دارایی تحت مدیریت (AUM) چیست و چه اهمیتی دارد؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 88
  • 0
  دارایی تحت مدیریت (AUM) چیست و چه اهمیتی دارد؟

  به مجموع دارایی‌هایی که از افراد دریافت می‌شود و در بستر سرمایه گذاری قرار داده می‌شود، دارایی تحت مدیریت گفته می‌شود.

  دارایی تحت مدیریت که به اختصار (AUM) نامیده می‌شود، یکی از مفاهیمی است که در صندوق های سرمایه گذاری مطرح می‌شود و سرمایه گذاران خوب است که از آن اطلاع داشته باشند. بعد از آشنایی با مفهوم دارایی تحت مدیریت، به توضیح اهمیت آن خواهیم پرداخت.

  دارایی تحت مدیریت یا(AUM) چیست؟

  عبارت‌های بسیاری در فضای مالی و سرمایه گذاری به طور اختصار استفاده می‌شوند. یکی از همین عبارت‌های اختصاری، (AUM) است. در (AUM)، (A) می‌شود (Asset)، (U) می‌شود (Under) و (M) به کلمه (Management) اشاره دارد. بنابراین، (Asset Under Management) در ترجمه تحت الفظی یا همان کلمه به کلمه به معنای «دارایی تحت مدیریت» است.

  دارایی تحت مدیریت در صندوق های سرمایه گذاری

  بارها با این تعریف مواجه شده‌ایم که صندوق‌های سرمایه‌گذاری، ابزارهای مالی نوینی هستند که با جمع‌آوری سرمایه افراد سرمایه گذار، اقدام به تشکیل سبدی از دارایی‌ها می‌کنند. درست همینجا است که مفهوم «دارایی تحت مدیریت» در صندوق‌های سرمایه گذاری، قابل درک و ملموس می‌شود. مجموع دارایی‌های سرمایه گذاران در سبد دارایی صندوق سرمایه گذاری به عنوان دارایی تحت مدیریت در اختیار مدیران صندوق و اعضای هیئت مدیره صندوق قرار می‌گیرد. مدیران صندوق سرمایه گذاری، این دارایی تحت مدیریت را با راهکارها و تخصص و شناختی که از بازارهای دارایی دارند، در موقعیت‌های مناسب سرمایه گذاری می‌کنند تا سرمایه گذاران سود بیش‌تری دریافت و ضرر کم‌تری کنند.

  صندوق سرمایه گذاری یا هر نهاد مالی دیگری که دارایی تحت مدیریت دارد، به عنوان نماینده از طرف سرمایه گذاران، مشغول مدیریت سرمایه می‌شود. نکته‌ای که در مورد «دارایی تحت مدیریت» صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید به یاد داشت، این است که صندوق‌ها، دارایی تحت مدیریت خود را در یک زمینه مشخص سرمایه گذاری می‌کنند. به عنوان مثال، صندوق‌های سهامی به سرمایه گذاری دارایی تحت مدیریت در سهام شرکت‌های مختلف می‌پردازند یا صندوق‌های درآمد ثابت مانند صندوق درآمد ثابت کیان و صندوق ندای ثابت کیان، دارایی تحت مدیریت خود را در اوراق با درآمد ثابت قرار می‌دهند.

  دارایی تحت مدیریت (AUM) چه اهمیتی دارد؟

  سرمایه گذاری یک امر تخصصی است. مانند مشاوره گرفتن از یک روانشناس برای مدیریت اضطراب‌ها، حضور مشاور و متخصص در سرمایه گذاری هم برای تسلط بر دارایی‌ها و مدیریت آنها مهم است. وجوه نقد و پس‌اندازهای ما از تلاش هر روز ما به دست می‌آید. یعنی عمر و نیروی ما که با ارزش‌ترین دارایی‌مان به حساب می‌آید، برای به دست آوردن همین پس‌اندازها صرف می‌شود. بنابراین منطقی است که سرمایه گذاری را یک دانش بدانیم و برای انجام آن و حفظ ارزش پول، از متخصصین سرمایه گذاری یا ابزار مالی نوینی مانند صندوق‌های سرمایه گذاری که دارایی تحت مدیریت دارند، کمک گرفت.

  بسیاری از افراد سرمایه گذار برای ورود به بازارهای دارایی از دانش و زمان کافی برخوردار نیستند. بنابراین با انتخاب گزینه‌هایی مانند نهادهای مالی و صندوق‌های سرمایه گذاری می‌توانند وظیفه دارایی تحت مدیریت را به آن‌ها بسپارند و از مسیر سرمایه گذاری که سرمایه خود را در آن قرار داده‌اند، مطمئن باشند. یکی از ویژگی‌هایی که با در نظر گرفتن آن می‌توان به موفق بودن یا نبودن یک نهاد مالی یا صندوق سرمایه‌گذاری پی برد، مفهوم «دارایی تحت مدیریت» است. بنابراین می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که مفهوم دارایی تحت مدیریت می‌تواند شفافیت و قدرت سنجش را برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشد.

  اعتبار از جنس دارایی تحت مدیریت

  گفتنی است که «دارایی تحت مدیریت» در گذشته هم وجود داشته است. در گذشته، افراد سرمایه خود را پیش کسی به عنوان معتمد می‌بردند که از مهارت در سرمایه‌گذاری هم بهره‌مند بوده است و از او می‌خواستند که دارایی‌شان را مدیریت کند. به عنوان مثال، تاجری که علاوه بر خوش‌نام بودن، با در جریان قرار دادن سرمایه افراد، هم به تجارت پر رونق دست پیدا می‌کرده و هم سود حاصل را به افراد سرمایه‌گذار برمی‌گردانده است. هر چه میزان دارایی تحت مدیریت این افراد بیش‌تر می‌شد، میزان محبوبیت و اعتبارشان میان افراد جامعه بالاتر می‌رفت.

  محاسبه دارایی تحت مدیریت (AUM)

  راه‌های مختلفی برای محاسبه دارایی تحت مدیریت (AUM) وجود دارد. هر کدام از نهادهای مالی یا صندوق‌های سرمایه گذاری از روشی برای محاسبه دارایی تحت مدیریت استفاده می‌کنند. برای این‌که بتوان این محاسبه را به سادگی درک کرد، باید مراحل محاسبه را این‌طور در نظر گرفت. برای شروع، مبالغ ورودی محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، 5 نفر، 400 میلیون تومان دارایی را برای مدیریت دارایی به نهاد مالی یا صندوق سرمایه گذاری سپرده‌اند. اما باید در نظر داشت که جدا از این 400 میلیون تومان، میزان سرمایه دیگری هم به عنوان دارایی تحت مدیریت در اختیار نهاد مالی موردنظر قرار دارد.

  هر چه میزان ورودی‌ها، بیش‌تر شود، میزان محاسبه دارایی تحت مدیریت سخت‌تر می‌شود. بنابراین در چنین موقعیت‌هایی، نهاد مالی یا صندوق سرمایه گذاری برای انجام محاسبه دارایی تحت مدیریت از کارهای تخصصی استفاده می‌کند. در این محاسبه، نهادهای مالی برای این‌که بتوانند به محاسبه‌ای یک‌دست برسند، کارمزد را هم قسمتی از (AUM) در نظر می‌گیرند. ترکیب (AUM) با میانگین نرخ کارمزد یک نهاد مالی می‌تواند به درآمد فروش آن هم اشاره داشته باشد.

  عوامل کاهش (AUM)

  جالب است بدانیم که عواملی هم برای کاهش دارایی تحت مدیریت (AUM) وجود دارد. این عوامل شامل موارد زیر می‌شود. از جمله موارد موثر روی کاهش دارایی تحت مدیریت، کاهش ارزش بازاری است که سرمایه گذاری در آن انجام شده است. علاوه بر این، اگر تیم سرمایه گذار به خوبی عمل نکند یا صندوق بسته شود، ممکن است با کاهش دارایی تحت مدیریت روبرو شویم.

  عوامل موثر در کاهش دارایی تحت مدیریت

  دارایی تحت مدیریت، انعکاس نوسانات در دارایی

  از آن‌جایی که سرمایه در صندوق و نهادهای مالی تغییر می‌کند، می‌توان ‌گفت دارایی تحت مدیریت (AUM)، منعکس کننده این نوسانات هم می‌تواند باشد.

  نتیجه گیری

  به مجموع دارایی‌هایی که از افراد دریافت می‌شود و در بستر سرمایه گذاری قرار داده می‌شود، دارایی تحت مدیریت گفته می‌شود. اهمیت دارایی تحت مدیریت به این نکته اشاره دارد که افراد برای انجام سرمایه گذاری نیازمند مدیریت تخصصی هستند و به همین دلیل دارایی تحت مدیریت نهادهای مالی و ابزار مالی نوین مانند صندوق‌های سرمایه گذاری می‌تواند گزینه مناسبی برای این کار به حساب بیایند.