خط فقر در تهران چقدر است؟/ راهکارهای فرار از تله فقر

  • اشتراک‌گذاری
  • 48
  • 0
خط فقر در تهران چقدر است؟/ راهکارهای فرار از تله فقر

خط فقر در تهران چقدر است؟ این سوالی است که جواب‌های متعددی دارد و البته جواب آن به صورت رسمی منتشر نشده است. به همین دلیل نیز آمار و ارقام متفاوتی درباره میزان خط فقر می‌شنویم. این میزان به حدی رسیده که برخی کارشناسان و اقتصاددانان عدد ۱۰ میلیون تومان را برای آن ذکر می‌کنند. یکی از علل افزایش خط فقر این است که ایران معمولا با تورم بالایی روبرو است و تورم بلندمدت آن به ۲۰ درصد می‌رسد.البته در سال‌های اخیر این تورم افزایش نیز پیدا کرده است. در بسیاری از مشاغل این افزایش دستمزدها با تورم به یک میزان بالا نمی‌رود. به همین دلیل، احتمال افتادن زیر درآمد خط فقر در صورتی که صرفا روی دستمزد یا پس‌اندازهایی با بازدهی اندک حساب می‌کنید، کم نیست. اما خط فقر چیست، چقدر است و چگونه می‌توان از درآمد زیر خط فقر فرار کرد؟ در ادامه به این موضوعات می‌پردازیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

محاسبه خط فقر

قبل از هر چیز بهتر است تعریف درستی از محاسبه خط فقر به دست بیاوریم و این که این مرزبندی را با چه شاخصه‌ای بررسی می‌کنند؟ خطر فقر را با استفاده از (هزینه نیازهای اساسی و مصرف نیروی غذایی) بررسی می‌کنند. این شاخصه با در نظر گرفتن یک سبد خوراکی به عنوان مرجع که ۲۱۰۰ کیلو کالری باشد را در نظر می‌گیرند و بر اساس آن، سهم هزینه خوراکی از کل هزینه خانوار محاسبه می‌شود. در مورد مابقی هزینه‌ها نیز کار به همین شکل انجام می‌شود. یعنی هر چه قدر سبد خوراکی خانوار به خط فقر نزدیک باشد، مابقی هزینه‌ها را هم بر همان میزان محاسبه می‌‎کنند.

آیا خط فقر در تهران در سال ۹۹ به ۱۰ میلیون تومان رسیده است؟

یکی از مدرسین دانشگاه با استناد به پژوهش‌های انجام شده ادعا کرده است که خط فقر در تهران در سال ۹۹ به ۱۰ میلیون تومان رسیده است. متاسفانه به طور رسمی میزان خط فقر اعلام نشده است تا بتوان به طور قطعی این رقم را رسمی دانست. اما از طرفی نمی‌توان این موضوع را فراموش کرد که شیوع کرونا باعث تعطیلی کسب و کارهای بسیاری شده است و همین امر باعث فاصله گرفتن درآمد تا تورم و اختلال در خرج و پس انداز دهک‌های جامعه شده است. از این تلخ تر، آن است که بسیاری از کارگران درگیر این بیماری شدند و بعضی از کارفرمایانی که انصاف را رعایت نکرده‌اند، کارگران درگیر شده با کوید ۱۹ را اخراج کردند. ناگفته نماند که بسیاری از کارگران اخراج شده یا فوت شده‌اند و یا همچنان بیکار باقی مانده‌اند. تعداد فوت شدگان به این معنا است که از آن طرف، تعداد زنان سرپرست خانوار که هیچ گاه در دهک‌های جامعه آن طور که باید محاسبه نشده‌اند، بر اثر فوت نان آور خانواده بیش‌تر هم شده است. خط فقر سال ۹۸ در تهران ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تخمین زده شده بود؛ این در حالی است که حقوق کارگران در سال جاری، یعنی ۹۹، بسیار کمتر از این مقدار است.

خط مطلق فقر چیست؟

خط مطلق فقر به این معنا است که فرد از کسب حداقل استانداردهای لازم برای زندگی ناتوان باشد و دچار عدم دسترسی به حداقل‌های معیشتی در جامعه شود. همان طور که گفتیم، خط فقر را بر اساس یک سبد خوراکی محاسبه می‌کنند و باقی اندازه‌ها را هم بر همان اساس قیمتی به دست می‌آورند. این در حالی است که یک سبد خوراک ضروری، رقمی متفاوت با اجاره بها مسکن، حمل و نقل، پوشاک و دیگر موارد لازمه برای زندگی دارد.

بیشتر بخوانید: تهران بیست و چهارمین شهر آلوده جهان / ۵ آمار شوکه کننده از آلودگی هوا در دنیا

راهکارهای فرار از درآمد زیر خط فقر

همان طور که در ابتدا اشاره شد، افزایش هزینه‌های زندگی به دلیل تورم موجب می‌شود خط فقر نیز بالاتر برود. یکی از راهکارهای مقابله با فقیرتر شدن کسب سواد مالی، آشنایی با گزینه‌های سرمایه‌گذاری مناسب و پس‌انداز صحیح است. لازم نیست حتما برای پس‌انداز مبلغ کلانی داشته باشید. شروع کردن از مقادیر اندک نیز می‌تواند در طول چند سال شما را با تورم و یا بیشتر از آن پیش ببرد. کافی است شیوه پس‌انداز را بیاموزید، از گزینه‌های درست سرمایه‌گذاری استفاده کنید و هیچ مبلغی را کوچک تصور نکنید.