سرمایه+>ارز>صعود دلار به کانال ۲۶ هزار تومان>

صعود دلار به کانال ۲۶ هزار تومان

  • اشتراک‌گذاری
  • 27
  • 0

دلار. این ارز بین المللی که خواه و ناخواه بر تمام قیمت‌ها در سطح جهانی تاثیر گذار است هر روز چهره جدیدی از قیمت‌ها را به خود می‌گیرد و مدام در کانال‌های قیمتی در حال رفت و آمد است. زمانی که ارزان است تقریبا این سوال بر نمی‌آید که چرا دلار ارزان است؟ اما زمانی که کانال قیمت را به سمت بالا طی می‌کند این سوال پیش می‌آید که چرا دلار گران شد؟ گفتنی است که این سوال نمی‌تواند بی پاسخ باقی بماند و باید به بررسی چند و چون ماجرا و این که چه چیزی روی قیمت دلار تاثیر می‌گذارد پرداخت. دلار گران دلایلی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت و فراتر از آن، پاسخ به این سوال است که رابطه دلار و طلا در کلاسه‌های دارایی بازار سرمایه در ایران چیست؟

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

خیزش دوباره دلار به کانال ۲۵ هزار تومان

خبرهای دوشنبه و سه شنبه، دهم و یازدهم آذر ماه ۹۹، بیش‌تر متمرکز بر این واقعه بود که دوباره دلار گران شد. دلار در بازار ایران که تا قبل از این دو روز در کانال قیمتی ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت مانده بود دوباره اوج گرفت و تا نیمه دوم روز دوشنبه مرز ۲۵ هزار تا ۲۵ هزار و پانصد تومان را هم شکست. اتفاقات و تصمیمات سیاسی از یک طرف باعث افزایش قیمت دلار شد. اما از طرف دیگر، واکنش‌ها در واشنگتن و تصمیمات بانک مرکزی ایالات متحده نیز در این روند بی تاثیر نبوده است. این طور که دیده می‌شود، بانک مرکزی آمریکا ممکن است روند خرید اوراق قرضه را برای هفته‌های جاری در پیش بگیرد و حتی روند خرید را متوقف کند که همین امر باعث احتیاط معامله گران بازار در خرید و فروش را کاهش دهد و آن‌ها را محتاط کند. این تلاطم‌ها جدا از بالا رفتن ارزش ریالی دلار در بازار ایران بر روند رو به کاهش قیمت اونس طلای جهانی نیز تاثیر داشته است.

چرا قیمت اونس طلای جهانی کاهش داشته است؟

از دسته سوالاتی که به جز دلار گران، شامل تغییر قیمت‌ها می‌شود این است که چرا قیمت اونس طلای جهانی کاهش داشته است؟ همگی از ورود واکسن بیماری کووید ۱۹ خبرهای موثقی شنیده‌ایم و می‌دانیم که در آینده‌ای نزدیک، توزیع عمومی این واکسن انجام خواهد شد. اما چه ارتباطی میان کاهش اونس قیمت طلای جهانی با واکسن کرونا هست؟ حدود ۱۱ ماه است که از وضعیت اورژانسی و قرنطینه می‌گذرد و بسیاری از مشاغل و فعالیت‌های اقتصادی به خاطر حضور ویروس کرونا از تب و تاب افتاده است. زمانی که واکسن برای مقابله با کوید ۱۹ به جامعه جهانی تزریق شود، شاهد خواهیم بود که بازارهای سرمایه و فعالیت‌های تجاری از سر گرفته می‌شود و رونق اقتصادی به حالت قبل خود باز می‌گردد. رونق اقتصادی هم برای سرمایه داران به این معنی است که زمان خرید طلا به عنوان یک نقطه امن دارایی تمام شده است و باید پول‌ها را برای رشد به بازار برگرداند؛ با کم شدن تقاضای طلا در بازار جهانی، نرخ هر اونس طلای جهانی در نوامبر ۵٫۹ درصد کاهش داشته است. گفتنی است که این کاهش از نوامبر ۲۰۱۶ تا کنون، در میان کاهش قیمت‌های ماهانه بی سابقه بوده است.

کارخانجات چینی از دیگر عوامل

از غافله عقب ماندن برای بازارهای سرمایه بسیار خطرناک است! طبق شاخصه‌های منتشر شده در دوران جولان کرونا، بارها و بارها شاهد رشد اقتصادی و فعالیت حداکثری کارخانجات چینی بوده‌ایم که بیش از پیش بازار جهانی را در دست گرفته‌اند. یکی از دلایلی که بازار معاملاتی آمریکا در آینده نزدیک با ۰٫۵ درصد کاهش اونس طلا رو به رو خواهد شد، همین پیشگامی چین در تولیدات خواهد بود. قیمت هر اونس طلای جهانی در آمریکا، در حال حاضر، از ۱۸۰۰ دلار به ۱۷۷۲ دلار و ۶۰ سنت رسیده است.

بیشتر بخوانید: قیمت دلار در ماه‌های آینده چقدر می‌شود؟

رابطه دلار و طلا در ایران

یک سوال دیگر تا به این جای کار در ذهن مخاطبان شکل می‌گیرد. سوال این است که در حالی که قیمت اونس طلای جهانی کاهش داشته، چرا در ایران قیمت سکه تمام بهار آزادی به کانال ۱۱ میلیون وارد شده و قیمت سکه امامی به ۴۲۰ هزار تومان افزایش داشته است؟ یک واقعیت در مورد بازارهای مختلف سرمایه در ایران وجود دارد. طلا و دلار در ایران در یک کلاسه دارایی مشترک به حساب می‎‌آیند. بنابراین نرخ دلار تاثیر مستقیم بر ارزش هر گرم طلا در بازار این کشور دارد و این دو رقم با هم افزایش و یا کاهش پیدا می‌کنند. برای پیش بینی روزهای آتی، بسیاری از کارشناسان و معامله گران معتقدند که کف قیمت دلار که معتقد بودند ۲۴ هزار و پانصد تومان بوده است، در حال حاضر روی رقم ۲۵ هزار تومان است و ریزش قیمت ممکن است تا این میزان باشد. اما باید گفت که تمام این رقم گذاری‌ها احتمال است و باید منتظر روزهای آتی و روشن شدن تکلیف این دلار گران بود.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...