قیمت مسکن از 31 میلیون تومان عبور کرد

در تابستان 1400 چه بر بازار مسکن گذشت؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 27
  • 0
  در تابستان 1400 چه بر بازار مسکن گذشت؟
  تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی حاکی از این است که در شهریور امسال معاملات خانه در شهر تهران نسبت به ماه قبل افزایش یافته و قیمت نیز سیر صعودی خود را حفظ کرده است.

  تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی حاکی از این است که در شهریور امسال معاملات خانه در شهر تهران نسبت به ماه قبل افزایش یافته و قیمت نیز سیر صعودی خود را حفظ کرده است. در ادامه به بررسی وضعیت مسکن شهر تهران و قیمت مناطق مختلف در تازه‌ترین گزارش تحولات مسکن می‌پردازیم.

  رشد معاملات مسکن در آخرین ماه تابستان

  آمار و ارقام منتشر شده از سوی بانک مرکزی ایران نشان می‌دهد در شهریور ماه، 7789 واحد مسکونی در شهر تهران معامله شده است که هرچند در مقایسه با شهریور سال قبل 8 درصد کاهش یافته اما نسبت به معاملات مرداد ماه حاکی از رشد 41.6 درصدی است.

  در مجموع اگر بازه سه ماهه تابستان 1400 را در نظر گرفته و کارنامه مسکن را در این بازه مورد بررسی قرار دهیم، خواهیم دید معامله مسکن از 5071 واحد در تیر ماه به 7789 واحد رسیده که روندی صعودی است. جمعا در تابستان امسال 18 هزار و 359 خانه در شهر تهران معامله شد.

  بیشتر بخوانید: تورم نیمه اول 1400 با قدرت خرید مردم چه کرد؟

  عبور قیمت مسکن از 31.7 میلیون تومان

  در بخش دیگری از این گزارش، قیمت متوسط هر متر مربع مسکن شهر تهران 31 میلیون و 703 هزار تومان اعلام شده است. این عدد در مقایسه با مرداد 1400 رشد 2.4 درصدی نشان می‌دهد. در شهریور سال گذشته متوسط قیمت مسکن 24 میلیون و 288 هزار تومان بود. به این ترتیب در فاصله شهریور سال قبل تا امسال بهای هر متر خانه 30.5 درصد گران‌تر شده است.

  اگر بخواهیم رشد قیمت متوسط مسکن در فصل دوم سال را بررسی کنیم، لازم است بدانیم در انتهای بهار امسال قیمت هر متر مربع خانه 29 میلیون و 674 هزار تومان بود. به این ترتیب، در تابستان امسال قیمت متوسط هر متر مسکن 6.8 درصد رشد کرده است. البته به دلیل افت قیمت مسکن در بهار امسال و کاهش آن از 30.3 میلیون تومان در اسفند 99 به 29.7 میلیون تومان در پایان بهار، در نیمه اول سال افزایش قیمت مسکن تهران حدودا 4.7 درصد بوده است.

  صدرنشین قیمت مناطق در شهریور ماه

  در گزارش شهریور ماه صدرنشین قیمت مسکن در مناطق مختلف، منطقه 1 است که هر متر مربع به طور متوسط به حدود 69 میلیون تومان رسیده است. پس از آن منطقه 3 با حدود 65 میلیون تومان و منطقه 2 با نزدیک به 50 میلیون تومان به ازای هر متر مربع جای دارند. ارزان‌ترین مناطق نیز به ترتیب منطقه 18 متری 15 میلیون تومان و منطقه 20 با 15 میلیون و 800 هزار تومان هستند.

  بیشتر بخوانید: ماجرای وام مسکن یک میلیارد تومانی

  افزایش خرید ساختمان‌های قدیمی‌تر

  نکته‌ای که در گزارش اخیر به چشم می‌خورد، این است که سهم مسکن معامله شده تا 5 سال ساخت در مقایسه با شهریور سال قبل 5 درصد کاهش بافته و در عوض سهم خرید در ساختمان‌هایی با سن بالاتر افزایش پیدا کرده است. به نظر می‌رسد یکی امز دلایل این اتفاق رشد قیمت مسکن و افت قدرت خرید متقاضیان باشد.

  تغییر اجاره‌بها در شهریور 1400

  نگاهی به شاخص کرایه مسکن در تهران و شهرستان‌ها نشان می‌دهد در شهریور امسال اجاره در تهران در مقایسه با شهریور سال گذشته 42.8 درصد و در شهرستان‌ها 45.7 درصد رشد کرده است.

  نکته پایانی: رکود یا افزایش تقاضا؟

  به نظر می‌رسد قیمت مسکن همراه با دلار نیز تغییر کرده است. از پایان سال 99 تا ماه‌های نخست بهار 1400 که امید به احیای سریع برجام و افت دلار بیشتر بود، قیمت مسکن نیز افت یافت. اما به تدریج با کمرنگ شدن احیای سریع برجام و رشد دلار در بازار آزاد، قیمت مسکن نیز روندی صعودی طی کرده است. اگر با همین چارچوب به موضوع نگاه کنیم، تاخیر بیشتر در احیای برجام و رشد دلار مانع از فرو رفتن مسکن به رکود بوده و موجب افزایش قیمت آن می‌شود. اما بازگشت به آن یا افت دلار در بازار آزاد می‌تواند زمینه‌ساز رکود تقاضای مسکن باشد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها