سرمایه گذاری چیست؟ و انواع روش‌های سرمایه گذاری کدام است؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 201
  • 0
  سرمایه گذاری چیست؟ و انواع روش‌های سرمایه گذاری کدام است؟
  سرمایه گذاری به قرار دادن وجوه مالی در زمینه های مختلف سرمایه گذاری گفته می‌شود. بسیاری از افراد با توجه به تورم و رویدادهای مالی و کم شدن ارزش پول در دوره‎های زمانی مختلف زندگی خود تصمیم به تزریق پول و یا دارایی‌های مالی خود به بازارهای مختلف سرمایه گذاری بگیرند

  این دو سوال که سرمایه گذاری چیست و تعریف آن به چه شکل است و انواع سرمایه گذاری شامل چه مواردی می‌شود از سوالات اصلی و البته کلی است که در ذهن هر فردی شکل می‌گیرد. این دو سوال، شمای کلی دارد اما می‌توان به صورت بخش بخش به هر دو آن‌ها پاسخ داد و به یک مفهوم دقیق در ابعاد مختلف رسید. اول از همه به این سوال پاسخ دهیم که سرمایه گذاری چیست؟

  انواع سرمایه گذاری

  سرمایه گذاری چیست؟

  سرمایه گذاری به قرار دادن وجوه مالی در زمینه های مختلف سرمایه گذاری گفته می‌شود. بسیاری از افراد با توجه به تورم و رویدادهای مالی و کم شدن ارزش پول در دوره‎های زمانی مختلف زندگی خود تصمیم به تزریق پول و یا دارایی‌های مالی خود به بازارهای مختلف سرمایه گذاری بگیرند. عمل سرمایه گذاری در انواع سرمایه گذاری به این خاطر انجام می‌شود که در بلند مدت و یا کوتاه مدت – بسته به تصمیم سرمایه گذاری – وجه نقد سرمایه گذاری شده همگام با تورم و یا رشد بازارهای سرمایه در کشور و جهان پیشرفت کند و به میزان مورد قبولی برسد. اهداف گوناگونی برای سرمایه گذاری وجود دارد که هر شخص به تناسب هدف خود تصمیم به سرمایه گذاری می‌گیرد. در ادامه به توضیح بیش‌تر و شناخت نیازهای اولیه سرمایه گذاری و انواع زمینه‌های سرمایه گذاری می‌پردازیم و به اختصار هر کدام را توضیح می‌دهیم.

  بیشتر بدانید: استراتژی‌های سرمایه‌گذاری

  نیازهای اولیه یک فرد برای سرمایه گذاری

  بهتر است قبل از این که به سراغ سرمایه گذاری برویم و انواع سرمایه گذاری را بشناسیم به شناخت شخصیت اقتصادی خودمان بپردازیم. بله! درست متوجه شدید! اولین گام برای سرمایه گذاری این است که بفهمیم سرمایه گذاری چیست؟ و بعد به آماده سازی ملزومات برای رسیدن به گام‌های اولیه در سرمایه گذاری برسیم. این ملزومات، در واقع فهم نکاتی مانند خرج و پس انداز، برنامه ریزی، کار کردن، اعتبار و بدهی و هدف گذاری است.

  مهم ترین رکن سرمایه گذاری، کار کردن

  از بزرگان‌مان این جمله را به دفعات شنیده‌ایم که “کار جوهره آدمیزاد است!”. کار به عنوان مهم ترین رکن در زندگی مانند تپش قلب در بدن ما ایفا نقش می‌کند که اگر تنها برای چند ثانیه بیاستد، دیگر حیاتی در کار نخواهد بود. عمده تاثیری که یک سرمایه گذاری را موفق می‌کند و مانند یک سکوی پرتاب هر چه قوی‌تر باشد، ما را به ارتفاع بلندتری می‌رساند کار است. خیلی از مواقع این جمله را می‌شنویم که حقوق ما به اندازه‌ای نیست که با آن بتوانیم به فکر سرمایه گذاری بیافتیم. خوب، اول از همه باید بدانیم که باید عایدی و یا همان درآمد ما در حدی باشد که علاوه بر برآورده کردن نیاز‌های‌مان بتوان مقداری از آن را برای سرمایه گذاری نیز کنار گذاشت. اگر بخواهیم به طور خلاصه به این موضوع اشاره کنیم که پس کار و کسب ما باید چگونه باشد که بتوان بنا بر آن به سرمایه گذاری هم فکر کرد پس باید به این نکات دقت کنیم.

  کار مورد علاقه

  اول از همه باید به خاطر داشته باشیم که کاری که انجام می‌دهیم باید مورد علاقه‌مان باشد. این که زمینه فعالیت ما با علاقه ما در یک راستا قرار بگیرد از این جهت کارآمد است که می‌توان بنا بر علاقه در کار پیشرفت کرد و به درجات بالاتری در آن زمینه به خصوص رسید و متخصص شد. تخصص هم همیشه به عنوان گزینه‌ای پول ساز در جهان کسب و کار به کار افراد می‌آید. برآورد مالی در جواب به این سوال که سرمایه گذاری چیست؟ یکی از پایه‌های اصلی پاسخ به حساب می‌آید. در تعریف سرمایه گذاری به این نکته اشاره کردیم که باید پول داشته باشیم تا بتوانیم آن را در انواع سرمایه گذاری که وجود دارد قرار دهیم. خوب! به جز پول‌هایی که از طریق ارثیه و جایزه که البته درصد کمی از افراد را در بر می‌گیرد از طریق کار کردن به دست می‌آید.

  بیشتر بدانید: روش‌های سرمایه‌گذاری

  چگونه به کار مورد علاقه خود مشغول شویم؟

  کتاب‌هایی مانند ((شغل مناسب برای شما)) نوشته باربارا تیگر وجود دارند که می‌توانند راهکارهای خوبی برای یافتن شغل موردعلاقه به ما بدهند. اما قبل از مطالعه و یا جستجوهای اینترنتی، بهتر است نگاهی به فعالیت‌های خود بیاندازیم و به این فکر کنیم که کدام کار در چه زمانی ما را جذب خود کرده است. این سوال می‌تواند حواس ما را برای زودتر به هدف رسیدن جمع کند.

  دخل و خرج را محاسبه کنیم

  اگر از یک مشاور سرمایه گذاری حرفه ای بپرسید که برای تزریق پول در هر کدام از انواع سرمایه گذاری باید اول چه کاری انجام دهید و چقدر پول نیاز هست، در جواب به شما خواهد گفت که در ماه چقدر خرج می‌کنید؟ دقت کنید! از شما نخواهید پرسید که به میزان درآمد دارید! طبیعی است که وقتی در کاری حرفه‌ای می‌شویم و مدام در حال پول درآوردن هستیم، به همان میزان خرج و برج‌های‌مان هم بالا می‌رود. گام بعدی بعد از کار، این است که بتوانیم آن میزان درآمدی که به دست می‌آوریم را مناسب خرج کنیم. اما چطور می‌توانیم بهینه خرج کنیم. اولین گام این است که خواسته‌ها و نیازهای‌مان را بشناسیم. خرج و پس انداز دو شاهرگ اصلی در مفهوم سرمایه گذاری هستند.

  بیشتر بدانید: سرمایه‌گذاری بلند مدت

  شناخت خواسته ها و نیازها

  خواسته ها و نیازهای ما در تعریف سرمایه گذاری چیست؟ جایگاه ویژه خود را دارند. قبل از این که دست به کار انتخاب یکی از انواع سرمایه گذاری شویم باید بدانیم که تفاوت این دو مفهوم در سواد مالی چیست. خواسته به آن چیزی گفته می‌شود که در صورت بودنش احساس رضایت می‌کنیم و در صورت نبودن آن می‌توان با نیاز، عدم حضور آن را رفع کرد. نیاز اما آن چیزی است که در صورت نبودنش، زندگی ما دچار چالش می‌شود و یا اصلا نمی‌توان به زندگی ادامه داد. به عنوان مثال آب یک نیاز است؛ چرا که بدون دسترسی به آب، ادامه حیات امکان پذیر نیست. اما نوشابه یک خواسته است و در صورت بودن به ما احساس رضایت می‌دهد و در نبود آن مشکلی به وجود نمی‌آید.

