قبل از سرمایه گذاری به این نکات دقت کنید!

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 148
  • 0
  قبل از سرمایه گذاری به این نکات دقت کنید!

  از هر طرف خبری می‌شنوید و هر روز صدایی می‌شوید که فلان بازار مالی رو به رشد است؛ یک روز بازار طلا، یک روز بازار ساخت و ساز و روز دیگر نوبت به بازار سهام می‌رسد. اما تا به حال به این نکته توجه کرده‌ایم که در بسیاری از مواقع به طور یکسان در حال سرازیر شدن به یک بازار هستیم و همگی بدون توجه به آن چه که روحیات‌مان و شخصیت‌مان و حتی وسع مالی‌مان می‌طلبد عمل می‌کنیم؟ آیا این سوال در ذهن‌مان نقش بسته که مانند روزهایی که بیمار می‌شویم و به پزشک مراجعه می‌کنیم، یا برای یک دعوی حقوقی به یک مشاور و یا وکیل مراجعه می‌کنیم برای سرمایه گذاری که بسیار امر مهمی در زندگی تک تک ما هست، به یک متخصص در این زمینه مراجعه کنیم؟ نوبت به این رسیده که برای سرمایه گذار شدن هم به متخصص مراجعه کنیم و بگذاریم بنا بر احوالات مالی و روحی‌مان بهترین راه را پیش پای ما بگذارد و راهنمایی‌مان کند.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  چه طور سرمایه‌گذاری کنم؟

  این سوالی است که بعد از توضیحاتی که دادیم در ذهن ما به وجود می‌آید. چطور در مورد حفظ جان‌مان شوخی نمی‌کنیم؟ در مورد مال‌مان هم باید با همین حساسیت رفتار کنیم. مفاهیم جان و مال با هم در یک راستا قرار دارند. با چه کسی کار کنم؟ به چه مجموعه‌ای اعتماد کنم؟ پولم را به چه کسی بسپارم؟ هزاران سوال دیگر هم هست که وجود دارد. جالب است بدانید که در بسیاری از کشورهای دیگر در دنیا، یک مشاور مالی به خاطر مشاوره‌های مالی که می‌دهد درآمدی کم‌تر از متخصصین دیگر مانند یک پزشک ندارد. اما چرا در ایران این گونه نیست و کسی نیاز به مشاوره گرفتن را در مسیر مالی زندگی خود نمی‌بینید؟ سه نوع پیچیدگی به وجود آمده در عمل سرمایه گذاری باعث شده تا دیده شدن اهمیت مشاوره در این زمینه مهم نادیده گرفته شود؛ اول از همه، این مسئله مطرح است که سرمایه‌گذاری قبل از هر چیز مربوط به شخص سرمایه گذار است. به این معنی که هر انسان به فراخور خودش باید سرمایه‌گذاری کند و هر کس از دیدگاه خود باید وارد جهان سرمایه شود. هیچ گاه یک حل المسائل و یا راهنمای کلی در زمینه سرمایه‌گذاری برای تمام افراد جامعه وجود ندارد. زمانی که شما ۱۰ میلیون تومان پول دارید و اقدام به سرمایه‌گذاری با این میزان پول می‌کنید، قبل از هر چیز باید به ۷ سوال پاسخ دهید؛ اولین سوال این است که از این ۱۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری چه میزان بازدهی را توقع دارید؟ به طور قطع، هر فرد متقاضی سرمایه‌گذاری در جواب به این سوال می‌گوید: هر چه بیش‌تر، بهتر! همه ما از بازدهی سرمایه‌مان لذت می‌بریم. اما باید بدانیم که این هر چه بیش‌تر بهتر که در ذهن ما هست در جهان واقعی سرمایه‌گذاری شامل طیف‌های متنوعی خواهد بود. یکی از این طیف‌ها این است که به عنوان مثال روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید که در روز به طور میانگین بین ۱۰ تا ۱۵ درصد دچار جا به جایی می‌شود. با توجه به این که بیت کوین بر پایه دلار حساب می‌شود، پس با چنین درصدی ممکن است چشمان‌مان برق بزند اما باید توجه داشت که ممکن است سرمایه ۱۰ هزار دلاری در بازار بیت کوین در یک روز به ۵ هزار دلار تبدیل شود و یا به ۱۵هزار دلار! به این معنی که نوسان ۱۰ تا ۱۵ درصدی در این زمینه سرمایه‌گذاری ممکن است هم نزول باشد و هم رشد! شما در پاسخ به این تحلیل و آگاهی چه پاسخی می‌دهید؟ به احتمال زیاد از این که ۱۰ هزار دلار شما به ۱۵ هزار دلار در یک روز تبدیل شود خوشحال خواهید شد اما ممکن است از نصف شدن سرمایه‌تان و رسیدن به رقم ۵ هزار دلار بترسید و اصلا عطای این بازار را به لقایش ببخشید. با این مثال باید از همین آغاز کار فهمید که جلمه «هر چه بیش‌تر، بهتر!» در جهان سرمایه بی معنی است. مهم‌ترین درس در این جمله این است که هر شخصی که می‌خواهد وارد دنیای سرمایه‌گذاری شود باید به خاطر داشته باشد که فرد، ریسک و بازده سه مفهوم موازی هستند که همیشه وجود دارند و چیزی به نام «بازدهی بدون هزینه وجود ندارد!». ممکن است در مسیر سرمایه‌گذاری با افرادی رو به رو شوید که به شما بگویند ما به شما بازده فوق العاده با ریسک کم می‌دهیم؛ با شنیدن این جمله، بلافاصله در این که فرد مقابل شما چه میزان صداقت دارد شروع به کنکاش کنید. در زمان سرمایه گذاری باید ۲۰ تا ۳۰ درصد نزول را در ذهن داشته باشیم تا بتوانیم سنجش ریسک خود را بسنجیم و در صورت نوسان ۲۰ تا ۳۰ درصدی بدانیم که تا چه میزان ریسک پذیری داریم.

