قیمت خوراکی‌ها در مرداد 1400 چقدر گران شد؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 68
  • 0
  قیمت خوراکی‌ها در مرداد 1400 چقدر گران شد؟

  بر اساس جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران، از میان 52 قلم کالای مورد بررسی، 43 مورد در مرداد ماه با افزایش قیمت روبرو شده‌اند. قیمت 9 کالا نیز افت کرده است. افزایش قیمت کالاهای خوراکی در یک سال اخیر باعث شده است که اقتصاد بسیاری از خانوارها با مشکلاتی روبرو شود. در ادامه نگاهی به تورم کالاهای خوراکی در یک ماه و یک سال اخیر خواهیم انداخت.

  تورم کالاهای خوراکی در یک ماه اخیر

  اگر گزارش مرکز آمار را بررسی کنیم، خواهیم دید که اغلب اقلام خوراکی در یک ماه اخیر با رشد روبرو شده‌اند. بیشترین افزایش قیمت در میان کالاهای خوراکی در یک ماه اخیر متعلق به هویج است که در طول یک ماه 70.5 درصد گران‌تر شده است. پس از آن پرتقال با افزایش 39.5 درصدی قیمت و قارچ با رشد 14.7 درصدی جای دارند. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تورم کالاهای خوراکی در ایران در ماه مرداد، 4.6 درصد بوده که رقم بسیار بالایی است.

  از طرف دیگر، بیشترین افت قیمت هم مربوط به لیموترش است که نسبت به ماه قبل 14.1 درصد ارزان‌تر شده است. هندوانه با افت قیمت 9.8 درصدی و هلو با ارزان‌تر شدن 5.6 درصدی بیشترین افت قیمت را در یک ماه اخیر داشته‌اند.

  بیشتر بخوانید: راه‌هایی برای مقابله با تورم قیمت مواد غذایی برای خانوارها

  سال اوج‌گیری قیمت خوراکی‌ها

  اگر به آمار مربوط به افزایش قیمت کالاهای خوراکی در یک سال اخیر نگاهی بیندازیم، می‌توانیم ببینیم که به جز پرتقال بقیه کالاها در یک سال اخیر با افزایش قیمت روبرو بوده‌اند. پرتقال نسبت به آخر مرداد سال قبل 4 درصد ارزان‌تر شده است. از سوی دیگر، رکورددار بیشترین افزایش قیمت نسبت به مرداد سال گذشته هویج فرنگی با افزایش 255 درصدی است. کره با 121.5 درصد و گوجه‌فرنگی با 119 درصد افزایش قیمت از جمله کالاهایی هستند که در یک سال اخیر به شدت به قیمت آنها اضافه شده است. بر اساس گزارش مرکز ایران، در یک سال اخیر قیمت کالاهای خوراکی 57 درصد افزایش قیمت یافته است.

  بیشتر بخوانید: 4 نکته مهم گزارش تورمی مرداد 1400 / چرا باید جدی‌تر به سرمایه‌گذاری فکر کرد؟

  قیمت کالاهای اساسی چقدر گران شده؟

  اگر قیمت کالاهای اساسی را مورد بررسی قرار دهیم، برخی از آنها را با افزایش قیمت قابل ملاحظه‌ای خواهیم دید. برنج ایرانی در این گزارش به طور متوسط به بیش از 38 هزار تومان به ازای هر کیلو رسیده است که نسبت به مرداد سال گذشته حدود 43 درصد و نسبت به ماه قبل 3.4 درصد گران‌تر شده است. برنج خارجی درجه یک نیز به کیلویی 25 هزار تومان رسیده که نسبت به مرداد سال قبل حدود 39 درصد و نسبت به ماه قبل 1.3 درصد افزایش قیمت یافته است.

  در میان گوشت‌ها، قیمت ماهی قزل‌آلا و مرغ در یک سال اخیر بیشترین افزایش قیمت را تجربه کرده است. قیمت ماهی در یک سال اخیر 88 درصد افزایش یافته و به طور متوسط به کیلویی 64 هزار تومان رسیده و قیمت مرغ هم با 69 درصد رشد به بیش از 30 هزار تومان رسیده است. گوشت گاو و گوسفند نیز به ترتیب 58 و 34 درصد در این یک سال رشد کرده و به حدود کیلویی 138 هزار تومان رسیده‌اند.

  تازه‌ترین‌ها