  از الگوهای بد مصرفی دوری کنیم

  یکی دیگر از راهکارهایی که در خرج و پس انداز و رسیدن به مرحله انتخاب انواع سرمایه گذاری به کمک ما می‌آید این است که از الگوهای بد مصرفی فاصله بگیریم. این الگوها شامل الگوهای کودکانه، جوانانه، زنانه، بازاریابانه و مردانه می‌شود.

  • الگوی کودکانه: کودکان به طبع کودکی‌شان علاقه زیادی به خرید کالاهایی مانند اسباب بازی دارند و خانواده‌ها در هر بار مواجهه با این دست کالاها مجاب به خرید می‌کنند که باید کنترل شود.
  • الگوهای جوانانه: نیز به خریدهای بیش از حد و برند گرایی اشاره دارد که در بسیاری از مواقع به عنوان یک کالا اضافه محسوب می‌شود و جوانان صرفا به خاطر یک برند خاص خرج‌های هنگفتی می‌کنند.
  • الگوهای زنانه: این الگو نیز بر اساس خریدهای افراطی به دست آمده است. بی شک، خرید در روحیه تمام افراد به ویژه بانوان تاثیر مثبتی دارد. اما متاسفانه این میزان خریدها گاهی برای رضایت بخشی بیش‌تر از حد ضرور خارج می‌شود موجب بی برنامه‌گی در مدیریت هزینه‌های‌مان می شود
  • الگوهای مردانه: در جوامع اشاره به خریدهای بیش از حد نیاز مردان اشاره دارد که اغلب با آن مواجه هستیم.
  • الگوی بازاریابانه: بیش‌تر به فعالیت‌های آنلاین و تخفیف‌های ویژه‌ای که صرفا جنبه تجاری دارد اشاره می‌شود و بسیاری از افراد از ترس از دست دادن موقعیت خرید – حتی زمانی که نیازی به آن کالا تبلیغ شده ندارند – دست به خرید و خرج پول می‌زنند.

  تمام مخارج را بنویسید

  یکی دیگر از ابعاد پاسخ به این سوال که سرمایه گذاری چیست؟ این است که به میزان پولی که خرج می‌کنیم واقف باشیم. این یک اتفاق طبیعی است که خرج‌های زندگی روزمره‌مان را از یاد ببریم. درست مثل این سوال که برای نهار و یا شام چه خوردیم؟ خوب بدیهی است که به خاطر تکرار این عادت اولیه فراموش می‌کنیم و به خاطر سپردن آن چندان اهمیتی برای‌مان ندارد. برای این که بعد از مدتی – حداقل سه تا چهار ماه – یادمان بماند که برای چه چیزهایی پول خرج کردیم باید تک تک آن‌ها را یادداشت کنیم تا در نهایت بتوانیم به این واقعیت که کدام قسمت از پول‌مان را خرج خواسته کردیم و کدام را خرج نیاز به آگاهی برسیم و پس اندازمان را بیش‌تر کنیم.

  خرید خودآگاهانه

  بعد از آگاهی نسبت به آن چه که خرج کردیم، در خریدهای بعدی می‌توانیم این سوال‌ها را از خود بپرسیم؛

  1. آیا با خریدی که می‌خواهم انجام دهم قصد برآورده کردن نیازم را دارد یا خواسته؟
  2. اگر این خرید را انجام دهم در عوض خرید چه چیز دیگری را از دست می‌دهم؟

  دقت کنیم که در برخی از انواع سرمایه گذاری نیز چنین سوالی را از خود خواهیم پرسید! در مفهوم سرمایه گذاری این نکته خاطر نشان می‌شود که برای خرید هر چیزی حداقل سه روز صبر کنیم تا از هیجان خرید خارج شویم تا بتوانیم منطقی‌تر به موضوع موردخریدمان فکر کنیم و تصمیم بگیریم.

