سرمایه+>بورس>چرا شاخص بورس ریزش داشت؟>

چرا شاخص بورس ریزش داشت؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 14
  • 0

از چند ماه پیش شاهد ریزش بورس بوده‌ایم و متاسفانه این اتفاق همچنان کمابیش ادامه دارد. عده بسیاری از ما با ورود سرمایه به بازار بورس ( البته در بسیاری از مواقع بدون آگاهی و دانش کافی!) متحمل ضررهای بسیاری شده‌ایم. اما نمی‌توان نوک پیکان را صرفا به طرف مخاطبان این بازار گرفت. حتی کسانی در این بازار متضرر شده‌اند که دانش کافی هم داشته‌اند. خوب، یک سری عوامل صرفا به این که ما تا چه میزان می‌توانیم پیش بینی کنیم و کدام سهم را بخریم وابسته نیست و حال و اوضاع بازار و تاثیر اتفاقات سیاسی و صنعتی نیز در این میان دخیل هستند. در ادامه به بررسی دلایلی خواهیم پرداخت که به طور عمده باعث این ریزش شاخص بورس شده‌اند.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

تاثیر ناکارایی و بی ثباتی در ریزش بورس

شاید بسیاری از ما با نگاه به رشد تابستان گذشته در بورس برای سرمایه گذاری در این کلاسه دارایی تمام یا قسمت عمده‌ای از سرمایه خود را وارد کرده‌ایم اما نتیجه در ماه‌های بعدی چیز دیگری شد. ناکارآمدی و حرفه‌ای نبودن زیرساخت‌های موجود در بازار بورس یکی از عمده دلایل ریزش بورس در ماه‌های اخیر بوده است. بی تعارف باید گفت که نهادهای حرفه‌ای در این بازار بسیار اندک هستند و باید قبل از هر چیز به عنوان سرمایه گذار به دنبال نهادی حرفه‌ای مانند صندوق های سرمایه گذاری معتبر بود. بی ثباتی و تاثیر مستقیم اتفاقات سیاسی، صنایع و اقتصادی نیز در این ریزش بی تاثیر نبوده‌اند. البته شاید کم‌تر نام اصطلاح «اصلاح بازار» به گوش‌مان خورده باشد. بسیاری از بورس بازان در چنین مواقعی که بورس دچار رشد بی حساب و کتاب می‌شود، از اصطلاح «اصلاح بورس» در آینده نزدیک استفاده می‌کنند. بازار بورس جز دسته‌های سرمایه گذاری است که باید با حساب و کتاب جلو برود و در غیر این صورت باید منتظر اصلاحاتی در آن بود که معمولا افراد حرفه‌ای از وقوع آن آگاه هستند. به همین خاطر، بسیاری از افراد حرفه‌ای این بازار به افراد سرمایه گذار غیر حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای که دانش کافی در زمینه بورس ندارند پیشنهاد می‌کنند که به صندوق های سرمایه گذاری سهامی روی بیاورند و سرمایه خود را به کاربلدان فعال در این صندوق ها بسپارند.

با نگاه به جدول میانگین بازده روزانه انواع صندوق ها، به ویژه صندوق های سهامی حتی می‌توان متوجه شد که در این روزهای آشفته بازار بورس، نسبت به شاخص کل روند بهتری داشته‌اند

نوع صندوقمیانگین بازدهی در ماه (%)میانگین بازدهی ۳ ماهه (%)میانگین بازدهی ۶ ماهه (%)
شاخص کل-۱۸٫۱۰-۳۹٫۲۰۲۰٫۵۰
مختلط-۸٫۴۴-۱۹٫۴۹۱۸٫۳۹
در سهام-۱۴٫۳۵-۲۶٫۳۸۱۴٫۴۵
تمام صندوق ها-۸٫۷۵-۱۶٫۷۳۱۳٫۵۶
با درآمد ثابت۱٫۲۹۴٫۰۶۱۳٫۶۳

فرهنگ سهامداری ضعیف

یکی از مواردی که بارها و بارها از طرف بسیاری از کارشناسان حوزه سرمایه گذاری و بورس مورد انتقاد قرار گرفته شده این است که بسیاری از افرادی که برای سرمایه گذاری به صورت نادانسته و با نداشتن اطلاعات کافی پا به این عرصه می‌گذارند هم خود یکی از دلایل به هم ریختن اوضاع بورس، به ویژه در چند ماه اخیر بوده است. شاید این سوال در ذهن‌مان ایجاد شود که مگر تعداد و میزان افراد و بودجه‌هایی که در بورس جریان پیدا کرده چه قدر است که توانسته یکی از دلایل ریزش بورس به حساب بیاید؟ تامل برانگیز است اما تقریبا دو سوم جمعیت بالغ ایران در بورس فعال شدند و بسیاری از این جمعیت مقدار زیادی پول به این بازار تزریق کرده‌‎اند. این به هم خوردن توازن در صنایعی که در بورس هستند و مورد استقبال کورکورانه قرار گرفته‌اند حساب و کتاب را از دست بسیاری از متخصصین این امر گرفته است. ضعف فرهنگ سرمایه گذاری زمانی پدید می‌آید که بسیاری از افراد جامعه تعریف درستی از مفهوم سرمایه گذاری ندارند.

ترس از صندوق های سرمایه گذاری

بسیاری از ما تا به حال فهمیده‌ایم که در کشور انواع صندوق های سرمایه گذاری وجود دارند و به کسانی که غیر حرفه‌ای هستند کمک می‌کنند تا سرمایه گذاری هدف مندی داشته باشند. اما بسیاری از مردم از این که صندوق های سرمایه گذاری هم به عاقبت موسسات مالی اعتباری دچار شوند و سرمایه شان دود شود می‌ترسند و برای سرمایه گذاری در این صندوق‌ها با تردید عمل می‌کنند. به طور قطع می‌توان این ادعا که چنین اتفاقی در مورد صندوق های سرمایه گذاری نمی‌افتد را داشت. ریزش بورس هر از چند گاهی در تاریخ این فرصت سرمایه گذاری اتفاق می‌افتد و می‌توان آن را امری گریز ناپذیر قلمداد کرد. صندوق های سرمایه گذاری با داشتن ارکان مختلف از جمله ضامن نقد شوندگی و متولی صندوق که وکیل مدافع سرمایه گذاران به حساب می‌آید، نه تنها در زمان ریزش بورس از این اتفاق با مدیریت درست عبور می‌کنند بلکه به طور قانونی و شفاف هر آن چه که برای حفظ سرمایه افراد لازم است را انجام می‌دهند. در امیدنامه و اساسنامه صندوق‌ها شفافیت و گزارش روزانه و حتی لحظه‌ای از وضعیت دارایی‌ها به سرمایه گذاران نه یک مزیت بلکه به عنوان یک قانون نوشته شده است.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...