۵ کتاب پیشنهادی ری دالیو برای شناخت دنیای امروز

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 316
  • 0
  ۵ کتاب پیشنهادی ری دالیو برای شناخت دنیای امروز

  شاید ری دالیو را نشناسیم و بپرسیم ری دالیو کیست؟ او یک کارشناس مالی و کارآفرین موفق، اهل گرینویچ ایالات متحده آمریکا است که در حال حاضر به عنوان یکی از سرمایه گذاران موفق در جهان شناخته می‌شود. ری متولد ۸ اوت ۱۹۴۹ است و بعد از گذران ۷۰ سال زندگی، در حال حاضر، از طرف مجله بلومبرگ با ۱۸ میلیارد دلار سرمایه در رتبه ۵۸ ثروتمندان جهان قرار گرفته است. بی شک، تجربیات و مطالعات این شخص می‌تواند جهان بینی بسیار مناسبی را به ما بدهد و ما را در شناخت جهان پیش رو یاری کند. ری دالیو ۵ کتاب پیشنهادی برای مطالعه دارد که خواندن آن‌ها برای کسانی که قصد سرمایه گذاری یا توسعه فردی دارند، بسیار مفید است. در ادامه به معرفی این ۵ کتاب خواهیم پرداخت.

  ری دالیو

  ظهور و سقوط قدرت های بزرگ – نوشته پل کندی

  این کتاب در صدر اول کتاب‌های پیشنهادی ری دالیو قرار گرفته است. دلیل اصلی این اولویت به این خاطر است که ری معتقد است اگر می‌خواهیم جهان پیش روی‌مان را بشناسیم باید (هژمونی) یا همان وضعیت قدرت‌های آینده را در جهان بشناسیم. این کتاب می‌تواند در نظر ما نسبت به قدرت آمریکا و توان و قدرت چین تاثیر گذار باشد. در کتاب ظهور و سقوط قدرت‌های بزرگ به این نکته اشاره می‌شود که اگر رهبران کشورها مسئله نابرابری را به عنوان وضعیت اضطراری ملی به شمار نیاورند، در آینده‌ای نه چندان دور با مشکل بزرگی رو به رو می‌شوند. در گزارش‌ها و مصاحبه‌هایی که با دالیو انجام شد معلوم شد که او می‌خواهد بداند که در حال حاضر ما در کدام نقطه از تاریخ ایستاده‌ایم. ایالات متحده آمریکا با تمرکز سرمایه و منابع خود روی مسائلی مانند ساخت سلاح و قدرتمندتر کردن هر چه بیش‌تر قدرت نظامی خود از تامین امکانات و تحصیلات برای مردم و بی توجهی به نابرابری‌ها در حال عقب ماندن از غافله است. در عوض، چین با گسترش زمینه‌‌های شغلی در حال اثبات این حرف است که پویایی در میان ملل، بارها و بارها، باعث جا به جا شدن قدرت‌ها در جهان شده است.

  درس هایی از تاریخ – نوشته ویل و آریل دورانت

  “تاریخ تکرار می شود”. این جمله‌ای معروف است که بسیار شنیده‌ایم. قدرت‌ها جا به جا می‌شوند و آن چیزی که این جا به جایی را صورت می‌دهد تلاش و متمرکز شدن قدرت‌ها روی جوامع آن‌ها است. ویل و آریل دورانت، زوجی که در سال ۱۹۶۸ توانستند جایزه پولیتزر را با کتاب ((درس‌هایی از تاریخ)) از آن خود کنند. ری دالیو درباره این کتاب می‌گوید؛ “۱۰۴ صفحه از عصاره تاریخ رو به روی شما قرار گرفته است! با تورق هزاران سال از تاریخ غرب می‌توان فهمید اتفاقاتی که به نظر بدیع و تکرار نشدنی به نظر می‌آید، در واقع هزاران بار در بافت‌ها متفاوت و در مرزهایی نزدیک به هم رخ داده است.”.

  ذهن فوق العاده؛ چگونه قدرت اجرایی را از طریق مراقبه شهودی بالا ببریم تا زندگی شادتر و متمول‌تری داشته باشیم؟

  جالب است که بدانیم دی دالیو از سال ۱۹۶۹ به طور روزانه، زمانی را برای مدیتیشن یا همان مراقبه در نظر می‌گیرد. ری می‌گوید که مراقبه در زندگی او تاثیر زیادی داشته است. به اعتقاد او به وجود آوردن یک نقطه ثقل میان مرز روح و جسم باعث می‌شود اعتماد به نفس بیش‌تر و آرامشی مداوم را در طول زندگی روزمره و کاری‌مان به دست آوریم. کتاب ذهن فوق العاده سعی دارد تا به مخاطب خود بیاموزد که چگونه به دور از تاثیرات احساسی بتواند با مسائل به طور منطقی کنار بیاید. این کتاب به عنوان یکی از راهکارها برای یادگیری مراقبه شهودی در طول زندگی و رو به رو شدن با موقعیت‌های متنوع به ما می‌آموزد. تاب آوری عاطفی بیش از هر چیز دیگر از ما یک مدیر خودساخته می‌سازد.

  ریشه ها؛ چگونه افراد مخالف با تفکر جمعی جهان را به حرکت درمی‌آورند؟ – نوشته آدام گرانت

  جالب است که در این کتاب از ری دالیو به عنوان یک فرد مخالف با تفکر گروهی نام برده شده است و مورد ستایش قرار گرفته است. آدام گرانت که عضو مدرسه وارتون است در این کتاب سعی دارد با توضیح روش منحصر به فرد ری دالیو، ما را به این نتیجه برساند که چگونه می‌توانیم به مبارزه با تفکر گروهی بپردازیم و با به چالش کشیدن یک تفکر گروهی که به هنجار تبدیل شده است به موفقیت دست پیدا کنیم. دالیون به خودی خود از کسانی است که با روشی نامعمول توانسته تفکر گروهی را پس بزند و به یک تصمیم تجاری موفق برسد.

  بیشتر بخوانید: 3 کتاب پیشنهادی ایلان ماسک برای عموم

  تفکر، سریع و آهسته – نوشته دانیل کانمن

  دنیل کانمن، یک روانشناس و برنده جایزه نوبل در رشته اقتصاد در کتاب ((تفکر، سریع و آهسته)) تفکر بشری را به دو سیستم تقسیم می‌کند؛ در سیستم اول، تفکر بشری به صورت شهودی و سریع عمل می‌کند و در سیستم دوم آهسته و آگاهانه. ری دالیو تاکید بر مطالعه این کتاب دارد تا ما را به این آگاهی برساند که چه زمانی می توانیم و در چه مواقعی نمی‌توانیم به شهود خود اعتماد

  کنیم و در شرایط متفاوت چطور باید به طور حرفه‌ای و شخصی به بهترین انتخاب را داشته باشیم. در این کتاب، سیستم دوم تفکر بشری به این موضوع می‎‌پردازد که ما چگونه تحت تاثیر محیط پیرامون‌مان به کنش‌های بیرونی بدون این که فکر کنیم و مانعی برای عملکرد خود در نظر بگیریم واکنش نشان می‌دهیم. تعصبات و چارچوب‌های تعریف شده نیز بر رفتار روزمره ما تاثیر می‌گذارند و بدون این که متوجه تاثیر و تسلط آن‌ها در تفکرات‌مان شویم، ما را دچار مغلطه می‌کنند.