کدام سرمایه‌ گذاری بهتر است؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 54
  • 0
کدام سرمایه‌ گذاری بهتر است؟

مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که نرخ تورم نقطه به نقطه مهرماه امسال به ۴۱٫۴ درصد رسیده است. یعنی اگر مهر سال گذشته سبدی از کالاها را با قیمت یک میلیون تومان خریداری می‌کردید الان باید یک میلیون و ۴۱۴ هزار تومان برای خرید همان کالاها پرداخت کنید. در واقع قدرت خرید شما نسبت به سال گذشته کاهش زیادی یافته است. علاوه بر این، تورم ۴۱ درصدی یعنی اگر در مهرماه سال گذشته یک میلیون تومان پول را نقد نگه می‌داشتید، ارزش واقعی فعلی آن حدود ۷۰۰ هزار تومان بود. در این شرایط احتمالا به فکر حفاظت از پس‌انداز خود افتاده‌اید. اما بهترین گزینه انتخابی برای سرمایه گذاری بهتر چه می‌تواند باشد؟ یک خانواده چگونه می‌تواند از کاهش قدرت خرید خود محافظت کند؟ در ادامه به این سوالات جواب می‌دهیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

آشنایی با مفهوم هزینه فرصت

مفهومی در اقتصاد وجود دارد به معنای هزینه فرصت. اگر مجموعه‌ای از انتخاب‌ها را برای سرمایه ‌گذاری بهتر در اختیار داشته باشید، معمولا روی یک گزینه بیشتر متمرکز می‌شوید. مثلا ممکن است بیشتر دارایی خود را روی خرید مسکن یا طلا یا ارز صرف کرده باشید. در این حالت، ممکن است یکی از بازارها بیش از دیگری سود کند و شما حتی اگر سود هم کرده باشید باز احساس کنید از قافله عقب مانده‌اید. این مثال ساده مفهوم هزینه فرصت را نشان می‌دهد. تا به حال فکر کرده‌اید هزینه فرصت شما که نوعی زیان است، چقدر بوده است؟

هزینه فرصت به عوامل بسیاری ربط دارد. مثلا در محاسبه سود نباید صرفا سود را در نظر بگیرید بلکه باید به ریسک آن سرمایه‌گذاری نیز توجه کنید. سرمایه‌گذاری اغلب با ریسک همراه است و می‌تواند سود مورد انتظار شما را به دلیل نداشتن دانش کافی یا هر اتفاق دیگری کاهش دهد یا حتی باعث شود ضرر کنید. بنابراین اولین گام برای حفاظت از دارایی خود داشتن دانش کافی نسبت به بازارها و انواع گزینه‌های سرمایه‎‌گذاری است. در ادامه خواهیم دید که سرمایه‌گذاری در بازارها چقدر سود داشته است.

گزینه‌های سرمایه‌ گذاری بهتر شما می‌توانند دامنه متنوعی داشته باشند. از طلا گرفته تا ارز، بازار سهام، خرید مسکن یا گذاشتن پول در بانک و سایر موسسات سرمایه‌گذاری، همه می‌توانند گزینه‌های منتخب شما باشند. قاعدتا انتخاب محدود است، سرمایه ما محدودیت دارد و ممکن است به دلیل عدم آشنایی یا سرمایه کافی نتوانیم در گزینه‌ای سرمایه‌گذاری کنیم یا در آن موفق نشویم. علاوه بر این باید به بازده‌های بلندمدت نیز نگاه کرد و صرفا تغییرات کوتاه‌مدت را در نظر نگرفت.

