سرمایه+>ماشین>خودرو بخریم یا نه ؟ تاثیر تحولات اخیر بر قیمت خودرو>

خودرو بخریم یا نه ؟ تاثیر تحولات اخیر بر قیمت خودرو

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 59
  • 0
  خودرو بخریم یا نه ؟ تاثیر تحولات اخیر بر قیمت خودرو

  خودرو یکی از کالاهای سرمایه‌گذاری است که برای طیف وسیعی از مردم مهم است. دشواری واردات و تعرفه‌های مربوط به این بازار در کنار مسائل مربوط به تولید و بی‌ثباتی اقتصاد کلان در یک سال و نیم اخیر موجب شده است توجه و تقاضا در این بازار نیز افزایش یابد. به همین ترتیب، قیمت خودرو در بازار افزایش قابل توجهی پیدا کرد. اما پس از نیمه آبان و برگزاری انتخابات آمریکا، همزمان با کاهش بهای دلار در بازار آزاد، قیمت خودرو نیز همراستا با سایر دارایی‌ها مانند مسکن و طلا به شدت کاهش یافت. اما در روزهای اخیر قیمت خودرو با فرمولی که از سوی شورای رقابت استفاده شد، قیمت خودرو کمی افزایش یافت. اما نتیجه قیمت خودرو چه می‌شود؟ خودرو بخریم یا نه ؟

  خرید خودرو

  نگاهی به قیمت خودروهای پرمصرف در بازار

  بررسی‌های سرمایه پلاس از روند قیمتی خودرو در ۶ ماه اخیر نشان می‌‎دهد قیمت خودروها در طول این مدت افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. به عنوان مثال، قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵ در ۶ ماه اخیر از ۱۵۶ میلیون تومان به ۲۴۵ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. این میزان به معنی افزایش ۵۷ درصدی در ۶ ماه اخیر است. از پایان مهر و به خصوص از نیمه آبان، یعنی پس از انتخابات آمریکا، قیمت این خودرو ۱۵ درصد کاهش یافته است. با این حال در یک هفته اخیر، قیمت ۴ درصد رشد کرده است.

  قیمت تیبا صندوق‌دار پلاس نیز در اواخر مهر ماه به ۱۷۱ میلیون تومان نیز رسیده بود که از میانه آبان کاهش آن سرعت گرفت. در روزهای آغازین دی، قیمت این خودرو به ۱۱۴ میلیون تومان کاهش یافت اما در روزهای اخیر تا حدودی افزایش پیدا کرده و به ۱۱۷ میلیون تومان رسیده است. سومین خودرو نیز پراید است. پراید ۱۱۱ در بازار، در حال حاضر به ۱۲۲ میلیون تومان رسیده است که نسبت به ۷ دی ماه ۱۰ میلیون تومان گران‌تر شده است. عده‌ای این افزایش قیمت خودرو را ناشی از فرمول جدید قیمت خودرو می‌دانند اما چرا و چطور این تحولات روی قیمت خودرو تاثیر گذاشته است و آیا نتیجه خاصی برای بازار خودرو در کوتاه‌مدت و بلندمدت دارد؟ خودرو بخریم یا نه ؟

  فرمول جدید قیمت خودرو و تاثیر آن بر بازار

  بر اساس فرمولی که از سوی شورای رقابت اعلام شده است، قیمت ۱۸ خودرو به صورت متوسط قیمت بازار مورد محاسبه قرار می‌گیرد. در واقع، در این فرمول، برای قیمت‌گذاری ۵۵ درصد از خودروهای کم‌تیراژ از فرمول قدیمی شورای رقابت استفاده می‌شود. این در حالی است که برای ۴۵ درصد دیگر فرمول جدید به کار می‌رود. به نظر می‌رسد طبق توافق، قرار است ظرفیت تولید خودروسازان نیز تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کند. بعید به نظر می‌رسد افزایش قیمت خودرو تاثیر افزایشی بر بازار داشته باشد. علاوه بر این، با توجه به اینکه این فرمول هنوز اجرایی نشده و مخالفت‌هایی با آن صورت گرفته، هنوز نهایی شدن این فرمول قطعی نشده است. همچنین، اگر سازوکار فرمول مبتنی بر این باشد که قیمت بازار و کارخانه به هم نزدیک شوند، تقاضای سفته‌بازی را بیش از پیش از بازار خودرو بیرون خواهد کرد. این کار متقاضی واقعی خودرو را در بازار حاکم خواهد کرد. قیمت دلار نیز در روزهای اخیر تغییر خاصی نکرده است. بر همین اساس، به نظر می‌رسد جو روانی روزهای اخیر مدت چندانی پایدار نباشد و بازار خودرو به زودی به تثبیت برسد.

  بیشتر بخوانید: مقصران افزایش تقاضای خودرو در یکسال اخیر

  جمع‌بندی: خودرو بخریم یا نه

  همان طور که دیده می‌شود، قیمت خودرو در ۶ ماه اخیر رشد قابل توجهی داشته است. با این حال از اواخر مهر ماه، روند کاهشی قیمت خودرو آغاز شد و پس از انتخابات آمریکا و پیروزی بایدن، روند نزولی قیمت شدت گرفت. اما در روزهای اخیر پس از اخبار مبتنی بر فرمول جدید شورای رقابت، افزایش قیمت در بازار را شاهد بوده‌ایم. بعید است این افزایش قیمت بتواند مدت زیادی در بازار برقرار باشد. به نظر می‌رسد در بلندمدت و با فرض شنیده شدن خبرهای سیاسی مثبت از توافق، همگام با کاهش بیشتر قیمت دلار در بازار، بهای خودرو نیز با کاهش بیشتری روبرو شود و سفته‌بازان از این بازار خارج شوند. بنابراین، توصیه می‌شود در صورتی که نیاز فوری و اضطراری به خودرو ندارید در خرید عجله نکنید.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها