رشد بی‌سابقه قیمت مسکن در استانبول

کاهش خریداران ایرانی خانه‌های ترکیه در بهمن 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 104
  • 0
  کاهش خریداران ایرانی خانه‌های ترکیه در بهمن 1400
  قیمت خانه در ترکیه تنها در یک ماه 13.1 درصد بالا رفته و در بازه زمانی یک ساله منتهی به ژانویه 2022 نیز 77.4 درصد افزایش یافته است.

  تازه‌ترین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ترکیه نشان می‌دهد تعداد خرید خانه از سوی ایرانیان در ماه فوریه (12 بهمن تا 9 اسفند) نسبت به ماه قبل کاهش یافته است. در ادامه به میزان خرید خانه ایرانی‌ها در ترکیه اشاره می‌کنیم و تحولات موجود در این بازار را بررسی خواهیم کرد. علاوه بر این، رشد قیمت خانه در شهرهای مختلف ترکیه را نیز مرور می‌کنیم.

  ایرانی‌ها در بهمن چقدر خانه خریدند؟

  جدیدترین گزارش مرکز آمار ترکیه حاکی از این است که ایرانی‌ها در ماه فوریه نیز صدرنشین خریداران خانه در ترکیه بوده‌اند. با این حال، تعداد خانه‌های خریداری شده ایرانیان در ماه دوم سال در مقایسه با ماه ژانویه کاهش یافته است. مجموع خانه‌هایی که ایرانی‌ها در ماه فوریه در ترکیه خریداری کرده‌اند، به 711 خانه می‌رسد که در مقایسه با ماه قبل 50 واحد مسکونی کمتر شده است. پس از ایرانی‌ها، بزرگترین متقاضیان مسکن در ترکیه عراقی‌ها بوده‌اند که 633 خانه در این کشور خریداری کرده‌اند. روس‌ها سومین متقاضیان بزرگ مسکن ترکیه در فوریه به حساب می‌آیند و 509 خانه در این شهر خریداری کرده‌اند. قزاقستانی‌ها و آلمانی‌ها هم به ترتیب با خرید 197 و 169 خانه در رتبه چهارم و پنجم خریداران خانه در ترکیه قرار گرفته‌اند.

  کاهش سهم خرید ایرانی‌ها در ترکیه

  کل خانه‌های خریداری شده از سوی خارجی‌ها در ترکیه در ماه فوریه به 4639 واحد رسیده که 405 خانه بیشتر از ماه قبل است. البته سهم خرید ایرانی‌ها در ماه دوم میلادی یعنی فوریه، کاهش قابل توجهی داشته است. در ماه اول میلادی ایرانی‌ها 18 درصد از کل خریداران خارجی خانه‌های ترکیه را تشکیل می‌دادند اما اکنون این سهم به 15.3 درصد افت کرده است.

  آمار خرید خانه در ترکیه در 2022

  داده‌های منتشر شده از سوی مرکز آمار ترکیه حاکی از آن است که دو دو ماه اول سال 2022 میلادی، 8873 خانه در این کشور به خریداران خارجی فروخته شده است. از این میان، ایرانی‌ها 1472 خانه در ترکیه خریداری کرده‌اند و عراقی‌ها با خرید 1146 خانه در رتبه دوم جای دارند. از ابتدای سال میلادی، روس‌ها 988، آلمانی‌ها 373 و قزاقستانی‌ها 329 خانه در این کشور خریده‌اند. اگر در ادامه سال هم روند خرید خانه به همین ترتیب باقی بماند، احتمالا خریداران خارجی رکورد تازه‌ای در بازار مسکن این کشور بر جای خواهند گذاشت. هرچند ممکن است استقبال ایرانیان به دلایلی که در ادامه اشاره می‌کنیم، برعکس این روند شود.

  قیمت خانه در ترکیه چند؟

  آمارهای ترکیه نشان می‌دهد در ژانویه سال 2022 قیمت خانه در این کشور رشد زیادی داشته است. بهای خانه در این کشور تنها در یک ماه 13.1 درصد بالا رفت و رکورد افزایش قیمت خانه در این کشور شکسته شده است. در بازه زمانی یک ساله منتهی به ژانویه 2022 قیمت خانه در این کشور 77.4 درصد بالا رفته است که 21.2 درصد بالاتر از تورم نقطه به نقطه این کشور در همین بازه زمانی است. متوسط قیمت خانه در ترکیه اکنون به حدود 7500 لیر به ازای هر متر مربع رسیده است. البته قیمت خانه در نقاط مختلف کشور ترکیه در این بازه زمانی متفاوت بوده است.

  قیمت خانه در استانبول، آنکارا و ازمیر

  رشد قیمت خانه در استانبول بیشتر از متوسط کل کشور ترکیه بوده است. در ژانویه سال 2022 بهای هر متر مربع واحد مسکونی در این شهر، به طور متوسط 83.5 درصد نسبت به ژانویه سال 2021 افزایش یافته و قیمت هر متر مربع خانه در این شهر به طور میانگین به حدود 11 هزار و 800 لیر رسیده است. این در حالی است که رشد قیمت مسکن در آنکارا در همین بازه زمانی، 73.5 درصد و در ازمیر 73.1 درصد بوده است. به این ترتیب قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در آنکارا به طور میانگین حدود 5256 لیر و در ازمیر حدود 9 هزار لیر شده است. در ماه ژانویه 2022 هر دلار معادل با 13.5 لیر بود در حالی که در ماه مارس به 14.7 لیر هم رسیده است. با این حساب قیمت دلاری هر متر مربع خانه در ترکیه در ماه ژانویه حدودا 553 دلار بوده است. این قیمت دلاری برای استانبول 871 دلار، برای آنکارا 388 دلار و برای ازمیر 665 دلار بود.

  نرخ تورم چشمگیر ماه‌های اخیر در ترکیه

  یکی از عوامل رشد قیمت خانه در ترکیه در ماه‌های اخیر، تورم چشمگیر در این کشور بوده است. داده‌های اقتصادی ترکیه نشان می‌دهد نرخ تورم این کشور در دسامبر 2021 و ژانویه 2022 به ترتیب 13.6 و 11.1 درصد بوده است. این میزان تورم در کنار سیاست‌های اقتصادی نامناسب باعث رشد چشمگیر قیمت مسکن در این کشور شده است. البته در ماه فوریه تورم ماهانه به 4.8 درصد کاهش یافته است که نشان می‌دهد وضعیت تورمی بهبود یافته است.

  جمع‌بندی: برجام و تقاضای مسکن ترکیه

  یکی از عوامل اساسی که پای ایرانیان را به بازار مسکن ترکیه باز کرد، خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های گسترده بود. تغییر قوانین شهروندی ترکیه هم عامل دیگری بود که بر آن تاثیر گذاشت. با این حساب، در صورتی که برجام به نحوی احیا شود، حداقل در کوتاه‌مدت می‌توانیم با کاهش تقاضای خرید مسکن در ترکیه از سوی ایرانیان روبرو باشیم. در حال حاضر به نظر می‌رسد اثر افت دلار در بهمن ماه روی کاهش تقاضای مسکن ترکیه تاثیر کوچکی گذاشته است. برای اطلاعات دقیق‌تر، باید منتظر وضعیت برجام و گزارش‌های بعدی مسکن باشیم.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها