رشد یک درصدی قیمت خانه در دی ماه

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 113
  • 0
  رشد یک درصدی قیمت خانه در دی ماه

  تعداد آپارتمان‌های معامله شده در شهر تهران در دی ماه امسال به 9816 واحد رسیده است. این تعداد در مقایسه با دی ماه سال گذشته حدودا 2.8 برابر شده است. تعداد معاملات در دی ماه در مقایسه با آذر ماه نیز نیم درصد افزایش پیدا کرده است.

  تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد در دی ماه امسال، قیمت خانه در شهر تهران یک درصد افزایش یافته و به 33 میلیون تومان نزدیک شده است. البته قیمت مسکن در مناطق مختلف به شدت متغیر است و مناطق یک تا شش تنها مناطقی هستند که بالاتر از قیمت متوسط معامله می‌شوند. اما از آنجا که تعداد معاملات در این مناطق نسبتا زیاد است، روی متوسط قیمت شهر تهران تاثیر می‌گذارند. به این ترتیب، به جز 6 منطقه گران پایتخت، بقیه مناطق ارزان‌تر معامله می‌شوند. در ادامه نگاهی به معاملات و قیمت مسکن تهران خواهیم انداخت و نرخ کرایه را نیز بررسی می‌کنیم.

  افزایش تقاضای مسکن در دی ماه

  بر اساس این گزارش، تعداد آپارتمان‌های معامله شده در شهر تهران در دی ماه امسال به 9816 واحد رسیده است. این تعداد در مقایسه با دی ماه سال گذشته حدودا 2.8 برابر شده است. تعداد معاملات در دی ماه در مقایسه با آذر ماه نیز اندکی افزایش پیدا کرده است. در ماه‌های اخیر بار دیگر تقاضا برای خرید مسکن افزایش یافته است. اما صرف نظر از افزایش تقاضا برای خرید مسکن، نحوه خرید خانه است. سهم خرید خانه‌های نوساز تا 5 سال ساخت در مقایسه با بازه مشابه سال 1399 حدودا 5.4 درصد کاهش یافته و به 33.6 درصد رسیده است. این در حالی است که سهم خرید خانه‌های بالای 5 سال ساخت افزایش داشته است.

  قیمت مسکن در تهران چند؟

  بر اساس گزارش بانک مرکزی، در دی ماه امسال قیمت هر متر مربع مسکن در پایتخت به 32 میلیون و 936 هزار تومان رسیده است. با این حساب، متوسط قیمت خانه در شهر تهران در دی ماه 1.1 درصد افزایش یافته و نسبت به دی 1399 نیز 20.3 درصد رشد داشته‌ایم که البته کمتر از نرخ تورم نقطه‌ای است. البته قیمت هر متر خانه در مناطق مختلف پایتخت به شدت متغیر است.

  چه مناطقی بیشتر از بقیه تقاضا دارند؟

  بیشترین تقاضای مسکن دی ماه 1400 متعلق به منطقه 5 بوده که 14.8 درصد از خریدها در آن صورت گرفته است. پس از آن، به ترتیب مناطق 10، 4، 2 و 14 بیشترین خریدها را داشته‌اند. به طور کلی این 5 منطقه ذکر شده، 48 درصد کل آپارتمان‌های معامله شده در تهران را به خود اختصاص می‌دهند. از سوی دیگر، گران‌ترین منطقه، منطقه یک است که متوسط آن به متری 70 میلیون و 218 هزار تومان رسیده است. پس از آن منطقه سه، با 63 میلیون تومان و سپس منطقه دو با حدود 48 میلیون و 857 هزار تومان قرار دارند. کمترین تقاضا هم برای منطقه 19 و 20 بوده است. به نظر می‌رسد بازار مسکن شهر تهران چند جهت به خود گرفته است، در 6 منطقه ارزان شهر تهران تنها 15 درصد خانه‌ها خریداری شده است، در حالی که 6 منطقه گران شهر تهران 40 درصد از معاملات صورت گرفته است.

  کرایه در تهران چقدر افزایش یافت؟

  در بخش نهایی این گزارش به میزان افزایش اجاره در شهر تهران و سایر مناطق شهری می‌پردازیم. شاخص کرایه مسکن اجاری نشان می‌دهد میزان اجاره بها در شهر تهران در دی ماه 1400 در مقایسه با دی ماه 1399 حدود 51 درصد افزایش یافته است. در کل مناطق شهری این افزایش به 54 درصد می‌رسد که به معنای آن است که در شهرهای دیگر اجاره بیش از تهران رشد کرده است.

  تازه‌ترین‌ها