سرمایه+>طلا و سکه>راهنمای قیمت طلا برای سرمایه ‌گذاری>

راهنمای قیمت طلا برای سرمایه ‌گذاری

  • اشتراک‌گذاری
  • 23
  • 0

از گذشته تا امروز طلا به عنوان پول یا کالایی برای حفظ ارزش قدرت خرید مورد استفاده قرار گرفته است. دلیلش هم این است که عرضه و استخراج آن محدود است و ویژگی‌های فلزی آن مانند سادگی جابجایی و قابلیت قطعه قطعه کردن باعث می‌شود مقدار طلا در جهان نسبتا محدود بوده و قابلیت سرمایه گذاری داشته باشد. علاوه بر این، طلا نوعی سرمایه‌گذاری مطمئن در کشورهایی است که دچار تورم و کاهش ارزش پولی شدید هستند. با توجه به همه چیزهایی که گفته شد، شاید تا الان این سوال را پرسیده باشید که قیمت طلا چگونه تعیین می‌شود؟ در ادامه سعی می‌کنیم با معرفی عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا، شما را نسبت به تحولات این بازار بیشتر آشنا کنیم.

اهرم‌های رشد طلا

قیمت طلا معمولا تابع قیمت جهانی آن است اما تقاضای داخلی آن و کاهش یا تقویت ارزش پول یک کشور نیز بر آن تاثیرگذار است. در واقع، به زبان ساده می‌شود گفت قیمت طلا جهانی است و هر اونس طلا(تقریبا معادل ۳۱ گرم) برحسب دلار اعلام می‌شود. به همین دلیل هم هست که اگر کشوری با بحران اقتصادی و تورم مواجه شود و ارزش پولش کم شود، قیمت طلا هم به دلیل استقبال سرمایه‌گذاران داخل آن کشور برای خرید طلا و هم به دلیل افزایش بهای دلار در برابر پول ملی، رشد زیادی می‌کند. در واقع، طلا در کشورهایی که تورم بالایی دارند، می‌تواند از دو جهت رشد می‌کند.

عوامل تاثیرگذار بر بهای طلا

طلا معمولا گزینه سرمایه‌گذاری خوبی برای شرایط بحرانی در یک کشور یا جهان است. هر چیزی که بتواند انتظارات و دید مردم از شرایط آینده اقتصادی را تغییر دهد بر قیمت طلا موثر است. استقبال از طلا ممکن است ناشی از انتظار مردم از افزایش تورم در آینده باشد یا تحریم، جنگ، دشوارتر شدن شرایط اقتصادی یا هر گونه نااطمینانی در شرایط آن کشور یا جهان.

بنابراین برای اینکه قیمت طلا و عوامل مهم آن را بشناسیم، باید عواملی را که اقتصاد و امنیت یک کشور یا جهان را مختل می‌کنند، شناسایی کنیم. در اینجا سعی می‌کنیم متغیرهایی به شما معرفی کنیم که به شما در شناسایی افزایش نااطمینانی یا کمتر شدن آن کمک کنند و سیگنالی برای خرید طلا یا عدم خرید آن فراهم کنند.
علاوه بر این، باید دقت کرد که ممکن است گاهی متغیرها سیگنال‌های متفاوتی بدهند، مثلا با وجود اینکه شرایط اقتصاد جهانی مناسب نیست، تحریم‌های کشوری برداشته شود یا اینکه دو سیگنال مخالف هم باشند. در این شرایط باید به قدرت و ضعف سیگنال‌های نااطمینانی بر اقتصاد کشور توجه کرد.
در زیر جدولی از مهمترین عوامل اثرگذار بر قیمت طلا را که در سطح کشور یا بین‌الملل تاثیر دارند، مشاهده می‌کنید. انتظاری که مردم از روند آینده این متغیرها دارند، بر تقاضای طلا بسیار تاثیر می‌گذارد.

جدول- عوامل موثر بر قیمت طلا

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...