  اعتبار و بدهی راه حل خوبی است؟

  با این که بسیاری از مشاوران سرمایه گذاری عقیده دارند که وام گرفتن و زیر بار قرض و قوله رفتن بدترین راه حل است اما گاهی پیش می‌آید که افراد برای ورود به انواع سرمایه گذاری مجبور به استفاده از اعتبار خود می‌شوند و تن به وام گرفتن می‌دهند. به جز سرمایه گذاری – آن هم در مواقعی که از سود قطعی تزریق وام به نوع سرمایه گذاری مطمئن هستیم – وام گرفتن جز ضرر چیز دیگری عایدمان نمی‌کند. به ویژه اگر این وام گرفتن برای رفع نیازهای روزمره‌مان باشد. وام گرفتن در چنین موقعیتی نشان می‌دهد که ما هنوز به سواد مالی برای پس انداز دست پیدا نکرده‌ایم.

  انواع سرمایه گذاری شامل چه مواردی می‌شود؟

  تا به این جای کار تلاش کردیم پاسخ درستی به سوال سرمایه گذاری چیست؟ بدهیم و ملزومات آن را یک به یک نام ببریم و تعریف کنیم. اما نوبت به انواع سرمایه گذاری می‌رسد. در این مرحله حتما می‌خواهیم بدانیم که چه روش‌ها و بازارهای مالی پیش روی‌مان برای سرمایه گذاری وجود دارد. سهام، اوراق بدهی و سپرده های بانکی، طلا و سکه و ارز، بانک، مسکن، خودرو و صندوق های سرمایه گذاری از زمینه‌هایی است که می‌توان از آن‌ها به عنوان انواع سرمایه گذاری یاد کرد. گفتنی است که کلاسه دارایی‌هایی که در جهان و ایران وجود دارد شامل ۴ تا ۵ دسته می‌شوند؛ بازار سهام، سپرده‌های بانکی، طلا، صندوق‌های پروژه‌ای یا شرکت‌های سهامی خاص این ۵ دسته در جهان می‌شوند که در ایران طلا و ارز، هر دو، در یک کلاسه دارایی قرار دارند. اگر خوب دقت کنیم می‌بینم که زمینه‌های سرمایه گذاری و بازارهای مالی نیز به صورت اجرایی شامل این دسته‌ها می‌شوند.

  نوع اول، بازار سهام یا بازار بورس

  این نوع از انواع سرمایه گذاری مختلص به سهام شرکت‌های مختلف فعال در کشور می‌شود که به طور رسمی از سوی سازمان بورس مورد تایید قرار گرفته‌اند و به خاطر شفافیت‌های مالی، سهام آن‌ها در بازار بورس مورد معامله قرار می‌گیرد. شاید این سوال در ادامه بیاید که کدام شرکت‌ها و این سهام شامل چه دسته بندی‌هایی می‌شود. از شرکت‌های نفتی گرفته تا شرکت‌های حمل و نقل، صنایع نساجی، معدن، تجارت، کشاورزی، غذا، داروسازی، غلات و حتی شرکت‌های خدمات رسان مانند مخابرات و شرکت خصوصی حوزه ارتباطات هم شامل این دسته بزرگ می‌شوند. در این میان، شرکت‌های سرمایه گذاری هم جایگاه خود را دارند و آن‌ها نیز در صورت ارائه وضعیت مالی شفاف می‎توانند در بازار سهام فعالیت کنند. یکی از همین مجموعه‌ها، کیان است که است نماد صندوق طلا خود را با نماد ((گوهر)) وارد بورس کرده است و افراد به صورت مستقیم می‌توانند از پرتفوهای خود اقدام به خرید واحدهای سرمایه گذاری آن کنند. از خرید مستقیم و غیر مستقیم حرف به میان آمد. بد نیست تعریفی از این دو عبارت در جهان سرمایه گذاری ارائه دهیم.

