سرمایه+>سرمایه‌گذاری>خرید واکسن کرونای کشورها به کجا رسید؟>

همه سفارش دهندگان واکسن کرونا

خرید واکسن کرونای کشورها به کجا رسید؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 16
  • 0
  خرید واکسن کرونای کشورها به کجا رسید؟

  چند روز پیش بلومبرگ از زمان 7 ساله برای بازگشت جهان به شرایط عادی خبر داد. البته این در شرایطی است که تولید و توزیع واکسن‌ها با همین سرعت رشد کند. اما چنین چیزی کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد. بیشتر این امکان وجود دارد که کشورهای ثروتمندتر با سرعت زیادی دست به تولید و توزیع واکسن بزنند و کشورهای فقیرتر یا در حال توسعه پس از گذشت زمانی به واکسیناسیون 75 درصدی جمعیت دست پیدا کنند. با این حرف‌ها، تاکنون شرایط جهان چگونه است و وضعیت بازگشت به روزهای پیش از کرونا چطور است؟ در ادامه قصد داریم به این موضوع بپردازیم.

  بیشترین واکسن را چه کشورهایی خریده‌اند؟

  آماری که تا دیروز منتشر شده نتایجی را به دست می‌دهد. اگر اتحادیه اروپا را که یک میلیارد و 885 میلیون دوز واکسن سفارش داده است، در نظر نگیریم، ایالات متحده بیشترین میزان سفارش واکسن را با یک میلیارد و 210 میلیون دوز در اختیار دارد. پس از این کشور، بریتانیا با 457 میلیون دوز در رتبه دوم قرار دارد و در رده سوم نیز کانادا با 338 میلیون دوز واکسن قرار دارد. در جایگاه‌های بعدی نیز به ترتیب ژاپن، برزیل، اندونزی، مکزیک، استرالیا، هند و چین قرار گرفته‌اند که بین 100 تا 314 میلیون دوز واکسن را به طور قطعی خریداری کرده‌اند.

  در کشورهای خاورمیانه چقدر تقاضا بوده است؟

  آمار ارائه شده نشان می‌دهد 13 کشور خاورمیانه‌ای تاکنون واکسن خریداری کرده‌اند. در این میان، مصری‌ها با خرید 95 میلیون دوز واکسن در صدر قرار دارند. پس از مصر، مراکش با 66 میلیون دوز، ترکیه با 54.5 میلیون دوز واکسن، جمهوری آذربایجان و کویت 4 میلیون دوز، امارات و عربستان 3 میلیون دوز، تونس و لبنان 2 میلیون دوز، عراق 1.5 میلیون دوز، اردن یک میلیون دوز، عمان 370 هزار دوز و فلسطین 100 هزار دوز خریداری کرده‌اند.

  بیشترین میزان خرید واکسن نسبت به جمعیت

  کانادا با خریدن واکسن به اندازه 5 برابر جمعیت خود، بیشترین خرید واکسن نسبت به جمعیت را داشته است. پس از آن، بریتانیا با حدود 350 درصد قرار دارد و استرالیا، نیوزیلند، شیلی و اتحادیه اروپا هم حدود 2.5 برابر جمعیت خود واکسن خریداری نموده‌اند. آمریکا نیز به اندازه دو برابر جمعیت خود واکسن خریداری کرده است.

  بیشتر بخوانید: مقایسه واکسن روسی و سایر واکسن‌های تولیدی در جهان

  کدام واکسن بیشترین تقاضا را دارد؟

  براساس آماری که تا دیروز بروز رسانی شده است، میزان تقاضای واکسن آسترازنکا/ دانشگاه آکسفورد به 2 میلیارد و 334 میلیون دوز می‌رسد و بیش از همه مورد استقبال قرار گرفته است. واکسن پرطرفدار بعدی، فایزر/ بیون تک است که تاکنون بیش از یک میلیارد و 538 میلیون دوز از آن سفارش داده شده است. واکسن جانسن و جانسن نیز با یک میلیارد و 9 میلیون دوز در رتبه سوم قرار دارد.

  پس از این 3 واکسن به ترتیب سانوفی با 732 میلیون دوز، مدرنا با 636 میلیون دوز، سینوواک با 397 میلیون دوز، نوواواکس با 375.7 میلیون دوز، واکسن موسسه تحقیقاتی گامالیا (اسپوتنیک وی) با 327 میلیون دوز، کیورواک با 280 میلیون دوز، کوواکس با 210 میلیون دوز، سینوفارم با 129.7 میلیون دوز، والنا با 100 میلیون دوز، مدیکاگو با 76 میلیون دوز، کانسینو بایلوجیکس با 38.5 میلیون دوز، بهارات با 25.5 میلیون دوز، آرکتوروس تراپیوتیکس با 4 میلیون دوز و کوواکس ایکس با 2 میلیون دوز قرار دارند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها