سرمایه+>سرمایه‌گذاری>دخل و خرج ایرانی‌ها در سه دهه اخیر/ سرمایه گذاری چطور نسل بعد را نجات می‌دهد؟>

دخل و خرج ایرانی‌ها در سه دهه اخیر/ سرمایه گذاری چطور نسل بعد را نجات می‌دهد؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 12
  • 0

شاید اگر سراغ خانواده‌های مسن‌تر بروید خاطراتی در مورد قیمت اجناس و کالاهای چند دهه پیش بشنوید. یادآوری این خاطرات و گله و شکایت از تورم، معمولا بخشی از مهمانی‌های خانوادگی، دست کم تا پیش از کرونا بود. در اینجا قصد داریم میزان واقعیت این خاطرات را از نظر اقتصادی بررسی کنیم. واقعا درآمدهای خانوار در چند دهه اخیر چقدر رشد کرده است؟ مخارج چقدر افزایش یافته است؟ و اینکه اگر در سال‌های اخیر بخشی از این پول را پس‌انداز می‌کردیم، الان وضعیت مالی ما چقدر فرق داشت؟

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

رشد درآمدها و مخارج خانوارهای شهری به گواه مرکز آمار

بررسی‌ آماری درآمدها و مخارج خانوار نشان می‌دهد از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۹۸ متوسط هزینه‌های خانوار شهری ۲۲۷ برابر و متوسط درآمدها ۳۶۸ برابر شده است. در سال ۱۳۶۸ متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری، یک میلیون و ۴۶۷ هزار ریال بود. این در آمد در سال ۱۳۹۸ به ۵۴۱ میلیون و ۷ هزار ریال رسید، در حالی که هزینه‌های آن ۴۷۴ میلیون و ۳۷۹ هزار ریال بود. این نسبت یعنی ۱۲ درصد از درآمد خانوار پس از صرف هزینه‌ها باقی می‌ماند که قابل پس‌انداز بود.

۱۲۸ برابر شدن هزینه‌های خوراکی

یکی از نکات قابل توجه در بررسی روند درآمدها و مخارج خانوارهای شهری، افزایش قابل توجه هزینه‌های خوراکی است. متوسط مخارج خوراکی یک خانوار شهری در سال ۱۳۶۸ حدود ۹۱۶ هزار ریال در سال بود که در سال ۱۳۹۸ به ۱۱۷ میلیون و ۵۲۹ هزار ریال رسیده است. این افزایش به معنی ۱۲۸ برابر شدن هزینه‌های خوراکی خانوارهای شهری در ۳ دهه است. البته آن گونه که از آمار برمی‌آید، هزینه‌های خوراکی امسال نیز رشد قابل توجهی را شاهد بودند و به همین دلیل نسبت فوق بیشتر نیز خواهد شد.

۳۰۵ برابر شدن هزینه‌های غیرخوراکی

بررسی‌‎های سرمایه پلاس از هزینه‌های غیرخوراکی خانوارهای شهری در ۳ دهه اخیر نیز نکات جالبی را نشان می‌دهد. بر اساس داده‌های مرکز آمار، هزینه غیرخوراکی خانوارهای شهری در سال ۱۳۶۸ حدود یک میلیون و ۱۷۰ هزار ریال بوده است. این رقم در دهه‌های بعد رشد قابل توجهی کرده و در پایان سال ۱۳۹۸ به ۳۵۶ میلیون و ۸۵۰ هزار ریال رسیده است. تورم سال ۱۳۹۹ نیز نشان می‌دهد این عدد در سال جاری نیز رشد خواهد داشت.

کاهش سهم هزینه‌های خوراکی

با رشد گسترده هزینه‌ها و تورم بلندمدت ۲۰ درصدی، سهم هزینه‌های خوراکی از کل هزینه‌ها در فاصله سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۹۸ کاهش یافته است. در سال ۱۳۶۸ حدود ۴۴ درصد از کل هزینه‌های خانوارهای شهری متعلق به خوراکی‌ها بود. با این حال، نسبت فوق در سال‌های بعد روندی نزولی طی کرد. در سال‌های اخیر، این میزان به ۲۴ تا ۲۵ درصد کل هزینه‌ها رسیده است. از طرف دیگر، هزینه غیرخوراکی از ۵۶ درصد در سال ۱۳۶۸ به ۷۵ تا ۷۶ درصد در سال‌های اخیر رسیده است. یکی از علت‌های اصلی این رشد، افزایش هزینه‌های مسکن و قیمت خانه در دهه‌های اخیر بوده است.

رشد درآمدها و مخارج در سایه تورم شدید

عامل اصلی این رشد چشمگیر درآمدها و مخارج تورم بوده است. این تورم موجب کاهش قدرت خرید مردم می‌شود. این کاهش به آنجا رسید که بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در خرداد امسال، از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ درآمد سرانه کشور ۳۴ درصد کم شده است. در واقع درست است که درآمد اسمی خانوارها در طول زمان افزایش پیدا کرده، اما قدرت خرید هر ایرانی در این مدت در مقایسه با سال ۱۳۹۰ یک سوم کاهش پیدا کرده است. طبق همین گزارش، درآمد سرانه به قیمت ثابت، یعنی بدون در نظر گرفتن تورم، در سال ۱۳۹۰ حدودا ۷۴ میلیون ریال بوده که در پایان سال ۹۸ به ۴۸٫۷ میلیون ریال رسیده است. در واقع، مفهوم این حرف این است که حتی اگر از سال ۹۹ به بعد رشد اقتصادی ۸ درصدی تجربه کنیم، حداقل ۶ سال زمان لازم است تا به سطح درآمد سرانه سال ۹۰ برگردیم.

بیشتر بخوانید: نتایج بودجه ۱۴۰۰ و تاثیر آن بر دخل و خرج خانوارها

پس‌انداز و سرمایه‌گذاری چطور ما را نجات می‌دهد؟

همان طور که گفتیم اقتصاد ایران در چند دهه اخیر با تورم روبرو بوده و از سال ۱۳۹۰ قدرت خرید مردم به شدت ضعیف شده است. میانگین نرخ بلندمدت تورم در ایران ۲۰ درصد است. اگر در پایان سال ۱۳۹۱ یک میلیون تومان در جایی سرمایه‌گذاری کرده بودید که سالانه ۲۰ درصد سود می‌داد، آخر امسال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پول داشتید. در چنین شرایطی، بخشی از قدرت خرید خود را حفظ می‌کردید. به همین ترتیب ۱۰ میلیون پس‌انداز ۴۳ میلیون تومان و ۱۰۰ میلیون پس‌انداز ۴۳۰ میلیون تومان در پایان امسال به شما تحویل می‌داد. این در حالی است که بسیاری از گزینه‌های سرمایه‌گذاری بیش از این سود می‌دهند و نرخ ۲۰ درصد یکی از کمترین مقادیر است. در واقع سرمایه‌گذاری موجب می‌شود نسل آینده راهی برای فرار از تورم پیدا کند.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...