  هدف گذاری در سرمایه گذاری

  می‌خواهید با پول‌تان چه کار کنید؟ یکی از سوالاتی که باید از خودتان بپرسید و اگر پیش یک مشاور سرمایه‌گذاری بروید هم از شما همین سوال را خواهد پرسید این است که با پول‌تان در سرمایه‌گذاری می‌خواهید به چه چیزی دست پیدا کنید؟ پاسخ‌هایی که در زمان پرسیدن چنین سوالی داده می‌شوند نیز مانند بازدهی و زمان بازدهی موردانتظار متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در جواب این سوال بگویید می‌خواهم در سال آینده، در نتیجه سرمایه گذاری و بازدهی حاصل از آن خانه‌ام را ۲۰ متر بزرگ‌تر کنم تا این که بگویید می‌خواهم خانه بخرم، پاسخ مشاور سرمایه‌گذاری در رابطه با نوع هدف گذاری‌تان به شما متفاوت خواهد بود. پس انتظارات خود را با هدف گذاری، قبل از شروع سرمایه‌گذاری، مشخص کنید. این قدم نیز بعد از دو قدم قبلی در مسیر سرمایه‌گذاری شما بسیار موثر خواهد بود.

  بیشتر بخوانید: چه بازارهایی بیشتر از تورم ماهانه رشد کردند؟

  نتیجه گیری

  در تمام قدم‌هایی که برداشتیم متوجه شدیم که هر فرد به خاطر طبع و انتظارات منحصر به فرد، در جهان سرمایه گذاری متفاوت از دیگران است، در نتیجه باید با انتخاب راه درست مبتنی بر این ابعاد به درستی در بازار سرمایه و گونه‌های مختلف آن گام بردارد. این که چند درصد بازدهی مدنظرمان است و اصلا ریسک پذیری چه رکن مهمی در جهان سرمایه‌گذاری است و همچنین هدف‌مان در سرمایه‌گذاری چیست سوالاتی است که قبل از شروع سرمایه‌گذاری باید به پاسخ درستی نسبت به آن‌ها برسیم. گام‌های بعدی را در مطلب بعدی با هم مرور خواهیم کرد.