۳ راه حل ساده برای ثروتمند شدن و سرمایه‌گذاری

  • اشتراک‌گذاری
  • 65
  • 0
۳ راه حل ساده برای ثروتمند شدن و سرمایه‌گذاری

احتمالا تا حالا بارها تصاویر و شیوه زندگی مرفهان را دیده‌اید و حس کرده‌ای می‌خواهید چنین زندگی را تجربه کنید. یا در برخی موارد گرفتار تورم شده و فکر کرده‌اید چطور سرمایه و حاصل کار چند ساله‌تان در حال از بین رفتن است. اول از همه باید این نکته را به خاطر بسپاریم که برای رسیدن به هدفی مانند ثروتمند شدن، آن هم به صورت پایدار بهتر است راه میانبری وجود ندارد. موفقیت حاصل شانس و اتفاق نیست و اگر هم اتفاق بیفتد بسیار نادر و غیرقابل اتکا است. در ادامه سه راه حل ساده برای رسیدن به ثروت و سرمایه‌گذاری صحیح مطرح می‌کنیم. این سه راه حل برای ثروتمند شدن عبارتند از: کسب درآمد، پس انداز و سرمایه گذاری.

ثروتمند شدن

اولین راه حل برای ثروتمند شدن؛ کسب درآمد

قبل از این که به فکر سرمایه گذاری بیافتیم باید کسب و کاری بلند مدت و مطمئن و معتبر برای کسب درآمد دست و پا کنیم. کسب درآمد به عنوان اولین راه حل برای ثروتمند شدن باید به گونه‌ای باشد که درآمد حاصل از آن بتواند بعد از تامین مایحتاج و نیازهای زندگی، مبلغی از آن باقی بماند. می‌دانیم سخت است اما شدنی است! اما چطور شدنی است؟ بدون این که نیاز به قضاوت دیگران داشته باشید، گوشه‌ای بنشینید و به این ۳ سوال پاسخ دهید؛

از چه کاری لذت می‌برید؟

برای کسب درآمد، اول از هر چیزی به دنبال کاری باشید که از انجام آن لذت می‌برید. چرا؟ چون زمانی که مشغول به کار موردعلاقه‌مان هستیم، بی شک دقیق‌تر عمل می‌کنیم و همین امر باعث بالا رفتن راندمان کاری‌مان می‌شود و یک به یک پله‌های ترقی را در تخصصی که دوست داریم طی خواهیم کرد. متخصص شدن در یک زمینه این امکان را به افراد می‌دهد تا بتوانند درآمد بیش‌تری داشته باشند.

در چه کاری خوب هستیم؟

در اولین راه حل ثروتمند شدن این نکته مهم است که در جای درست قرار بگیریم. لذت بردن از کار مورد علاقه‌مان به این مفهوم است که در آن کار خوب هستیم و به طور مسلط در حال انجام فعالیت هستیم. تمرکز بالا در کاری که می‌دانیم در آن استعداد داریم باعث می‌‎شود سریع‌تر به هدف برسیم و سپس وقت برای تمرکز کردن روی اهداف مالی‌مان هم داشته باشیم.

از چه مسیری باید به هدف برسیم؟

این که در کسب درآمد باید اول از همه به کاری که می‌کنیم علاقه داشته باشیم و استعداد خود را بسنجیم یک طرف ماجرا است. اما این سوال هم مطرح است که چطور باید به کسب درآمد ایده آل مان دست پیدا کنیم؟ تحصیلات، دوره‌های آموزشی یا به اصطلاح خودمانی‌تر؛ “خاک کاری را خوردن” و تجربه کسب کردن، درست همان مسیری است که باید برویم.

دومین راه حل برای ثروتمند شدن؛ پس انداز

به اندازه کافی پول پس انداز کنیم. نه در این کار افراط کنیم که از برآورده کردن نیازهای زندگی‌مان جا بمانیم و نه تفریط کنیم که سرآخر متوجه شویم هیچ پس اندازی نداریم.

یادداشت کردن مخارج

تمام آن چه که خرج می‌کنیم را برای یک ماه یادداشت کنیم. با این کار، در آخر ماه متوجه خواهیم شد که برای چه مواردی بیش از حد خرج کرده‌ایم و با این آگاهی، برای ماه‌های بعد می‌توانیم این میزان هزینه را کم کنیم.

خواسته‌ها و نیازهای مان را بشناسیم

در مطلبی مجزا به مفهوم خواسته و نیاز پرداخته‌ایم. نیاز مانند غذایی که باید بخوریم تا زنده بمانیم و خواسته مانند یک لیوان نوشابه‌ای که اگر ننوشیم اتفاقی نمی‌افتد و با آب می‌توان رفع نیاز کرد. یکی از ویژگی های دومین راه حل برای ثروتمند شدن این است که مرز میان خواسته‌ها و نیازهای‌مان را بشناسیم.

به فکر زمستان‌مان باشیم

ما هیچ وقت از آن چه که در آینده اتفاق می‌افتد خبر نداریم. پس بهتر است حداقل به اندازه ۳ تا ۶ ماه حقوق برای خود پس انداز کنیم. از دست دادن شغل، بیماری و مشکلات اقتصادی دیگر در هنگام رخ دادن خبر نمی‌کنند. بنابراین باید اندوخته‌ای برای چنین روزهایی کنار بگذاریم.

سومین راه حل؛ سرمایه گذاری در جای درست

خوب، اگر این دو گام را تا به این جای کار درست برداشته باشیم پس حالا با پولی که پس انداز کرده‌ایم نوبت به سرمایه گذاری می‌رسد. اما باید چطور و کجا پس انداز کنیم؟ آیا بانک می‌تواند گزینه مناسبی باشد؟ بله اما باید به خاطر داشت که بانک سود روزشمار ندارد و بازدهی مشخص و ثابت دارد. ورود مستقیم به بازار بورس چطور است؟ خوب است اما باید از دانش کافی در این زمینه برخوردار باشیم تا به نتیجه برسیم. در غیر اینصورت متحمل ضررهای هنگفتی خواهیم شد. طلا و دلار گزینه‌های خوبی هستند؟ با نوساناتی که شامل حال این زمینه سرمایه گذاری است و باید نسبت به آن‌ها شناخت داشت پس راه حل مناسبی به نظر نمی‌رسد. خرید مسکن و اتومبیل چه طور است؟ اگر پس انداز شما به اندازه خرید خانه باشد که عالی است اما معمولا پس اندازها به این حد نمی‌رسند. خرید اتومبیل نیز با شرایط نگهداری و خرج و برج‌هایی که دارد گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری نیست. اما چه قدر خوب می‌شود که تمام این کلاسه دارایی‌ها را بتوان در نظمی واحد و تحت نظارت متخصصین این حوزه برای سرمایه گذاری در اختیار داشت. خوشبختانه باید گفت که صندوق های سرمایه گذاری از صندوق های سهامی گرفته تا سکه و طا و درآمد ثابت این امکان را برای تمام افراد فراهم کرده‌اند که بتوانند با پس انداز خود یک سرمایه گذاری هوشمندانه، علمی و مطمئن داشته باشند.