ویژگی‌های مثبت و منفی هر بازار

مسکن: برای سرمایه گذاری بهتر در اینجا ویژگی‌های مثبت و منفی هر بازار را بررسی می‌کنیم و در مورد هر یک توضیحاتی می‌دهیم. قیمت دارایی‌های ثابتی مانند مسکن و زمین، غالبا در ایران روند صعودی طی کرده است و معمولا ریسک اندکی دارد. قیمت مسکن در یک سال اخیر در شهر تهران حدود ۹۲ درصد رشد کرده و در شهرهای دیگر نیز کمابیش رشد قابل توجهی را شاهد بوده است. نگاه اول به این بازار، آن را بسیار مناسب و با ریسک اندک نشان می‌دهد. با این حال مسکن هم مشکلاتی دارد. با طولانی‌تر کردن بازه بررسی، مشاهده می‌کنیم که بازدهی مسکن پایین می‌آید. برای مثال اگر میانگین قیمت مسکن در شهر تهران در فاصله سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۹۷ را در نظر بگیریم، این بازدهی تنها حدود ۲۱ درصد در سال است. حتی با وجود رشد شدید قیمت مسکن در یک سال اخیر، باز هم میانگین رشد بلندمدت سالانه قیمت سالانه آن در تهران به ۲۵ درصد نمی‌رسد. علاوه بر این مسکن دوره‌های رونق و رکود دارد و خرید یک واحد از آن نیز سرمایه‌ای بیش از سرمایه‌های بسیار خرد را طلب می‌کند. همچنین در کل کشور این بازدهی متفاوت است و در بسیاری از شهرهای دیگر ممکن است بازدهی حتی از این مقدار هم بسیار کمتر باشد. اما کدام گزینه برای سرمایه گذاری بهتر است؟

بورس: بازار سهام، بازار دیگری است که به خصوص در یکی دو سال اخیر مورد توجه عموم قرار گرفته است. این بازار نیز هرچند در یک سال اخیر بازده خوبی داشت، اما ریسک موجود در این بازار موجب شده است بسیاری از تازه‌واردان زیان کنند. ریسک بالای این بازار برای افراد ناآگاه یا کم اطلاع منفی‌ترین نکته این بازار و سودهای بالقوه آن مثبت‌ترین نکته آن برای سرمایه‌گذاران به شمار می‌رود. به همین دلیل استفاده از توصیه‌های سرمایه‌ گذاری بهتر و دریافت مشاوره یا مراجعه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری که از امکانات و دانش لازم برخوردارند، می‌تواند نکات منفی این سرمایه‌گذاری را برطرف کرده و بازدهی مناسبی را عاید سرمایه‌گذاران کند.

طلا: طلا نیز یکی دیگر از گزینه‌های سرمایه گذاری بهتر است که به خصوص در کشوری با تورم بالا مورد توجه قرار دارد. این دارایی ریسک کمی دارد که مزیتی برای آن به حساب می‌آید. اگر میانگین قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید در سال ۱۳۷۷ را با قیمت آن در سال ۱۳۹۹ مقایسه کنیم، خواهیم دید که رشد سالانه قیمت آن کمی کمتر از ۳۰ درصد در سال بوده است. کم‌ریسک بودن طلا برای بسیاری از افراد که مایل به حفظ قدرت خرید خود هستند، نیز محبوب است.

ارز: یکی دیگر از گزینه‌های سرمایه ‌گذاری‌ بهتر دلار یا سایر ارزهای معتبر هستند. نگاهی به تغییرات قیمت دلار در بازار غیررسمی نشان می‌دهد بهای هر واحد از این ارز در فاصله سال‌های ۱۳۷۷ تا ۱۳۹۹ کمتر از ۱۹ درصد بوده است. دخالت‌های احتمالی دولت در بازار ارز، نوسانات آن و وابستگی آن به اتفاقات سیاسی از جمله مواردی است که ممکن است سرمایه‌گذاران نه چندان آگاه را با مشکلاتی دچار کند.

بانک:سرمایه ‌گذاری بهتر در بانک نیز گزینه دیگری است که شاید کمترین بازدهی را در میان گزینه‌های بالا داشته باشد. با این حال ریسک آن در بسیاری از موارد نزدیک به صفر است و این نکته مثبتی است که بسیاری از پس‌اندازکنندگان را به سوی آن کشانده است. مهمترین نکته منفی این بازار نیز بازده کم آن است.

بیشتر بخوانید: راه‌هایی برای مقابله با تورم قیمت مواد غذایی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، ترکیب نکات مثبت بازارها

یکی از بهترین راهکارهایی که می‌توان پس‌انداز و قدرت خرید را در برابر تورم حفظ کرد، ایجاد سبدی از دارایی‌های مختلف ذکر شده در بالا است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از بهترین راهکارها برای این موضوع هستند. از نکات مثبت آنها این است که سرمایه‌های خرد را نیز جلب می‌کنند و سود مناسبی با ریسک پایین فراهم می‌آورند. صندوق‌های سرمایه‌ گذاری دانش و تجربه لازم برای پرهیز از زیان‌های کلان سرمایه را دارند و برای سرمایه‌گذاران نوپا یا خرد بهترین گزینه ممکن به حساب می‌آیند.