سرمایه+>ارز>دلار ۱۵ هزار تومانی چه اثری روی بازارها دارد؟ / تشدید افت قیمت مسکن و خودرو؟>

دلار ۱۵ هزار تومانی چه اثری روی بازارها دارد؟ / تشدید افت قیمت مسکن و خودرو؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 617
  • 0

یکی از مهمترین خبرهایی که امروز منتشر شد، اعلام رئیس جمهور مبنی بر احتمال ۱۵ هزار تومانی شدن دلار با آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی بود. در حال حاضر بهای دلار در بازار به ۲۴ هزار و ۴۳۰ تومان رسیده است که نسبت به شروع امروز ۵۷۰ تومان کاهش نشان می‌دهد. اگر واقعا قرار بر این باشد که دلار تا این میزان کاهش یابد، تاثیرات زیادی روی بازارها و مصرف‌کنندگان مختلف خواهد داشت. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

دلار

احتمال رکود در بازار مسکن

یکی از مهمترین تاثیراتی که کاهش قیمت دلار روی بازارها می‌گذارد، در بخش مسکن است. نگاهی به بازار مسکن در حال حاضر نشان می‌دهد که قیمت آن از میانه آبان روند نزولی خود را آغاز کرده است. در واقع پس از انتخابات آمریکا و همگام با تشدید احتمال بازگشت آمریکا به برجام، بهای دلار رو به کاهش گذاشت. در پی این کاهش و گمانه‌زنی‌ها از ثبات بیشتر اقتصاد ایران، مسکن نیز تا حدودی آرام گرفت. آخرین آمار از تحولات بازار مسکن در آذر ماه نیز این گمانه‌زنی را نیز تقویت کرد و نشان داد قیمت مسکن با کاهش همراه بوده است. تداوم کاهش بهای دلار سفته‌بازان را از مسکن خارج می‌کند و با توجه به کاهش قدرت خرید مردم در سال‌های اخیر، تقاضای مسکن تحت تاثیر قرار می‌گیرد. این موضوع باعث می‌شود قیمت مسکن در ماه‌های آینده کمتر از تورم رشد کند یا حتی قیمت اسمی آن هم منفی شود.

احتمال افت شدید طلا و سکه

کاهش قیمت طلا و سکه در کشور نیز از جمله مسائل دیگری است که در صورت کاهش مداوم دلار در بازار رخ خواهد داد. امروز ۲۴ دی ماه، قیمت هر سکه امامی با کاهش ۳۳۱ هزار تومانی به ۱۰ میلیون و ۸۸۱ هزار تومان رسید. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز از یک میلیون و ۱۰۶ هزار تومان به یک میلیون و ۸۴ هزار تومان کاهش یافت. به نظر می‌رسد تداوم این وضعیت موجب نزول شدید طلا و سکه شود.

خودرو بخریم یا نه؟

افت شدید قیمت دلار موجب خروج سفته‌بازان از بازارها می‌شود و انتظار می‎رود حداقل برای مدتی ثبات به بازارها برگردد. قیمت خودرو که در روزهای اخیر مجددا بالا رفته بود، امروز با تشدید کاهش قیمت دلار در بازار، بهای خودروی پراید تقریبا ثابت ماند اما خودروی ۲۰۶ در تیپ‌های مختلف شاهد کاهش ۲ تا ۳ میلیون تومانی بود. با این حال، هنوز برخی خودروها به این خبر واکنش خاصی نشان نداده‌اند. تداوم کاهش قیمت دلار در بازار و تقویت بازگشت به برجام برای بازار و صنعت خودرو پیامدهای مهمی دارد و به احتمال بسیار زیاد منجر به کاهش قیمت خودرو خواهد شد. این کاهش نه تنها شامل خودرو بلکه شامل قیمت‌ کالاهای سرمایه‌ای و مواردی مانند دوربین یا تلفن همراه نیز می‌شود.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

جمع‌بندی

با وجود خبرهای فعلی، یک سوال مهم این است که آیا دلار واقعا تا این حد پایین خواهد آمد؟ هرچند احتمال کاهش قیمت دلار در بازار مطرح است و به دلیل وقایع سیاسی چندان دور از ذهن نیست، اما میزان کاهش قیمت و نرخ دلار چندان مشخص نیست. شاید نتوان قیمت دقیقی برای دلار حتی در صورت آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده در کشورهای شرق آسیا تصور کرد، اما احتمال رکود در بازارهای فوق با کاهش قابل توجه در دلار محتمل است. توصیه می‎شود اگر نیاز ضروری ندارید، در روزهای اخیر از خرید کالاهایی که با قیمت دلار همبستگی زیادی دارند، خودداری کنید و منتظر اخبار بیشتری در روزهای آتی باشید.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...