سرمایه+>موفقیت>یادداشتی از راهکارهای ساده برای اهداف مالی>

یادداشتی از راهکارهای ساده برای اهداف مالی

  • اشتراک‌گذاری
  • 45
  • 0

وقتی که من و همسرم به خانه جدید‌مان نقل مکان کردیم، روی یکی از کابینت‌های آشپزخانه یادداشتی پیدا کردیم که پر از گرد و خاک بود. این یادداشت شامل لیستی بود که ساکنین پیشین این خانه آن را نوشته بودند. دومین موردی که در این فهرست بود توجه من را به خود جلب کرد: «یک خانه بهتر بخریم». یادم می‌آید که تا چند مدتی احساس خوبی نسبت به کسانی که این یادداشت را نوشته بودند نداشتم اما بعد از چند مدتی این احساس ناخوشایند به حس احترام تبدیل شد چرا که آن‌ها توانسته بودند چیزی را که واقعا دوست داشتند بدست بیاورند.

سرمایه گذاری آنلاین برای کیان دیجیتالپ

یک مسئله در زندگی اکثر آدم‌ها وجود دارد. بزرگترین مانعی که میان آن چیزی که در زندگی به‌معنای حقیقی می‌خواهند (خرید یک خانه بهتر، تعطیلات نوروزی عالی، امنیت مالی و …) و آنچه در زندگی انجام می‌دهند (خرید لباس‌های غیرضروری، خرید غذا از رستوران‌ها و …) وجود دارد، یک احساس روشن از هدفمندی است. بنابراین، این موضوع به ما می‌گوید که دستیابی به راهکارهای ساده برای اهداف مالی در زندگی بسیار ساده است.

راهکارهای ساده برای خود اهداف مالی تعیین کنید!

در علم روانشناسی و اقتصاد رفتاری، پژوهش‌های زیادی در این زمینه انجام شده است. برخی از آن‌ها بسیار قدیمی هستند. به‌عنوان مثال، هنگامی که ارسطو حدود ۳۵۰ سال پیش از میلاد مسیح از «علت غایی» صحبت می‌کند، منظورش این است که داشتن هدف حتما به اقدام و عمل منجر می‌شود. در جدیدترین مطالعه که در یکی از دانشگاه‌های ایالت کالیفرنیا آمریکا انجام شده است از شرکت‌کنندگان در این مطالعه خواسته شد تا اهداف مالی خود را که فکر می‌کنند، می‌توانند آن‌ها را محقق کنند در یک برگه یادداشت کنند. در این مطالعه، از برخی از افراد خواسته شد برای دستیابی به این اهداف، کارهایی که می‌خواهند انجام دهند را به اطلاع دیگران هم برسانند در حالی که به بقیه افراد تنها کارهایی که تعیین کرده بودند را یادآوری می‌کردند. نتایج این پژوهش نشان داد که گروه اول نسبت به گروه دوم موفقیت به‌مراتب بالاتری در دستیابی به اهداف مالی خود داشتند. به‌نظرتان عجیب می‌آید؟

اهمیت زمان برای تحقق اهداف مالی

در واقع، خیلی هم عجیب نیست چرا که تنها به این موضوع بستگی دارد که وقتی در کوتاه‌مدت دچار وسوسه می‌شوید، بتوانید به اهداف بلندمدت‌تان فکر کنید و به آن‌ها پایبند بمانید. یعنی وقتی دوستان‌تان از شما دعوت می‌کنند که برای دیدن یک بازی فوتبال به آن‌ها در یک کافه بپیوندید، آن‌هایی می‌توانند در دستیابی به اهداف مالی خود موفق باشند که بتوانند بر این خواسته‌های زودگذر غلبه کرده و به آینده فکر کنند و در عوض از دوستان‌شان دعوت کنند که بازی فوتبال را در منزل‌شان ببینند. برای اینکه یاد بگیریم چگونه به اهدافی که تعیین می‌کنیم، متعهد بمانیم باید یاد بگیریم که تعیین هدف چگونه بر رفتار ما تاثیر می‌گذارند. در این راستا، به این نکات توجه کنید:

تعیین هدف تمرکز ما را بالا می‌برد.

