جمعه سیاه در ابعاد جهانی

  • اشتراک‌گذاری
  • 144
  • 0
جمعه سیاه در ابعاد جهانی

بی شک در کنار نام‌هایی مانند روز شکرگزاری (Thanksgiving) و هالووین (Hollows’ Evening)، نام بلک فرایدی یا جمعه سیاه را هم شنیده باشید. اما آیا از خود سوال کرده‌اید که اصلا جمعه‌سیاه چه روزی است و معنای آن چیست؟ و محل به وجود آمدن روزی به نام جمعه سیاه کجا بوده است؟ نزدیک کریسمس یا همان عید نو مسیحیان، تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای مملو از خریداران اجناس می‌شود و دلیل این تجمع مربوط به تخفیف جمعه سیاه می‌شود. در ادامه به سوالاتی که مطرح کرده‌ایم پاسخ خواهیم داد.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

تب و تاب خرید در بلک فرایدی

بلک فرایدی یا جمعه سیاه در واقع یک اصطلاح عامیانه است که اولین بار در ایالات متحده آمریکا از آن برای برگزاری یکی از سنن جشن پایان سال و انتظار برای شروع سال نو نسبت داده شد. این نام برای اولین بار در این کشور مورد استفاده قرار گرفت. در بلک فرایدی، شاهد صف‌های طولانی مردم برای خرید اجناس تخفیف خورده هستیم که گاهی حتی به زد و خورد برای برداشتن یک محصول که تعداد کمی از آن باقی مانده می‌رسد. نام دیگری برای بلک فرایدی به طور رسمی از طرف دولت انتخاب شده است و آن ((فصل فروش کریسمس)) است. جالب است بدانیم که بلک فرایدی از سده‌های پیش حضور داشته است اما تنها چند دهه است که حضورش در میان تعطیلات و مناسبات کریسمسی پر رنگ شده است. شاید این سوال در ذهن بیش‌تر ما شکل بگیرد که اصلا چرا فروشگاه‌ها در جمعه سیاه اجناس خود را با تخفیفات چشم‌گیری برای فروش می‌گذارند؟ در پاسخ به این سوال می‌توان از یک مثال استفاده کرد. حتی در ایران و دیگر کشورها، برای استقبال از سال نو، همگی ما اقدام به دور انداختن وسایل کهنه و پاکیزه کردن منزل و خرید وسایل نو و دسته اول می‌کنیم تا به اصطلاح، برای سال نو، نو نوار شویم. فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز برای این که بتوانند اجناس نو و تازه تولید شده را در قفسه‌های خود برای شروع سال جدید جا دهند باید اجناسی که مدتی به تاریخ انقضای‌شان نمانده و یا حضورشان بیش از این توجیهی ندارد با اعمال تخفیف‌های ویژه جمعه سیاه از سر رد کنند.

بلک فرایدی چه روزی است؟

درست مانند ایرانیان که در آخرین چهارشنبه سال جشن چهارشنبه سوری می‌گیرند که البته ریشه تاریخ ویژه خود را دارد، آخرین جمعه سال میلادی نیز به نام بلک فرایدی یا جمعه سیاه معروف شده است. بنابراین جمعه سیاه در آخرین جمعه ماه نوامبر اتفاق می‌افتد و یک روز بعد از روز شکرگزاری است. جمعه سیاه به طور رسمی، یک روز تعطیل نیست اما کارمندان دولت در این روز برای همراهی با خانواده و خرید از کار تعطیل می‌شوند و به جمع خریداران می‌پیوندند.

جمعه سیاه در ایران

کمابیش با مفهوم دهکده جهانی آشنا هستیم و این موضوع می‌تواند شامل حال اقتصاد و بازار معاملات نیز شود. در حالی که تمام بازارهای جهانی از کالاهای مصرفی خوراکی گرفته تا کالاهای غیرخوراکی و صنعتی در حال رد و بدل کردن و تجارت با یکدیگر هستند، بنابراین بازار معاملات کالاها در ایران نیز از قاعده جمعه سیاه مستثنی نیست. بسیاری از کالاهای وارداتی در این روزها با نسیمی که از بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه به تن‌شان خورده شامل تخفیف حتی برای خریداران عمده می‌شوند و به همین منوال، بسیاری از فروشندگان به ویژه کسب و کارهای آنلاین با اجرای پویش‌های فروش، تخفیف های بلک فرایدی را روی بسیاری از اجناس خود می‌گذارند. در هر صورت، اتفاقات اقتصادی در جهان که بعد گسترده‌ای پیدا می‌کنند می‌توانند گام را از این فراتر بگذارند و در طول زمان خود را به یک سنت جهانی تبدیل کنند.