۵ غولی که با پول کم تاسیس شدند / اهمیت دید بلندمدت در موفقیت و سرمایه‌گذاری

  • اشتراک‌گذاری
  • 121
  • 0
۵ غولی که با پول کم تاسیس شدند / اهمیت دید بلندمدت در موفقیت و سرمایه‌گذاری

موفقیت در هر سرمایه‌گذاری به چند عامل اساسی نیاز دارد. انتخاب گزینه مناسب و دید بلندمدت نسبت به سرمایه‌گذاری مهمترین این عوامل هستند. تفاوتی نمی‌کند که این سرمایه‌گذاری در یک کسب و کار و استارت آپ باشد یا بازارهای دارایی؛ در هر صورت موفقیت نیازمند دید بلندمدت است. برای موفقیت نباید عجله داشت و نباید انتظار داشته باشیم یک شبه به آن برسیم. علاوه بر این، نباید تصور کرد که سرمایه‌گذاری صرفا نیازمند پول کلان است. این تصور که بین برخی از افراد نیز رایج شده، اشتباه است. موفقیت و ثروتمند شدن در کسب و کار یا استارت‌آپ‌ها بیش از همه چیز به ایده‌ای ساده و کاربردی نیاز دارد. مهارت در شناخت موقعیت و داشتن ایده‌های نو و استمرار در کار می‌تواند ما را به موفقیت در کسب و کار و یا هر هدف دیگری برساند. در ادامه به ۵ شرکت بزرگ که با سرمایه‌گذاری پول کمی تاسیس شده و رشد قابل توجهی کردند، می‌پردازیم.

دید بلند مدت در سرمایه گذاری

میل چیمپ (MailChimp)؛ جار زنی که میلیونر شد!

اگر اهل گوش دادن به پادکست باشید، بی شک با تبلیغاتی از طرف (MailChip) مواجه شده‌اید. میل چیپ تا همین چند سال پیش یک تجارت بسیار کوچک بود با سرمایه گذاری با پول کم که تنها شهرتش از خدمات خبرنامه‌هایش در سایت‌های مختلف سرچشمه می‌گرفت. جایی در آتلانتا، در سال ۲۰۰۰، این شرکت با چند پاپاسی پول پایه گذاری شد. اما با سرمایه گذاری بلند مدت و دید بلند مدت، در حال حاضر، میل چیپ درآمد سالیانه‌اش را به ۴۰۰ میلیون دلار رسانده است.

اسپنکس (Spanx)

حکایت بعدی سرمایه گذاری با پول کم باز هم در کوچه و خیابان‌های آتلانتا شکل گرفته است. حتما زمانی که از کنار مغازه‌ها و لباس فروشی‌های شهرتان می‌گذرید متوجه مجسمه‌های مانکن می‌شوید که لباس‌هایی با ساختار متفاوت به تن دارند. این دست لباس‌ها برای زیر لباس‌های اصلی و برای شکل دادن به ساختار بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ایده متعلق به خانم سارا بِلِیکلی بود که تا مدت‌ها به طور تمام وقت روی ساخت این لباس‌های خاص کار می‌کرد و با دوربین عکاسی خود، کارهای تبلیغات محصولاتش را هم انجام می‌داد. در واقع، او یک کارمند داشت و آن کارمند خودش بود.

گوگل؛ از یک گاراژ تا مراکز مهم تجاری

“گوگل کن!” این جمله، دیگر تبدیل به یکی از تکیه کلام‌ها و عبارت‌های دستوری شده که در طول روز حداقل یک بار هم که شده از آن استفاده می‌کنیم. فرقی ندارد دانش آموز باشیم و به دنبال علم و یا یک سرمایه گذار به دنبال اجناس موردنیازمان؛ گوگل به ما می‌گوید چه کنیم. شرکتی که در سال ۱۹۹۵ با چند دانشجو دانشگاه استنفورد به نام های “لری پیج”، “سرجری برین” و دیگر هم دانشگاهی‌های‌شان پایه گذاری شد. شاید برای‌تان جالب باشد که سال‌ها نام این شرکت “گوگل” نبوده است. در واقع هیچ اسمی نداشته است! سرمایه گذاری با پول کم این جوانان و بی نام و نشان بودن این نیروی عظیم بالقوه، در سال ۱۹۹۸ با کمک یک سرمایه گذار که از پتانسیل حرکت این جوانان آگاه شده بود تازه متولد شد. البته این رقم هم تنها توانست که اعضای اصلی گوگل را از پستوی خانه راهی یک گاراژ نه چندان جذاب در “منلو پارک” کند. بعد از صبر کردن و دید بلند مدتی که این چند جوان داشتند، بالاخره “گوگل” مانند بمب در دنیا منفجر شد و به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها در جهان تبدیل شد.

روی پای خودمان بایستیم مانند اپل (Apple)

اپل می‌تواند یکی از گزینه‌های سرمایه گذاری با پول کم باشد که داستان جذاب خود را به عنوان یک ساختار ساده و کارآمد به تمام کسانی که می‌خواهند با بودجه کم کسب و کار راه بیاندازد باشد. استیو جابز و استیو وازنیاک از یک گاراژ خانگی به عنوان دفتر کار خود استفاده کردند و در آغاز کار مشغول به فروش ماشین حساب بودند. با دید بلند مدتی که هر دو داشتند توانستند با خلاقیت و با کم‌ترین امکانات ممکن به عنوان ثروتمندترین شرکت آمریکایی بیش از ۱ تریلیون سرمایه به دست آورند.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری کوتاه مدت بهتر است یا بلند مدت؟

درخواست جهانی پروتئین از کوئست نیوتریشن (Quest Nutrition)

تام بیلیوإ با سرمایه گذاری با پول کم شروع به ساخت شکلات‌های پروتئینی در آشپزخانه منزل خود کرد و بعد از مدتی، همکاران قدیمی‌اش هم که در صنایع غذایی فعالیت داشتند به او پیوستند. یک روز تام بیلیوإ بیش از ۱۰۰۰ نامه به همراه یک نمونه شکلات پروتئینی را به اشخاصی که در رشته تناسب اندام فعالیت داشتند و در منطقه خود مشهور بودند فرستاد و این شد که بعد از مدتی، کوئست نیوتریشن محبوب تمام ورزشکاران شد. امروز، کوئست نوتریشن علاوه بر بسته‌های پروتئینی، پودرهای پروتئینی و پاستا و چیپس، دیگر محصولات را هم روی خط تولید خود قرار داده است.