سرمایه+>سرمایه‌گذاری>سرمایه‌گذاری در بانک‌ها چقدر مطمئن است؟>

ریسک‌ پنهان یک سرمایه‌گذاری ظاهرا نامطمئن

سرمایه‌گذاری در بانک‌ها چقدر مطمئن است؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 195
  • 0
  سرمایه‌گذاری در بانک‌ها چقدر مطمئن است؟

  چند روزی است که انتشار خبری در خصوص زیان انباشته بانک ملی خیلی از مردم را متعجب کرده است. صورت‌های مالی یکی از معتبرترین بانک‌های کشور نشان می‌دهد در سال 1399 مجموع زیان انباشته این بانک به 67 هزار میلیارد تومان رسیده است. اما به نظر می‌رسد این مشکل منحصر به بانک ملی نیست و بانک‌های بیشتری را در بر می‌گیرد. در ادامه به وضعیت بانک‌های کشور از نظر کفایت سرمایه و ریسک آنها نگاهی انداخته و خواهیم دید که آیا سرمایه‌گذاری در بانک‌ها آنقدر که مردم فکر می‌کنند مطمئن است یا خیر؟

  اولین موضوعی که در اینجا مطرح می‌شود آن است که از کجا بدانیم یک بانک مطمئن است و ریسک بالایی ندارد؟ پاسخ این است که این کار با مراجعه به صورت مالی‌های بانک‌ها و موسسات اعتباری امکان‌پذیر است. در صورت‌های مالی نسبت‌هایی وجود دارد که بتوانیم ریسک‌های موجود را بررسی نماییم. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

  کفایت سرمایه چیست؟

  یکی از معیارهایی که برای سنجش وضعیت بانک‌ها مطرح شده، کفایت سرمایه است. از این نسبت برای میزان قابلیت اطمینان و ریسک بانک‌ها استفاده می‌شود. برای محاسبه نرخ کفایت سرمایه، سرمایه پایه (نظارتی) یک بانک را به کل دارایی‌های موزون شده به ریسک آن تقسیم کرده و آن را برحسب درصد بیان می‌کنند. این نسبت نشان می‌دهد بانک‌ها باید چقدر سرمایه داشته باشند تا ریسک مربوط به فعالیت‌هایشان را پوشش دهند.

  بر اساس دستورالعمل‌های بین‌المللی که از سوی کمیته «بال 1» در سوئیس تدوین شده، حداقل نرخی که برای کفایت سرمایه در نظر گرفته شده، 8 درصد است. در کمیته «بال 2» این نرخ به 12 درصد افزایش یافته است. کمیته بال یا کمیته بازل در واقع کمیته نظارت بر بانکداری است که از نمایندگان ارشد بانک مرکزی برخی کشورهای بزرگ تشکیل شده است. دبیرخانه دائمی این کمیته در شهر بازل سوئیس است و به همین دلیل نیز به آن کمیته بازل می‌گویند. توصیه‌های این کمیته برای تهیه و انتشار اصول بنیادین نظارت بانکی مفید است.

  بیشتر بخوانید: ماجرای تغییر سود بانکی و اثر آن روی سرمایه‌گذاری در بازارها

  نگاهی به ریسک بانک‌های کشور

  بررسی بانک‌های کشور حاکی از این است که نرخ کفایت سرمایه اغلب بانک‌ها و موسسات اعتباری با مشکل روبرو است. به نظر می‌رسد تنها 4 بانک خصوصی در میان بانک‌های خصوصی موجود در کشور به نام‌های سینا، خاورمیانه، کارآفرین و پاسارگاد نرخ کفایت استاندارد سرمایه را طبق معیارهای بین‌المللی «بال 1» دارا هستند. در بین بانک‌های دولتی نیز تنها بانک توسعه صادرات است که با توجه به صورت‌های مالی منتشر شده نرخ کفایت سرمایه را رعایت کرده است. به این ترتیب تنها 5 بانک در کشور با معیارهای بین‌المللی نرخ کفایت سرمایه را لحاظ کرده‌اند. البته هنوز برخی از گزارش‌های بانک‌ها به روز نشده یا حسابرسی نشده است.

  بیشتر بخوانید: 4 نکته مهم گزارش تورمی مرداد 1400 / چرا باید جدی‌تر به سرمایه‌گذاری فکر کرد؟

  جدول - نرخ کفایت سرمایه برخی از بانک‌ها و موسسات سرمایه‌گذاری در سال 1399

  منبع: صورت‌های منتشر شده در کدال

  یک نتیجه‌گیری مهم برای صندوق‌های درآمد ثابت

  همان طور که دیدیم سرمایه‌گذاری در بانک‌ها آن قدر ها هم که از سوی بسیاری تصور می‌شود، کم ریسک نیست. در واقع شرایط بسیاری از بانک‌ها با معیار گفته شده چندان جالب نیست. به همین دلیل هم هنگام سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت به این نکته توجه کنید که صندوق انتخاب شده بیشتر در کدام بانک‌ها سپرده‌گذاری کرده است. بانک‌های زیادی نه تنها کفایت سرمایه مورد نظر را رعایت نکرده‌اند، بلکه این نسبت برای آنها منفی است! چنین بانک‌هایی ممکن است سودهای بالاتری هم بدهند اما ریسک بالای آنها می‌تواند عاملی برای عدم سرمایه‌گذاری در آنها باشد. در واقع برخی از بانک‌ها و موسسات اعتباری چون ریسک بالاتری داشته‌‌اند، سود بالاتری داده‌اند، البته همیشه هم لزوما این طور نیست.

  به خاطر داشته باشید هنگام انتخاب صندوق‌های سرمایه‌گذاری صرفا به سود آن توجه نکنید بلکه مهم‌تر از آن سبد سرمایه‌گذاری آن و جاهایی است که در آن سرمایه‌گذاری کرده است. هر چه صندوقی در بانک‌های باکفایت‌تری سرمایه‌گذاری کرده باشد، برای انتخاب مناسب‌تر خواهد بود.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها