به حساب بیاوریم هم جز توهمات در سرمایه گذاری محسوب می‌شود. آیا این تجربه را داشته‌اید که در بازاری پر نوسان مانند سهام و یا طلا و سکه سرمایه گذاری کرده‌ باشید؟ آیا در یک سرمایه گذاری شراکت داشته‌اید که توانسته باشید در آن سرمایه گذاری نوسان را به صورت واقعی لمس کنید؟ این نشان می‌دهد که شخصیت شما پذیرای نوسان هست و یا به خاطر تجربه‌های تلخی که داشته‌اید محافظه کار شده‌اید. به عنوان مثال شخصی که تا سن ۲۵ سالگی اقدام به سرمایه گذاری کرده است با این که ممکن است از سرمایه گذاری ضرر دیده باشد اما همچنان با چاشنی محافظه کاری، تمایل به سرمایه گذاری مجدد را دارد. ممکن هم هست که در بعضی افراد قدرت تصمیم گیری تضعیف هم شده باشد. تصور کنید که ۲۰% از پرتفو شما ریزش کند؛ شما کدام یک از این سه گزینه را انتخاب می‌کنید؟

 1. صبر می‌کنم. چون فکر می‌کنم در بلند مدت جبران می‌شود
 2. اصلا نباید این اتفاق بیافته! و فورا کلاسه خود را عوض می‌کنم
 3. نگران کننده است! فکر می‌کنم به عوض کردن کلاسه اما تا ۱۰ درصد زیان را می‌توانم بپذیرم

این سه انتخاب همه چیز را در میزان تمایل شما مشخص می‌کند. این سوال برای آماده سازی فرد بسیار مهم است.

سوال سوم: شما تنها بیمه‌های اجباری را خرید می‌کنید و یا هر بیمه دیگری را هم در سبد خریدتان دارید؟

هستند افرادی که هر بیمه‌ای را می‌خرند و به اصطلاح تمام راه‌های ریسک در زندگی را می‌بندند و در مقابل افرادی هم هستند که تنها در زمان اجبار تن به پرداخت بیمه‌ای می‎دهند. به عنوان مثال بسیاری از دارندگان خودرو از ترس اتفاقات تلخی مانند تصادف با یک فرد، حتما اتومبیل خود را بیمه شخص ثالث و بدنه می‌کنند. این سوال هم در سنجش ریسک شما دخیل است. باور این واقعیت که در زندگی صرفا با قرار گرفتن بیمه‌های مختلف از ریسک به دور خواهیم ماند نیز یک نوع توهم در سرمایه گذاری محسوب می‌شود.

سوال چهارم: کدام روی سکه را انتخاب می‌کنید؟

فرض کنید به شما دو گزینه برای انتخاب داده شده است: شما حقوق یک ماه‌تان را در میان می‌گذارید. به شما سکه‌ای نشان داده می‌شود و از شما سوال می‌شود که اگر شیر آمد، شما سه برابر حقوق یک ماه‌تان را دریافت خواهید کرد و اگر خط آمد، حقوق شما برداشته می‌شود و هیچ پولی به شما نمی‌رسد؟ آیا ریسک پرتاب این سکه را می‌پذیرید؟

سوال پنجم: کدام یک از سه سبد را انتخاب می‌کنید؟

حال به یک فرضیه توجه کنید. فرض کنید که می‌خواهید سرمایه خود را در سه سبد سهام قرار دهید که سه نتیجه متفاوت دارد.

سبد اول-نتیجه اول: در انتهای سال، عایدی شما از سرمایه گذاری از ۱۰۰ میلیون تا ۱۲۰ میلیون شده است.

سبد دوم – نتیجه دوم: در انتهای سال، عایدی شما از سرمایه گذاری از ۸۵ میلیون تا ۱۴۰ میلیون است

سبد سوم- نتیجه سوم: در انتهای سال، عایدی شما از سرمایه گذاری از ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلیون است

انتخاب یکی از این سه سبد و اعلام آن به مشاور سرمایه گذاری یا صفحه سنجش ریسک اپلیکیشن کیان دیجیتال میزان جسارت شما را در تمایل به ریسک پذیری مشخص می‌کند.

سوال ششم: خودتان را چطور ترسیم می‌کنید؟

 1. این که بد بین هستم و همیشه بدترین سناریوها را در نظر می‌گیرم
 2. بیش‌تر وقت‌ها احساس نگرانی و اضطراب دارم
 3. خوش بین هستم و معتقدم کارها سرانجام خوبی خواهند داشت
 4. فردی محاسبه گر و محتاط هستم و همه چیز را با محاسبات در نظر می‌گیرم

این ۴ گزینه هم به مشاوره سرمایه گذاری کمک می‌کند تا بفهمید تمایل ریسک پذیری در شما تا چه میزان است. در سنجش ریسک اپلیکیشن کیان دیجیتال بعد از پاسخ به سوالاتی از این دست به شما گفته می‌شود در چه میزان از ریسک پذیری قرار دارید. اما قبل از هر چیز با فکر کردن به این سوالات، تا حد قابل توجه‌ای به میزان خطرپذیری خودتان در سرمایه گذاری پی خواهید برد.

بیشتر بخوانید: راه‌های سرمایه گذاری کم ریسک و سود مطمئن

جمع بندی

تمام این سوالات باید به دقت پاسخ داده شود تا بتوان فهمید که از لحاظ توانایی و تمایل در چه مرحله‌ای از ریسک پذیری قرار دارید. فراموش نشود که گام‌های شروع سرمایه گذاری از خود نفس سرمایه گذاری بسیار مهم‌تر است. در مسیری که قدم می‌گذارید، هر چه قدر چراغ‌های روشن بیش‌تر باشد، احتمال سقوط شما کم‌تر است و برنامه ریزی به شما کمک می‌کند که چه راهی را برای سرمایه گذاری خود انتخاب کنید.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...