سرمایه+>موفقیت>نتایج بودجه ۱۴۰۰ و تاثیر آن بر دخل و خرج خانوارها>

نتایج بودجه ۱۴۰۰ و تاثیر آن بر دخل و خرج خانوارها

  • اشتراک‌گذاری
  • 34
  • 0

یکی از عواملی که ذهن افراد جامعه را همیشه به خود مشغول کرده این است که دخل و خرج با هم بخواند. سال پیش رو که کم‌تر از یک نیمه سال با آن فاصله داریم نیز دخل و خرج‌های ویژه خود را خواهد داشت و برای بسیاری از ما دانستن این موضوع که دخل و خرج در ۱۴۰۰ به چه شکل خواهد بود الزامی است. در ادامه به بررسی بودجه ۱۴۰۰ خواهیم پرداخت که البته جزئیات و کلیات آن هنوز به تصویب نهایی نرسیده است.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

نرخ دلار دولتی در ۹۹ و ۱۴۰۰

اگر بخواهیم کمی ریشه‌ای تر به دخل و خرج در ۱۴۰۰ خانوارهای ایرانی بپردازیم و ببینیم که چه اتفاقاتی، البته با تمام احتمالات، پیش رو هست باید اول به نرخ دلار برای تهیه کالاهای ضروری بپردازیم. همان طور که آقای محمد باقر نوبخت اعلام کردند، نرخ دلار دولتی ۴۲۰۰ تومانی به ۱۱ هزار تومان تبدیل خواهد شد، عده بسیاری گمانه زنی‌هایی در این رابطه کردند که دلار ۴۲۰۰ تومان به طور کلی از بودجه سال آینده حذف خواهد شد. اما جزئیات بودجه نشان می‌دهد که دلار ۴۲۰۰ تومانی برای تهیه کالاهای ضروری مانند دارو و تجهیزات پزشکی و نهاده‌های دامی حتی در سال ۱۴۰۰ باقی خواهد ماند.

تفاوت در تامین بودجه نرخ ۴۲۰۰ تومانی

اما یک تفاوت عمده میان تامین بودجه برای ثابت نگه داشتن نرخ دلار چهار هزار و دویست تومانی در سال ۱۴۰۰ با ۹۹ وجود دارد که البته ممکن است در دخل و خرج در ۱۴۰۰ نیز تاثیر داشته باشد. بودجه نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی در سال ۹۹ علاوه بر درآمدهای حاصل از فروش نفت شامل حال میعانات گازی نیز می‌شد که بر اساس قراری که در بودجه ۱۴۰۰ گذاشته شده است، این بودجه تنها از راه فروش نفت تامین خواهد شد. این تصمیم گیری دو راه را پیش روی دولت می‌گذارد. اول از همه این که درآمد نفتی در سال آینده افزایش یابد. دوم این که ارز تخصیص داده شده برای ۱۴۰۰ کم‌تر شود. با این حساب، برخی از روزنامه‌ها با شوخ طبعی رقم ۴۲۰۰ تومان را به طور جای خالی گذاشته‌اند؛ به این مفهوم که تا زمان تحویل لایجه بودجه به مجلس هیچ چیز در این باره مشخص نیست.

کف حقوق چه قدر خواهد بود؟

با ۲۵ درصد رشد حاصل در تعیین کف حقوق کارکنان و بازنشستگان دولتی، به احتمال زیاد در سال آینده شاهد حقوق ۳٫۵ میلیون تومانی خواهیم بود و معافیت از مالیات بر حقوق نیز که در سال ۹۹ به حقوق زیر ۳٫۶ میلیون تعلق می‌‌گرفت در سال آینده به حقوق ۴ میلیون تومان به پایین تعلق می‌گیرد. همچنین، مالیات‌ مسکن و خودرو نیز به ترتیب به مسکن با ارزش بالای ۲۰ میلیاد تومان و خودرو بالای ۲ میلیارد تومان تخصیص خواهد یافت. در تصمیمات بودجه سال آینده که البته هنوز به تصویب نهایی نرسیده است، قرار است ۴ میلیارد و ۲۸۲ میلیون یورو از منابع جدید صندوق توسعه ملی تسهیلات ارزی داده شود. حال این که این تصمیمات تا چه اندازه در دخل و خرج در ۱۴۰۰ به کمک مردم می‌آید سوالی است که ذهن را به طرف احتساب هر گزینه‌ای می‌کشاند.

بیشتر بخوانید: 6 گام برای مدیریت صحیح بودجه خانواده

نتیجه گیری

این که در سال آینده چه اتفاقاتی می افتد و دخل و خرج در ۱۴۰۰ به چه شکل خواهد بود بستگی به نهایی شدن لوایح بودجه شرح داده شده دارد. مالیات‌، افزایش حقوق و تامین ارز لازم برای خرید کالاهای اساسی از راهکارهایی است که کارشناسان تا به امروز توانسته‌اند ارائه دهند و در صورت تصویب مجلس به اجرا در خواهد آمد. امید است این راهکارها بتواند تا حدی مرز دخل و خرج هر فرد ایرانی را به هم نزدیک‌تر کند و شکاف میان این دو مهم را از میان بردارد.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...