اهداف، توجه ما را به مسائل مهم‌مان محدود می‌کنند، ما را در تصمیم‌گیری‌های مالی‌مان راهنمایی می‌کنند و تلاش ذهنی‌مان برای زندگی روزمره را کاهش می‌دهند. اهداف به ما امکان مطرح‌کردن پرسش‌هایی از این قبیل را به ما می‌دهند: آیا خرید یک لباس جدید برای من مهم‌تر است یا متعهد‌بودن به هدفم؟

تعیین هدف، تلاش‌ها و کارهایی که انجام می‌دهیم را بهتر می‌کند.

پژوهش‌های روان‌شناسان و اقتصاددانان رفتاری نشان داده است که احتمال اینکه برای کاری که هدف روشنی (مثلا خرید یک ماشین) تعیین کرده‌ایم، واقعا اقدامات عملی انجام دهیم، نسبت به حالتی که هدف روشنی نداریم (می‌خواهم امسال کمتر خرج کنم)، بسیار بیشتر است.

تعیین هدف ما را قدرتمند‌تر می‌کند.

یافته‌های دیگر این علوم نشان می‌دهد وقتی که هدف روشنی در ذهن داریم به احتمال بیشتری از موانع پیش‌رویمان گذر می‌کنیم و دیرتر تسلیم می‌شویم. تصور خرید یک ماشین می‌تواند انگیزه‌ای باشد که برای غلبه بر وسوسه خرید غذای جدید به جای استفاده باقی‌مانده غذای شب گذشته نیاز باشد.

تعیین هدف به ما اراده تغییر عادات‌مان را می‌دهد.

شاید بتوان گفت که این مهم‌ترین کاری است که تعیین هدف برای ما انجام می‌دهد. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که اهداف می‌توانند تسریع‌کننده توسعه و تغییر رفتارهایمان باشد. وقتی یک عادت جدید ایجاد می‌کنیم (مثلا اینکه باقی‌مانده‌های غذاها را در ظروف جدا در یخچال بسته‌بندی کنیم)، حتی زمانی که به اهداف‌مان می‌رسیم، به انجام آن‌ها ادامه می‌دهیم. شگفت‌انگیز نیست؟

اهمیت رفتار در راهکارهای ساده اهداف مالی

اما شاید مهم‌ترین دلیلی که تعیین هدف بر رفتار ما تاثیرگذار است این موضوع باشد که واقعا ما باور داریم که تعیین هدف مهم و بر رفتار و عادت‌های ما اثرگذار است. همانطور که دانیل کانمن، روانشناس برنده جایزه نوبل اقتصادی در سال ۲۰۰۲ و نویسنده کتاب مشهور تفکر سریع و آهسته، گفته است: «اطمینان به موفقیت در آینده یک حالت روانی مثبت ایجاد می‌کند که چشم‌انداز ما از پیروزی را بهبود می‌بخشد. هنگامی که اقدام نیاز است، خوش‌بینی حتی اگر مقداری غیر واقع‌بینانه باشد ممکن است به ما کمک کند».

بیشتر بخوانید: برای دست‌یابی به اهداف زندگی‌تان‌، چه‌قدر پس‌انداز دارید؟

چند برگه کاغذ بردارید

حالا اگر این یادداشت را تا به اینجا خوانده‌اید، این کاری است که همین حالا باید انجام بدهید: چند برگه کاغذ بردارید، یک استکان چای یا قهوه برای خود بریزید و سه مورد از چیزهایی اگر پول آن را داشته باشید، دوست دارید داشته باشید را بنویسید. دوست دارید به یک مسافرت بروید، یک ماشین بخرید، ازدواج کنید یا شغل‌تان را عوض کنید؟ یا شاید دوست داشته باشید که یک خانه بهتر بخرید؟ آن‌ها را بنویسید. اما برگه‌هایتان روی کابینت آشپزخانه رها نکنید. در عوض یک عکس از فهرستی که تهیه کرده‌اید بگیرید و آن را به‌عنوان عکس پس‌زمینه در تبلت یا موبایل‌تان قرار دهید (یا آن را در قسمت تعیین هدف اپلیکیشن کیان دیجیتال وارد کنید) . هر موقع که به‌سراغ گوشی‌تان می‌روید، به این فهرست نگاه کنید و این سوال را از خودتان بپرسید: آیا دارم به اهدافم نزدیک می‌شوم؟مطمئن هستم که دارید به اهداف‌تان نزدیک می‌شوید.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...