راهنمای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 1664
  • 0
  راهنمای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

  همیشه شروع هر تجارت و سرمایه گذاری نیاز به آگاهی و دریافت اطلاعات و راهنمایی از سوی متخصصین دارد و سرمایه گذاری صندوق ‌های سرمایه گذاری نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بسیاری از سرمایه گذارانی که وارد بازار بورس شده‌اند، با ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت و سپس دریافت کد بورسی، فعالیت خود را در بازار بورس چه پخته و چه ناپخته شروع کرده‌اند.

  اما زمانی که پیشنهاد سرمایه گذاری در انواع صندوق‌های سرمایه گذاری در ایران به گوش‌مان می‌خورد اولین سوالی که ذهن‌مان را درگیر می‌کند این است که چطور در صندوق‌های سرمایه گذاری شرکت کنیم و اصلا چگونه می‌شود صندوق خرید؟

  و نحوه سرمایه گذاری در کیان دیجیتال به عنوان مجموعه‌ای موفق چطور انجام می‌شود؟ سوال‌های به‌جایی است و برای وارد شدن به صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک نیاز است تا چند قدمی را بیاموزیم.

  امروز به بررسی گام‌های سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری و آموزش صندوق کیان دیجیتال خواهیم پرداخت.

  سرمایه گذاری آنلاین کیان دیجیتال

  نحوه شناخت و انتخاب صندوق سرمایه گذاری مناسب

  برای آشنایی با آموزش صندوق کیان دیجیتال و یا هر صندوق سرمایه گذاری دیگر جدا از گذراندن مراحل قانونی مانند ثبت نام در سجام و احراز هویت و ارائه مدارکی مانند شناسنامه و کارت ملی، برای ورود به صندوق‌های سرمایه گذاری باید مراحل دیگری را هم گذراند.

  اول از همه، فردی که می‌خواهد اقدام به سرمایه گذاری کند باید با شناخت صندوق‌های سرمایه گذاری به این نتیجه برسد که ماهیت کدام یک از این صندوق‌ها با روحیات و نحوه سرمایه گذاری‌اش شباهت و خط نزدیک‌تری دارد و آن وقت اطلاعات دیگری را به دست آورد.

  این سوال که در کدام یک از صندوق‌ها سرمایه گذاری کنیم و یا نحوه سرمایه گذاری در کیان دیجیتال به چه شکل است؟ شاید مهم‌ترین سوالی باشد که در ذهن فرد متقاضی سرمایه گذاری شکل می‌گیرد.

  صندوق‌ها را بر اساس ریسک پذیری‌ و ترکیب دارایی‌های‌شان می‌شود به سه دسته اصلی و پرطرفدار صندوق‌های سهامی مانند صندوق آوای سهام کیان و صندوق آهنگ سهام کیان، صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت مانند صندوق درآمد ثابت کیان و صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلا مانند صندوق طلای کیان و صندوق‌های مختلط دسته بندی کرد و سپس صندوق‌های سرمایه گذاری دیگر را در فهرست صندوق‌ها قرار داد.

  اما قبل از توجه به ترکیب دارایی‌ها، افرادی که قصد سرمایه گذاری در این صندوق‌ها را دارند باید به میزان ریسک پذیری‌شان دقت کنند و خود را به نوعی ریسک سنجی کنند. می‌توان گفت ترتیب چگونه سرمایه گذاری کردن را می‌شود در نحوه سرمایه گذاری در کیان دیجیتال به دست آورد.

  اولین شاخص؛ سنجش ریسک

  برای آموزش صندوق کیان دیجیتال و یا به طور کلی سرمایه گذاری در صندوق، این که بدانیم بنا بر روحیات‌مان کدام یک از این صندوق‌ها برای ما مناسب سرمایه گذاری است، در واقع برگ برنده اول را در دست گرفته‌ایم و اولین گام برای شناخت نحوه سرمایه گذاری در کیان دیجیتال را آموخته‎‌ایم.

  برخی افراد ممکن است با کوچک‌ترین ریسک و نزول در بازار بورس و سرمایه دچار تنش و اضطراب شوند و با یک تصمیم عجولانه در شرایطی نامساعد اقدام به ابطال و یا همان فروش واحدهای سرمایه گذاری خود کنند. میزان توقعات نیز در این میان دخیل هستند و هر کسی از سرمایه گذاری که کرده است انتظاراتی دارد.

  بهترین کار این است که قبل از اقدام به سرمایه گذاری، تکلیف خودمان را از نظر ریسک پذیری، بازده مورد انتظار و هدف از سرمایه گذاری مشخص کنیم. با رجوع به صفحه مربوط به ریسک سنجی در اپلیکیشن کیان دیجیتال که از طریق آن به خوبی می‌شود آموزش صندوق کیان دیجیتال و نحوه سرمایه گذاری در در کیان دیجیتال و صندوق‌هایش را آموخت می‌توان یکی از این سه گام را برای شروع سرمایه گذاری انجام داد.

  آموزش صندوق کیان دیجیتال با همان دسترسی به اپ کیان دیجیتال امکان‌پذیر است و نیاز به زمان گذاشتن نداریم.

  دومین شاخص؛ شناخت بهترین صندوق سرمایه گذاری

  اما چطور می‌توان تشخیص داد که بهترین صندوق سرمایه گذاری کدام است؟ تحلیل و بررسی کارنامه مالی صندوق و بازدهی آن از اولین نکاتی است که در زمان انتخاب صندوق مورد نظر برای سرمایه گذاری باید در نظر داشت و مورد بررسی قرار داد.

