ایرانی‌ها دومین خریدار بزرگ خانه در ترکیه

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 353
  • 0
  ایرانی‌ها دومین خریدار بزرگ خانه در ترکیه

  اگر به آمار خرید خانه از سوی اتباع خارجی در ترکیه توجه کنیم، خواهیم دید که از ابتدای سال 2022 تا پایان هفتمین ماه یعنی ژوئن، 35 هزار و 755 خانه در این کشور از سوی خارجی‌ها خریداری شده است. روس‌ها با خرید 5849 خانه در صدر قرار دارند و پس از آنها ایرانیان با خرید 4884 خانه جای گرفته‌اند.

  تازه‌ترین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ترکیه نشان می‌دهد در هفتمین ماه میلادی (از 11 خرداد تا 9 تیر امسال) تعداد خرید خانه از سوی ایرانی‌ها نسبت به ماه قبل از آن رشد داشته است. با این حال، میزان بالای خرید خانه از سوی روس‌ها در آن کشور موجب شده تا ایران در رتبه دوم قرار بگیرد. در ادامه نگاهی به تحولات مسکن ترکیه خواهیم انداخت و تغییرات تقاضای ایرانیان را در سال 2022 بررسی خواهیم کرد.

  آمار خرید خانه ماه ژوئن در ترکیه

  بر اساس تازه‌ترین آمار منتشر شده، میزان خرید خانه اتباع خارجی در ترکیه در ماه ژوئن 2022 (از دهه دوم خرداد تا دهه اول تیر 1401) به 8707 خانه رسیده که بسیار بالاتر از ماه گذشته است.

  از این تعداد، بیشترین میزان خرید با 1887 واحد در اختیار اتباع روسیه قرار دارد و پس از آنها، به ترتیب خرید خانه در ترکیه برای ایرانیان با 987 خانه و عراقی‌ها با 807 خانه جای گرفته‌اند. چینی‌ها و آلمانی‌ها هم در رتبه‌های بعدی جای گرفته‌اند.

  ظهور مشتریان جدید در بازار مسکن ترکیه؟

  اگر نگاهی به معاملات خرید مسکن در ترکیه بیندازیم، خواهیم دید که این بازار در سال‌های اخیر تحولات زیادی داشته است. پس از تغییر قانون شهروندی و اعطای آن با سرمایه‌گذاری در بازار مسکن، این بازار از سوی برخی خارجی‌ها با استقبال روبرو شده بود.

  خروج آمریکا از برجام پای ایرانیان را به بازار مسکن ترکیه باز کرد و آنها را به متقاضیان بزرگی در آن تبدیل کرد. عراقی‌ها هم به دلیل همجواری و شرایط ترکیه از گذشته متقاضیان سکونت در آن کشور بودند و آلمانی‌ها هم که از گذشته ترک‌تباران زیادی را در خود جای داده‌اند، متقاضیان بزرگ دیگر بوده‌اند.

  اما پس از قدرت گرفتن طالبان در افغانستان پای متقاضیان دیگری به این بازار باز شد و این اتفاق در چند ماه اخیر با آغاز جنگ روسیه و اوکراین هم شکل دیگری به خود گرفته است. حالا اعداد و ارقام نشان می‌دهد مشتری جدیدی در بازار مسکن ترکیه پیدا شده است و خرید خانه توسط روس ها در ترکیه اوج گرفته است.

  ظاهرا چینی‌ها از تازه‌واردان این بازار هستند. چینی‌ها در ماه ژوئن چهارمین خریدار خارجی بزرگ مسکن در ترکیه بودند.

  خارجی‌ها از اول سال چقدر در ترکیه خانه خریده‌اند؟

  اگر به آمار خرید خانه از سوی اتباع خارجی در ترکیه توجه کنیم، خواهیم دید که از ابتدای سال 2022 تا پایان هفتمین ماه یعنی ژوئن، 35 هزار و 755 خانه در این کشور از سوی خارجی‌ها خریداری شده است.

  روس‌ها با خرید 5849 خانه در صدر قرار دارند و پس از آنها ایرانیان با خرید 4884 خانه جای گرفته‌اند. اتباع عراقی با خرید 4025 واحد مسکونی در این کشور رتبه سوم را در اختیار دارند و پس از آنها، قزاقستانی‌ها و آلمانی‌ها با خرید بیش از 1400 خانه جای دارند.

  گسترش دوباره تقاضای ایرانیان در ماه ژوئن

  نکته‌ای که در اینجا قابل توجه است، افزایش تقاضای دوباره برای خرید خانه در ترکیه از سوی ایرانیان است. میزان خرید خانه از سوی ایرانی‌ها در آن کشور، در ششمین ماه سال یعنی اردیبهشت 1401 با کاهش روبرو شده بود اما دوباره بالا رفته است. این اتفاق همگام با رشد میزان خرید خانه در داخل کشور و افزایش قیمت دلار بوده است.

  قیمت خانه در ترکیه چند است؟

  در یک سال اخیر تورم در ترکیه به شدت رشد داشته است، به نحوی که در مدت یک سال به مرز 80 درصد رسیده است. این تورم روی قیمت خانه هم تاثیر گذاشته است.

  طبق داده‌های بانک مرکزی این کشور، قیمت خانه تنها در ماه مه 12.4 درصد رشد کرده و در طول یک سال منتهی به ماه آوریل به 145.5 درصد رسیده است. قیمت یک متر مربع خانه در ترکیه به طور متوسط به حدود 11945 لیر رسیده است. از آنجا که در آن ماه هر دلار به طور متوسط برابر با 15.6 لیر بوده است، قیمت هر متر خانه در ترکیه 767 دلار است.

  البته قیمت یک متر خانه در استانبول بالاتر از این مقدار بوده و به طور متوسط به 19 هزار و 615 لیر رسیده است. قیمت خانه در ازمیر هم به طور میانگین در حدود 13 هزار و 797 لیر است. قیمت دلاری هر متر مسکن در استانبول حدود 1260 دلار و قیمت دلاری هر متر خانه در ازمیر در ماه مه به طور متوسط 886 دلار است.

  در شهر آنکارا قیمت‌ها کمی پایین‌تر است و به طور متوسط به 8421 لیر می‌رسد. البته این ارقام متعلق به ماه مه است و تا ماه‌های بعد قیمت هر متر مربع خانه در آن کشور افزایش بیشتری را هم تجربه کرده است. قیمت دلاری هر متر خانه در آنکارا هم در ماه مه به حدود 541 دلار می‌رسد.

  تازه‌ترین‌ها