ساده ترین روش های سرمایه گذاری

  • اشتراک‌گذاری
  • 712
  • 0
ساده ترین روش های سرمایه گذاری

یکی از عمده باورهای غلط ما این است که پول را جز اشیا بی جان به حساب می‌آوریم. غافل از آن که پول حتی گاهی از انسان‌ها زنده‌تر است! گاهی سرعت این کاغذ اغلب مستطیلی شکل در چند برابر کردن سرمایه چنان بالا است که اگر ۲۴ ساعت شبانه روز را هم برای کسب درآمد، که البته از اوجب واجبات است، وقت بگذاریم باز هم به گرد پای آن نمی‌رسیم. همه این‌ها را گفتیم که بگوییم پول نباید بیکار بماند و باید با آن اقدام به سرمایه گذاری کرد. اما ممکن است عده‌ای از این که کجا سرمایه گذاری کنند و با پول‌شان چه کار کنند شکایت کنند و مدعی شوند که این مسیر مسیر سختی است. در ادامه به بررسی ساده ترین روش های سرمایه گذاری خواهیم پرداخت و به اهمیت سرمایه گذاری پی خواهیم برد.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

پول باید کار کند تا…

برای جواب به این سوال که پول چرا باید کار کند هزاران جواب قاطع می‌توان پیدا کرد و همه این دلایل در دل خود ساده ترین روش های سرمایه گذاری را گنجانده‌اند. پول باید کار کند تا در گذر زمان و در مواجهه با تورم و رکود و هر نوع اتفاق بد شگون اقتصادی، چیزی از ارزش‌‌هایش کم نشود. پول باید کار کند تا چرخ بزرگ اقتصاد هر کشور با همین چرخ دنده های ریز و درشتی که به نام سرمایه در دستان ما هست به حرکت دربیاید و متداوم به رونق بخشی خود ادامه دهد. پول باید کار کند تا ما با پس انداز‌های کوچک و بزرگ خود یک سرمایه گذاری را شکل بدهیم تا همین سرمایه گذاری باز به خودی خود، کارآفرینی کند و آبستنی برای متولد شدن شغل‌های بعدی شود. در گام های قبلی که به برنامه ریزی و تهیه فهرست پرداختیم و به اهمیت کار و درآمد اشاره کردیم و اعتبار و بدهی را نکوهش کردیم حالا بعد از چند ماه ذخیره پس انداز دیگر نوبت به سرمایه گذاری، آن هم با آسان‌‎ترین روش های سرمایه گذاری رسیده است.

کجا باید سرمایه گذاری کنیم؟

یکی از رایج‌ترین سوالات در زمینه سرمایه گذاری این است که کجا باید سرمایه گذاری کنیم؟ پرسش چنین سوالی کاملا طبیعی است و تعاریف بسیاری از روش های سرمایه گذاری درجهان به ویژه ایران رواج دارد.

  • بانک: این نهاد مالی که بیش از صد سال است از عمر آن در ایران می‌گذرد یکی از روش های سرمایه گذاری بی خطر به حساب می‌آید و به اصل پول شما هیچ آسیبی نمی‌رسد. البته سود کمی که از سپرده گذاری در بانک‌ها نصیب صاحبان سرمایه می‌شود چندان راضی کننده نیست و مسیری آرام را برای تحقق رویاهای هر کسی در سرمایه گذاری رقم می‌زند.
  • طلا: یکی دیگر از گزینه‌ها برای سرمایه گذاری این فلز گرانبها است که در مقابل سرمایه گذاری‌های کلان، خرید طلا یکی از ارزان‌‎ترین مسیرهای سرمایه گذاری به حساب می‌آید. اما باید به خاطر داشت که نگه داری طلای فیزیکی کاری بس دشوار است و هر لحظه خطر سرقت و یا حتی گم شدن، این فلز قابل سرمایه گذاری را تهدید می‌کند.
  • ارز: بدک نیست اما هیچ کس از فردا خبر ندارد و به ویژه در سال‌های اخیر بسیاری را دیده‌ایم که خرید ارز را به عنوان یکی از آسان ترین روش‌ های سرمایه گذاری دیده‌اند و با سرمایه گذاری در این زمینه و در مقابل با تصمیمات سیاسی و جنگ‌های رخ داده در جهان متحمل ضررهای هنگفتی شده‌اند.
  • ملک: خرید ملک هم خوب است و به قول یک عده: «ملک مرگ ندارد!» بله. این حرف کاملا درست است اما به شرط این که از همان اول کار، سرمایه خوبی داشته باشیم تا بتوانیم یک ملک یا زمین بخریم و این کار برای عده زیادی از جامعه در اولین سال‌های سرمایه گذاری‌شان نشدنی به نظر می‌آید.
  • بورس: بورس هم یکی از ساده ترین روش های سرمایه گذاری است که برای بسیاری تبدیل به فضای سرمایه گذاری شده است. شما کافی است که در یک کارگزاری اقدام به ثبت نام کنید و با دریافت کد بورسی خود اقدام به خرید و فروش سهام به طور مستقیم در بازار بورس کنید. اما نکته‌ای که در این نوع سرمایه گذاری بسیار حائز اهمیت است این است که بورس بالا و پایین‌های بسیاری دارد و پر است از نمودارها و شاخص‌هایی که به چشم مخاطب عام به شکل خطوط ناشناخته ترسیم می‌شوند. ما برای خوب معامله کردن در این بازار نیاز به دانش و مهارت کافی در این زمینه داریم. بسیاری از کسانی که چه جو زده و چه به پیشنهاد دیگران اقدام به خرید تعدادی سهام کرده‌اند هم متحمل ضررهای هنگفت شدند.

پس چه باید کرد؟

تمام روش های سرمایه گذاری که نام بردیم، روش های خوبی هستند و از آسان‌ترین‌ مسیرها برای دستیابی به پول بیش‌تر به حساب می‌آیند اما به شرط آن که منسجم و شناخته شده و مهم‌تر از همه این که با مشاوره گرفتن از متخصصان این زمینه وارد این عرصه شویم.

آسان ترین روش های سرمایه گذای؛ صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری، ابزاری مالی هستند برای همه کسانی که می‌خواهند پول خود را از طریق بورس، طلا، اوراق بهادار و سپرده های بانکی در تولید به کار بیاندازند و البته نمی‌خواهند هر روز با خبری دلشوره بگیرند و هر لحظه قیمت‌ها را کنترل کنند. صندوق های سرمایه گذاری جمع کاربلدانی هستند که به نام ارکان صندوق اقدام به تشکیل سبد متنوعی از سهام شرکت‌های مختلف با دارایی‌های جمع آوری شده از طرف سرمایه گذاران می‌کنند و با کم‌ترین زیان و بیش‌ترین سود هم چرخ اقتصاد را روان‌تر می‌کنند و هم سود بیش‌تر را به دارایی‌های سرمایه گذاران اضافه می‌کنند. گفتنی است که حقوق و درصدهایی که برای این اعضا حرفه‌ای در صندوق در نظر گرفته شده است در بسیاری از مواقع به ذره‌ای از سود حاصله در دارایی‌ها هم نمی‌رسد.

بیشتر بخوانید: 4 راه متفاوت برای دو برابر کردن پولمان

چه چیزی در روش های سرمایه گذاری مهم است؟

در هر کدام از روش های سرمایه گذاری این مهم است که شخص سرمایه گذار تنها متکی به حس ششم خود عمل نکند و برای هر حرکتی، حساب و کتاب دقیق کند و از متخصصین حوزه مشورت بگیرد. از نشریات مالی و سایت های معتبر اطلاعات مالی و اقتصادی دقیق دریافت کنیم تا بتوانیم با بیش‌ترین بازده و کم‌ترین سطح ریسک به سرمایه گذاری بپردازیم.