سرمایه+>سرمایه‌گذاری>خبر خوب برای سهامداران سهام عدالت: بازگشایی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی>

خبر خوب برای سهامداران سهام عدالت: بازگشایی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی

  • اشتراک‌گذاری
  • 103
  • 0

سهام عدالت از اقداماتی بود که در دهه ۸۰ مطرح شد هرچند هنوز هم حاشیه‌های آن ادامه دارد. از ابتدای امسال تصمیم بر این بود که این سهام به مردم واگذار شود. بر همین اساس به صاحبان آن فرصت داده شد تا بین گزینه مدیریت مستقیم و غیرمستقیم، یکی را انتخاب کنند. در گزینه مستقیم قرار بود مدیریت سهام به دست خود فرد باشد، در حالی که با انتخاب گزینه غیرمستقیم، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مدیریت سهام افراد را بر عهده می‌گرفتند. با این حال، ابهامات سهام عدالت در عمل موجب سردرگمی بسیاری از افراد شد و پرسش‌های زیادی برای این سهامداران ایجاد کرد. یکی از مهمترین این موارد، فاصله بین زمان ارسال سفارش فروش تا نهایی شدن فروش بود. به همین دلیل قیمتی که فرد سفارش فروش داده بود با زمانی که سفارش انجام می‌گرفت، تفاوت داشت. علاوه بر این، سهامداران غیرمستقیم نیز تکلیف چندان روشنی نداشتند. به نظر می‌رسد بازگشایی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و امکان لغو فروش سهام عدالت خبرهای خوبی برای آنان باشد.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

خبرهای جدید از سهام عدالت

فراهم شدن امکان لغو فروش

اتفاق خوبی که در روزهای اخیر افتاد، امکان لغو سفارش فروش سهام عدالت است. شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده، آن دسته از سهامداران که مایل به لغو سفارش فروش خود هستند می‌توانند با رجوع به درگاه‌های شرکت‌های کارگزاری این کار را انجام دهند. البته اگر این لغو را انجام ندهند، سفارش فروش انجام خواهد شد.

خبر دوم: بازگشایی ۶ شرکت سرمایه‌گذاری استانی از سه‌شنبه

یکی از اخباری که در روزهای اخیر به گوش رسیده، خبر بازگشایی نماد معاملاتی ۶ شرکت سرمایه‌گذاری استانی سیستان و بلوچستان، همدان، لرستان، گیلان، آذربایجان غربی و کردستان است. قرار است این شرکت‌ها از سه‌شنبه ۲۷ آبان در بورس بازگشایی شوند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهم‌های افرادی که گزینه سهامداری غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، مدیریت می‌کنند.

خبر سوم: عدم عرضه سهام عدالت تا اطلاع ثانوی

به نظر می‎رسد مقامات سازمان بورس به این نتیجه رسیده‌اند که مانع از معامله سهام عدالت شوند تا زمانی که بازار جان تازه‌ای بگیرد. علاوه بر این به نظر می‌رسد عرضه بلوکی این سهام که قرار بود انجام شود نیز تاکنون منتفی شده است. باید صبر کرد و دید تصمیمات آینده در این خصوص چه خواهد بود.

چالش‌های پیش رو

جدا شدن این سامانه از بورس و عدم توانایی فروش در زمان دلخواه از جمله مواردی بود که صاحبان سهام عدالت را متعجب کرد. برخی از سهامداران تازه‌وارد نیز به سرعت دست به فروش سهام خود زدند و دانش کافی در خصوص نگهداری دارایی خود نداشتند. علاوه بر این، در همین مدت برخی شرکت‌های بورسی مشمول سهام عدالت افزایش سرمایه دادند، اما سهامی که باید به صاحبان سهام افزوده می‌شد، در سامانه و سبد فرد منظور نشد. همین موضوع نیز یکی از علل کاهش قیمت سهام عدالت در سامانه بود، زیرا بعد از افزایش سرمایه تعداد سهم‌های فرد از شرکت افزایش می‌یابد و قیمت آن کمتر می‌شود. حالا اگر قیمت جدید با تعداد سهام قبلی به نمایش دربیاید، مشخص است که ارزش سبد سهام را کمتر نشان خواهد داد.

لزوم بهبود سازوکار

همان طور که گفتیم آزادسازی سهام عدالت از ابتدای سال جاری در دستور کار قرار گرفت. برخی از کارشناسان با توجه به موج تورمی سال‌های اخیر این اقدام را کار مثبتی برای بهبود وضعیت معیشت برخی از مردم می‌دانستند. با این حال روندی که برای آزادسازی سهام عدالت در پیش گرفته شد، پر از اشتباهات و ابهام بود. سازماندهی سهام عدالت به گونه‌ای پیش رفت که نتوانست کارآمدی خاصی به دنبال داشته باشد. سعی در جدا کردن سامانه سهام عدالت از بورس، روشن نبودن و زمان‌بر بودن سازوکار فروش و واریز پول سهم‌های فروخته شده به افراد و موارد دیگری از این قبیل، باعث شد افراد با مشکلات زیادی در خصوص آن مواجه شوند.

بیشتر بخوانید: عرضه بلوکی چیست؟ سهام عدالت با عرضه بلوکی چه تغییری می‌کند؟

برخی از کارشناسان معتقدند این سهام در برخی مواقع موجب شد عرضه‌های کلانی در بازار سهام شکل بگیرد که همین موضوع خود باعث شکل گرفتن صف فروش شده بود. تاکنون ۶۰ درصد از سهام عدالت برای فروش آزاد شده و ۴۰ درصد از آن باقی مانده است که خبرهایی مبنی بر آزاد شدن آن در دهه آخر بهمن شنیده شده است. با تمام این حرف‌ها، بهتر است برای دوره بعدی آزادسازی، راهکارهای بهتری در پیش گرفته شود تا علاوه بر حمایت از بازار سهامداران عدالت نیز دچار ابهامات نباشند. امکان لغو سفارش فروش و بازگشایی نمادهای سرمایه‌گذاری استانی اولین قدم‌ها در این راه هستند.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...