  میزان بازدهی دوره‌ای صندوق را به راحتی می‌توان به صورت آنلاین مورد بررسی قرار دارد؛ به عنوان مثال تمام صندوق‌های سرمایه گذاری کیان به صورت ۲۴ ساعته، نمودارهای مربوط به رشد خود را روی صفحه مخصوص به هر صندوق نمایش می‌دهند.

  مزایا و معایب صندوق‌ها را نیز می‌توان از طریق همین آمارها بررسی کرد و بهترین راه این است که اگر به سراغ صندوقی می‌رویم به خوبی و در تمام ابعاد، آن را مورد بررسی قرار دهیم.

  توجه به اساسنامه و امیدنامه صندوق سرمایه گذاری، تحلیل میزان ریسک پذیری صندوق و بازده آن مواردی است که در اطلاعات هر صندوقی باید گنجانده شده باشد. تصور کنیم که این میزان بررسی را در نحوه سرمایه گذاری در کیان دیجیتال به راحتی و با استفاده از فضای آنلاین می‌توان انجام داد.

  سومین شاخص؛ میزان بازدهی

  بعضی از صندوق‌ها پرداخت سود دوره‌ای دارند و برخی دیگر خیر. اما موردی که در تمام این صندوق‌ها مشترک است این است که همگی آن‌ها میزان بازدهی دوره‌ای دارند.

  بهتر است قبل از هر چیز، این نکته را بررسی کنید که میزان بازدهی صندوق‌ها در دوره‌های سه ماهه، شش ماه، یک‌ساله و بیشتر چه میزان بوده است.

  برای بررسی دقیق بازدهی باید بازدهی بلند مدت صندوق ها بررسی شود، از این رو پیشنهاد می شود که بازدهی یکسال به بالای صندوق های سرمایه گذاری در ارزیابی و انتخاب صندوق سرمایه گذاری مدنظر قرار گیرد.

  چهارمین شاخص؛ مطالعه اساسنامه و امیدنامه

  همان طور که در بخش اساسنامه و امیدنامه به طور مفصل توضیح داده شده است، هر کدام از صندوق‌های سرمایه گذاری موظف به ایجاد اساسنامه و امیدنامه‌ای هستند که به تایید سازمان بورس رسیده باشد و ممهور به مهر این سازمان باشد.

  اساسنامه، جمعی از مواد قانونی و تبصره‌ها و توضیحات کاملی است که صندوق باید آن‌ها را رعایت کند و امیدنامه به معرفی همان بندها با مختصات ویژه صندوق می‌پردازد و البته استراتژی و خط مشی و نوع سرمایه گذاری صندوق را هم در امیدنامه صندوق می‌توان دید.

  مطالعه اساسنامه در روند شناخت بهترین صندوق برای سرمایه گذاری از این بابت اهمیت دارد که می‌توان از اطلاعات درج شده در آن‌ها فهمید که آیا صندوق موردنظر کارکردی منظم و برنامه ریزی شده دارد و یا صرفا تابع قوانین است و بس. درست است که همه صندوق‌ها موظف به رعایت قوانین اعمال شده در اساسنامه هستند اما نوع برنامه ریزی و ترکیب دارایی که در امیدنامه آن‌ها ذکر شده برای ادامه حیات آن‌ها هم برای سرمایه گذار مهم است و هم برای تمام کسانی که متقاضی سرمایه گذاری هستند.

  دانستن حدود اختیارات مدیران و نوع دارایی‌ها در آغاز کار از اولویت‌های موردنظر به حساب می‌آید. تمام مواردی که اشاره کردیم در نحوه سرمایه گذاری در کیان دیجیتال و آموزش صندوق کیان دیجیتال به عنوان نکات مهم مورد توجه قرار گرفته شده‌اند.

  پنجمین شاخص؛ محدودیت میزان سرمایه گذاری

  این محدودیت نیز در اساسنامه و امیدنامه صندوق ذکر شده است. هر صندوقی حداکثر و حداقل‌های خود را برای خرید واحدهای سرمایه گذاری در امیدنامه خود ذکر کرده است.

  اما به طور معمول، در بسیاری از صندوق‌ها هر ده واحد سرمایه گذاری با احتساب دارایی ۵ درصد از کل دارایی‌ها برای خرید یا همان صدور حداکثری واحدهای سرمایه گذاری تعیین می‌شود. البته باید گفت ممکن است صندوقی محدودیتی برای حداکثری واحدهای خود قرار نداده باشد.

  بیشتر بخوانید: صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته دوم خرداد چقدر سود دادند؟

  جمع بندی

  تا به این جا با شاخصه‌های سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری آشنا شدیم و این که برای برداشتن گام‌های اول سرمایه گذاری در صندوق‌ها باید چه مواردی را مدنظر قرار دهیم. مواردی مانند ریسک پذیری، میزان محدودیت سرمایه گذاری، میزان بازدهی و باقی موارد پرداخته شده از نکاتی بود که به آن‌ها پرداختیم.

  در ادامه به گام‌های اول سرمایه گذاری در صندوق‌ها خواهیم پرداخت. برای بررسی بازدهی هر صندوق و اطلاعات مربوط صندوق‌ها می‌توان از وب‌سایت صندوق‌ها، سایت کدال، فیپ ایران و رهاورد ۳۶۵ استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود متناسب با سطح ریسک پذیری خود در ترکیبی از صندوق های سرمایه گذاری سهامی، درآمد ثابت و طلا سرمایه گذاری کنید.

  پیشنهاد ما برای مطالعه مطالب طبقه بندی شده مربوط به صندوق سرمایه‌گذاری
   مقالات مرتبط
   پربازدیدهای اخیر
   تازه‌ترین‌ها