سرمایه+>ارز>روند دلار در صورت پیروزی بایدن>

روند دلار در صورت پیروزی بایدن

  • اشتراک‌گذاری
  • 17
  • 0

اگر از جمله افرادی باشید که در یکی دو سال اخیر بخشی از سرمایه خود را روی دلار گذاشته باشید، این سوال برایتان پیش آمده که در صورت رقابت بایدن و پیروزی او در انتخابات آمریکا، وضعیت دلار چه می‌شود؟ دو روز دیگر انتخابات در آمریکا برگزار می‎‌شود. نتیجه آن هر چه باشد تاثیراتی روی بازارهای دارایی در جهان خواهد گذاشت. به همین دلیل هم لازم است دید درستی نسبت به این موضوع داشته باشیم تا از سرمایه خود محافظت کنیم. در این مطلب قصد داریم نگاهی به تحولات دلار بیندازیم و ببینیم سرنوشت دلار در انتخابات پیش رو چه می‌شود.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

نظرسنجی‌ها به نفع رقابت بایدن

اکثر نظرسنجی‌های انجام شده به استثنای چند مورد حاکی از پیروزی بایدن در انتخابات پیش رو هستند. موسسه گالاپ که از مهمترین موسسات نظرسنجی در جهان است، نشان می‌دهد که میزان آرای ترامپ در میان برخی گروه‌هایی که ۴ سال پیش به وی رای دادند، کاهش یافته است. عملکرد ترامپ در برابر کرونا و پیامدهای اقتصادی ناشی از آن و تنش‌های نژادی اخیر مهمترین دلایل کاهش آرای او در انتخابات پیش رو اعلام شده‌اند. با این حال چند مورد از نظرسنجی‌ها نیز بر عملکرد مثبت ترامپ در اقتصاد آمریکا تاکید کرده‌اند. آنان معتقدند در صورتی که اقتصاد دغدغه نخست مردم آمریکا باشد، این امکان نیز وجود دارد که ترامپ بتواند پیروز انتخابات شود. با تمام این موارد، به طور کلی نظرسنجی‌ها بخت رقابت بایدن را برای پیروزی بیشتر می‌دانند.

نزول شاخص دلار

شاخص دلار وضعیت دلار آمریکا را در برابر سبدی از ارزهای معتبر جهان نشان می‌دهد. این شاخص معیاری برای میزان قدرت دلار است. بررسی عملکرد شاخص دلار در دو دوره اخیر ریاست جمهوری آمریکا نشان می‌‌دهد در دوره ترامپ شاخص دلار به طور متوسط عملکرد بهتری نسبت به دوره اوباما داشته است. به نظر می‌رسد این روند همچنان ادامه داشته باشد و در صورت پیروزی ترامپ شاخص دلار تقویت شود. البته اگر بایدن قدرت را در دست گیرد، شاخص دلار احتمالا نزولی خواهد شد.

کاهش انتظارات تورمی

در حال حاضر ترامپ را یکی از مهمترین عناصر تحریم اقتصادی ایران و تشدید آن می‌دانند. رفتن ترامپ از کاخ سفید می‌تواند انتظارات مردم ایران در مورد بازگشت آمریکا به برجام را تقویت کند. پیامد دیگر این انتخاب، رفع تحریم‌ها و کاهش چشم‌انداز تورمی است. این مسائل می‌تواند در کنار افزایش فروش نفت ایران منجر به کاهش نرخ برابری دلار و ریال شود. با کاهش نرخ دلار، احتمالا فروش آن در بازار افزایش می‌یابد و همین مازاد عرضه موجب کاهش بیشتر قیمت دلار می‌شود.

کاهش دلار در یک ماه اخیر

به نظر می‌رسد هر چه به انتخابات آمریکا نزدیک شده‌ایم، دلار روند کاهشی پیموده است. این موضوع عملا به معنی این است که بازار احتمال پیروزی رقابت بایدن را بیشتر می‌داند. با این حال این احتمال را خیلی قاطعانه نشان نمی‌دهد. قیمت دلار در بازار آزاد از ۲۷ مهر شروع به کاهش پیدا کرده است. میانگین قیمت دلار در یک ماه اخیر بالغ بر ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان و میانگین یک هفته اخیر نزدیک به ۲۸ هزار تومان بوده، در حالی که قیمت امروز به حدود ۲۷ هزار تومان رسیده است.

جمع‌بندی

بنا بر مباحث بالا، در امتداد رقابت بایدن، در صورت انتخاب او، هم شاخص دلار در جهان کاهش می‌یابد و هم در بازار داخلی سیگنال فروش برای صاحبان دلار ایجاد می‌شود. تمام این حرفها به معنی کاهش نرخ ارز در کوتاه‌مدت است. اما در بلندمدت عوامل دیگری بر بهای دلار تاثیر خواهند گذاشت. روابط خارجی، کرونا و مخارجی که بر اقتصاد تحمیل می‌کند، فرجام تحریم‌ها و بسیاری از عوامل دیگر، در بلندمدت آثاری خواهند داشت که در حال حاضر پیش‌بینی آن دشوار است.

نکات مهم:

– برخی از تحلیلگران اقتصادی معتقدند بازارها برخلاف نظرسنجی‌ها هنوز روی برد رقابت بایدن به قطعیت نرسیده‌اند. بنابراین اثر انتخاب بایدن نیز در آنها آن طور که باید و شاید دیده نمی‌شود. در صورت پیروزی ترامپ، هم افزایش شاخص دلار و هم قیمت دلار در ایران بسیار محتمل هستند.
– نکته دیگر میزانی است که انتظار داریم دلار در صورت انتخاب بایدن کاهش پیدا کند. در نظرسنجی‌های صورت گرفته، اکثر مدیران بورسی معتقدند دلار کمتر از ۲۳ هزار تومان نخواهد شد. غالب مدیران معتقدند حتی با پیروزی بایدن، نرخ دلار در بازه ۲۶۵۰۰ تا ۳۰ هزار تومان متغیر خواهد بود.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...