سرمایه+>موفقیت>خوراکی‌ها در یک سال اخیر چقدر گران شدند؟ / برنج خارجی و حبوبات در صدر>

خوراکی‌ها در یک سال اخیر چقدر گران شدند؟ / برنج خارجی و حبوبات در صدر

  • اشتراک‌گذاری
  • 51
  • 0

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد قیمت اقلام خوراکی در ایران با افزایش قابل توجهی روبرو بوده است. بیشترین افزایش قیمت در یک سال اخیر مربوط به حبوباتی مانند عدس و لپه بوده و تنها قیمت گوجه فرنگی نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. گرانی قابل توجه برنج و حبوبات بر سبد خانوار و هزینه‌های آن اثر زیادی داشته است. در ادامه نگاهی به کالاهای پرمصرف می‌اندازیم و میزان افزایش و گران شدن قیمت آنها در یک سال اخیر را بررسی می‌کنیم.

گرانی برنج و تاثیر بر مخارج خانوار

قیمت برنج در یک سال اخیر رشد زیادی کرده است. افزایش بهای این محصول که غذای عمده ایرانیان را تشکیل می‌دهد، روی هزینه‌های خانوار تاثیر زیادی می‌گذارد. بر اساس گزارش موجود، قیمت برنج ایرانی درجه یک در آذر ماه امسال به طور متوسط به بیش از کیلویی ۳۳ هزار تومان رسیده است. در واقع قیمت برنج ایرانی در یک ماه ۴٫۶ درصد افزایش یافته و در مدت یک سال ۴۳ درصد گران شده است. بهای برنج خارجی نیز افزایش چشمگیری یافته است. این برنج که بیشتر مورد استفاده خانواده‌های کم‌درآمدتر بود، بر سبد مصرفی این خانوارها و مخارج آنان تاثیر زیادی گذاشته است. قیمت یک کیلوگرم برنج خارجی درجه یک در طول یک سال گذشته حدودا یک و نیم برابر شده است. هر کیلوگرم برنج خارجی درجه یک در آذرماه به بیش از ۲۳ هزار تومان رسید که نسبت به ماه پیش ۲٫۸ درصد و نسبت به ۱۲ ماه گذشته ۱۴۲ درصد افزایش یافته است.

پیشتازی مرغ و ماهی در رشد قیمت گوشت‌ها

قیمت انواع گوشت در ۱۲ ماه گذشته نیز ۳۰ تا ۱۱۲ درصد رشد کرده است. بر اساس گزارش مرکز آمار، قیمت هر کیلو گوشت گوسفند به طور متوسط حدود ۱۲۰ هزار تومان است که نسبت به ماه قبل حدودا یک درصد ارزان شده و نسبت به آذرماه سال پیش ۳۰ درصد گران‌تر شده است. گوشت گاو یا گوساله نیز به طور متوسط حدودا ۱۰۸ هزار تومان است که نسبت به آبان ۰٫۷ درصد و نسبت به آذر سال پیش حدود ۳۳ درصد افزایش یافته است. در میان انواع گوشت، قیمت مرغ در یک سال اخیر افزایش قابل توجهی داشته است. قیمت یک کیلو مرغ ماشینی در آذرماه به طور متوسط به بیش از ۲۷ هزار تومان رسیده است که در مقایسه با آذرماه ۱۳۹۸ افزایش ۱۱۲ درصدی و نسبت به آبان افزایش حدود ۱۳ درصدی نشان می‌دهد. قیمت هر کیلو ماهی قزل آلا هم به بیش از ۴۸ هزار تومان رسیده یعنی در یک سال اخیر ۵۲ درصد گران شده است.

بیشتر بخوانید: گرانی 3 درصدی خانه نسبت به بهمن 99

گران شدن قابل توجه حبوبات

بررسی‌های سرمایه پلاس از میزان افزایش قیمت اقلام دیگر نیز نشان دهنده تورم شدید خوراکی‌ها است. به عنوان مثال قیمت شیر در یک سال اخیر حدود ۶۰ درصد و پنیر ایرانی ۴۹ درصد گران شده است. بهای تخم‌مرغ نیز با افزایش ۸۴ درصدی روبرو بوده است. در میان روغن‌ها نیز، روغن مایع ۴۸ درصد افزایش قیمت داشته است. با این حال، قیمت حبوبات در صدر افزایش قیمت‌ها بوده‌اند. نگاهی به آمار نشان می‌دهد قیمت حبوباتی مانند نخود، لوبیا، عدس و لپه همگی بین ۹۷ تا ۱۶۲ درصد رشد کرده‌ است. این موضوع توضیح می‌دهد که چرا تورم در ماه‌های اخیر برای دهک‌های پایین‌تر بیشتر بوده است.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...