سرمایه+>سرمایه‌گذاری>آیا زمان بازگشت به بازار سهام فرارسیده است؟>

آیا زمان بازگشت به بازار سهام فرارسیده است؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 8
  • 0

ابتدای امسال بود که به یکباره شاخص بورس تهران روند صعودی قابل توجهی را طی کرد و یکی پس از دیگری رکوردهای جدیدی ثبت کرد. خبر این رشد چشمگیر در رسانه‌ها و جمع افراد چرخید و همین موضوع باعث ورود هر چه بیشتر افراد و افزایش تقاضای سهام شد. اتفاقی که قیمت سهام را به شدت افزایش داد و حتی قیمت سهم‌های غیرارزنده را نیز بالا برد. این ماجرا همین طور ادامه می‌یافت و چرخه‌ای تولید کرد که افراد را وارد بازار سهام می‌کرد و قیمت‌ سهام را افزایش می‌داد. احتمالا بسیاری از سرمایه‌گذاران در این شرایط از سرمایه‌گذاری خود اطمینان داشتند و شاید برخی هم توانایی خود در تشخیص بازاری برای سرمایه‌گذاری و سود بردن را ستایش می‌کردند. اما همه چیز تغییر کرد.

تابستان سوزان بازار سهام

با فرارسیدن دهه آخر مرداد بازی عوض شد. شاخص کل بورس که از مرز ۲ میلیون واحد گذشته بود، روند ریزش را آغاز کرد. سرمایه‌گذاران باتجربه‌تر زودتر از بازار خارج شدند اما تازه‌واردان و بی‌تجربه‌ها در بازار ماندند، با این امید که بالاخره بازار برمی‌گردد. اما هر چه گذشت بازار نه تنها برنگشت، که شاخص پایین‌تر هم رفت. بسیاری از این دسته افراد که اکنون ضرر قابل توجهی کرده بودند، اکنون توان انتخاب بین ماندن در بازار یا خروج از آن را نداشتند. وعده‌های مسئولان هم نه گرهی از کار بازار و نه سرمایه‌گذاران باز نکرد. بالاخره بازار با تمام حاشیه‌هایی که ریزش آن در پی داشت، به حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد کاهش یافت.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

بورس در آبان جوانه می‌زند؟

به نظر می‌رسد بازار سهام پس از چند ماه ریزش و اصلاح اکنون به جایی رسیده است که دوباره سرمایه‌گذاران و افراد حقیقی را مجاب به سرمایه‌گذاری مجدد در بورس کند. در این مدت بسیاری از شرکت‌ها با ریزش قیمت سهام یا کاهش قابل توجهی روبرو شده‌‌اند و همین موضوع برای برخی سرمایه‌گذاران جذاب به نظر می‌رسد. علاوه بر این انتظارات تورمی هنوز برقرار هستند و انتخاب بایدن هم تاثیر قابل توجهی در تغییر انتظارات از قیمت دلار نگذاشته است. به نظر می‌رسد با این شرایط یکی از مقاصد سرمایه‌های خرد بازار سرمایه باشد. به نظر می‌رسد فرصتی برای سرمایه‌گذاری فرارسیده است، اما چه کنیم که تجربه زیان چند ماه پیش تکرار نشود؟

درس‌هایی از گذشته

همان طور که گفتیم بسیاری از سرمایه‌گذاران تازه‌وارد بورس به دلیل عدم شناخت از بازار با زیان قابل توجهی روبرو شدند. اکنون که بار دیگر فرصت سرمایه‌گذاری در بازار سهام فرارسیده است چه باید کرد تا تجربه تلخ گذشته تکرار نشود؟

یکی از اشتباهاتی که در ماه‌های گذشته صورت گرفت این بود که بسیاری بدون دانش کافی و صرفا بر اساس شنیده‌ها یا برخی منابع نامعتبر وارد بازار شدند. از آنجا که بازار با هجوم افراد تازه‌وارد روبرو بود سودهای کوتاه‌مدتی نیز کسب کردند اما کمی بعد که هیجانات فروکش کرد، ماهیت بازار سرمایه برایشان آشکار شد. واقعیت این است که هرچند بازار سهام برای سرمایه‌گذاری فرصت خوبی است اما نیاز به دانش و تجربه در این زمینه دارد. این بار اگر وارد بازار شدید سعی کنید آموزش لازم را ببینید یا از موسسات کاملا معتبری کمک بگیرید و از خدمات آنان استفاده کنید.

علاوه بر این، سودهای چشمگیر قبل از ریزش را فراموش کنید. این سودها محصول دوران خاصی بودند و دوره آن تمام شده است. اگر به دید آن روزها مجددا وارد بازار شوید احتمالا مایوس خواهید شد. البته این به معنای این نیست که این سودآوری اندک خواهد بود یا در مقایسه با گزینه‌های دیگر سرمایه‌گذاری ناچیز و اندک است.

توصیه‌های نهایی ورود به بازار سهام

  • سعی کنید این بار سهم‌هایی را شناسایی کنید که بنیاد خوبی دارند و گزارش‌ها و سودآوری آنها را بررسی کنید. نگهداری این سهم‌ها در بلندمدت و به اصطلاح سهامداری کردن، یکی از استراتژی‌های این دوره جدید است.
  • بارها شنیده‌ایم که برخی افراد با سرمایه‌هایی که به آنها نیاز دارند وارد بازارهای دارای ریسک می‌شوند. مثلا خانه یا خودروی خود را می‌فروشند به این امید که سود قابل توجهی به دست آورند. نباید فراموش کرد سرمایه‌گذاری در بازار سهام و به طور کلی سرمایه‌گذاری باید با پس‌اندازهای مازاد بر نیاز انجام شود نه چیزهایی که فرد یا خانوار به آن نیاز دارد.
  • پورتفویی برای سرمایه‌گذاری خود ایجاد کنید. برای این کار لازم است که سرمایه خود را در بازارهای مختلف مانند طلا، بورس و غیره پخش کنید. این کار در کاهش ریسک به شما کمک می‌کند.
مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...