سرمایه+>سرمایه‌گذاری>دو نیمه متفاوت آبان برای بازارها/ صندوق‌های درآمد ثابت برنده رقابت بازدهی بازارها>

دو نیمه متفاوت آبان برای بازارها/ صندوق‌های درآمد ثابت برنده رقابت بازدهی بازارها

  • اشتراک‌گذاری
  • 10
  • 0

روزهای آبان ماه تحولات زیاد و مهمی بر بازارها داشت. انتخابات آمریکا در نیمه آبان و کش‌وقوس‌های آن، اخبار مربوط به موثر بودن دو واکسن کرونای شرکت‌های فایزر و مدرنا و تشدید وخامت کرونا در جهان، از جمله مهم‌ترین وقایع آبان ماه سال جاری بودند. در واقع شاید بتوان آبان را به دو نیمه تقسیم کرد. بازارهای طلا، مسکن و دلار که در نیمه نخست روند بازدهی عمدتا صعودی داشتند، در نیمه دوم به سراشیبی افتادند. در این میان تنها بورس بود که در نیمه دوم آبان سبزپوش شد. در شرایطی که عوامل نااطمینانی بزرگی در آبان ماه ظاهر شدند، برنده بازارها، گزینه‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت از جمله صندوق‌های درآمد ثابت بوده‌اند.

بازارهای آبان

دلار و تغییر انتظارات از آینده

قیمت دلار در صرافی ملی در پایان مهر ماه حدودا ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان بود. در نیمه نخست آبان این قیمت به ۲۵۹۰۰ تومان کاهش یافت و با کمی نوسان در روزهای پایانی آبان تا ۲۵۶۰۰ تومان نیز پایین رفت. در نهایت نیز دلار صرافی ملی در آبان ماه نزدیک به ۲۶ هزار تومان معامله شد. بازار آزاد نیز شاهد چنین روندی در قیمت دلار بود. به این ترتیب دلار در میان بازارهای زیان دیده در ماه آبان جای می‌گیرد. بازدهی دلار در بازار آزاد در آبان ماه ۹٫۶- درصد بود.

بازارهای آبان

بورس سبزپوش در اواخر پاییز

بازارهای دیگر دو نیمه متفاوت در آبان ماه داشتند، اما بورس دهه پایانی متفاوتی داشت. شاخص بورس که با تداوم اصلاحی بزرگ در پایان مهر به یک میلیون و ۴۱۲ هزار واحد رسیده بود، در پایان آبان در عدد یک میلیون و ۳۴۵ هزار به کار خود پایان داد. بازار سهام که در ۲۰ آبان تا یک میلیون و ۲۱۲ هزار واحد سقوط کرده بود، در روزهای آخر آبان نویدبخش ظاهر شد. به طور کلی بازدهی بورس در آبان ماه ۴٫۷- درصد بود. انتظارات از دلار پس از انتخابات آمریکا مهمترین نقش را در این رشد مجدد داشت. به این ترتیب بورس را می‌توان جزو معدود بازارهایی دانست که در نیمه دوم آبان صعود کرده است. فعالان بازار امیدوارند این صعود نوید روزهای خوش بورس در آذر ماه برای باشد.

بازدهی طلا از سکه افتاد

در نیمه اول آبان بازارهایی مانند طلا با رشد قیمت مواجه بودند. قیمت هر گرم فلز زرد در بازارهای داخلی که در پایان مهر به یک میلیون و ۲۸۷ هزار تومان معامله می‌شد، در ۱۴ آبان تا یک میلیون و ۴۰۸ هزار تومان نیز رسید. با این حال، نیمه دوم آبان و پس از انتخابات آمریکا نیمه متفاوتی برای طلا رقم خورد. انتظارات حاصل از نتایج انتخابات و کاهش دلار موجب شد در پایان آبان قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۱۳ هزار تومان برسد. با این حساب، طلا در آبان ماه حدودا ۱۳ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

بازارهای آبان

توقف درخشش سکه

روند حرکتی سکه هم مانند طلا دو نیمه متفاوت داشت. هر سکه بهار آزادی که در پایان مهر به قیمت حدودا ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله می‌شد، در نیمه نخست آبان تا ۱۴ میلیون تومان نیز افزایش یافت. با این حال روند سکه در نیمه دوم آبان به نحوی پیش رفت که در آخرین روز آبان به قیمت ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد. این اعداد و ارقام به معنی این است که سکه در آبان ماه ۱۶ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

مسکن ارزان می‎شود؟

در ماه مهر مسکن با رشد حدودا ۱۰ درصدی نسبت به ماه قبل در میان بازارهای مثبت قرار داشت. اما در آبان ماه و پس از نتایج انتخابات آمریکا، تغییرات انتظارات از دلار و وضعیت بازارهای موازی به نظر می‌رسد اوضاع در این بازار تغییر کرده است. شواهد و گزارش‌های میدانی حاکی از کاهش قیمت در این بازار هستند. با این حال باید منتظر ماند و دید در گزارش‌های رسمی این تغییرات قیمت چگونه و چقدر بوده است.

بازارها در آبان

صندوق‌های درآمد ثابت؛ فاتحان بازدهی بازارها در آبان ماه

بر اساس اطلاعات موجود، بازدهی بیشتر صندوق‌های درآمد ثابت در آبان ماه امسال مثبت بوده است. ۸۸ درصد از کل صندوق‌های درآمد ثابت در آبان ماه بازده مثبت تجربه کرده‌اند که در ماهی با چنین تلاطم‌هایی قابل توجه است. دامنه بازدهی این صندوق‌های سرمایه‌گذاری در آبان ماه تا حدود ۱۷ درصد نیز رسید. اما اغلب آنها سوددهی حدودا ۲ درصدی داشتند.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...