  خرید سهام به صورت مستقیم

  خرید سهام به صورت مستقیم به ویژه از یک سال پیش و به واسطه ورود عده زیادی از مردم به بازار بورس رونق گرفته است. در این روش، افراد با دریافت کد بورسی و احراز هویت در یکی از کارگزای‌های فعال کشور که مجوز رسمی از سازمان بورس و اوراق بهادار دارند عضو می‌شوند و برتفوی شخصی خود را در دست می‌گیرند و به صورت آنلاین از تلفن‌های همراه خود و یا هر وسیله پردازشگر دیگری که به شبکه اینترنت متصل می‌شود شروع به خرید و فروش سهام مختلف می‌کنند. متاسفانه باید به این نکته اشاره کنیم که بسیاری از افراد به علت نداشتن مهارت و دانش کافی دچار ضررهای هنگفتی شده‌اند. بسیاری از ما به صورت مستقیم وارد بازار بورس می‌شویم و صرفا به خاطر معرفی یک یا چند سهم از سوی دوستان و یا صفحات مجازی اقدام به خرید سهام می‌کنیم. در صورتی که قبل از اقدام به خرید و فروش هر سهم باید به دو روش تکنیکال و فاندامنتال اقدام به شناخت زیرساخت‌های شرکتی که می‌خواهیم سهمش را بخریم کنیم. سپس – در صورت آشنایی – باید تابلو خوانی کنیم و بفهمیم که اوضاع سهم موردنظرمان در چه وضعیتی قرار دارد. تمام این مراحل برای خرید یک سهم به صورت مستقیم باید انجام شود تا ما خریدی هوشمندانه داشته باشیم. اگر خاطرتان باشد، در پاسخ به سوال سرمایه گذاری چیست؟ به یکی از ابعاد مهم پاسخ اشاره کردیم که قبل از هر چیز باید ملزومات و سواد مالی کافی را به دست آوریم.

  خرید سهام به صورت غیر مستقیم

  نوع دوم خرید سهام به صورت غیر مستقیم یکی از انواع سرمایه گذاری به حساب می‌آید که بسیاری از متخصصین و کارشناسان حوزه سرمایه برای افرادی که دانش و وقت کافی را برای ورود به بازار سهام به صورت مستقیم را ندارند پیشنهاد می‌کنند. البته ناگفته نماند که عده‌ای سودجو به نام سبد گردان به شما پیشنهاد می‌دهند که پرتفو خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید. لازم به ذکر است که این کار غیرقانونی است! این روش به هیچ عنوان پیشنهاد درست و کارشناسی شده‌ای نیست. بهترین راه برای سرمایه گذاری غیر مستقیم در سهام، صندوق های سهامی مانند صندوق آوای سهام کیان و صندوق آهنگ سهام کیان هستند. این صندوق‌ها با داشتن مجوز رسمی از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت قانونی و ارکان صندوق و اعضا متخصص می‌‍‌توانند با توجه به علم و دانشی که در زمینه بورس دارند، دستچینی از سهام موفق بازار را شناسایی و خریداری کنند و به شکل واحدهای سرمایه گذاری در صندوق در اختیار شما قرار دهند.

  نوع دوم، از انواع سرمایه گذاری، بانک

  یکی از قدیمی‌ترین و البته کم ریسک‌ترین انواع سرمایه گذاری است. البته ناگفته نماند که این نوع سرمایه گذاری سود تعریف شده و کمی دارد که در سال‌های اخیر چندان مطلوب به نظر نیامده است. بعضی از افراد برای سرمایه گذاری به بانک می‌روند و با خرید اوراق سپرده در حساب‌های کوتاه مدت و بلند مدت و قرض الحسنه اقدام به گشایش حساب می‌کنند. این روش از نزدیک به صد سال پیش در کشور ما و قدیم‌تر از یک سده در کشورهای غربی رایج بوده است. اما امروزه با توجه به تورم، نوسانات و تعاریف جدید در جواب به سوال سرمایه گذاری چیست؟ افراد ترجیح می‌دهند تا وجوه نقد خود را جهت سرمایه گذاری در گزینه‌های کم ریسک اما پر بازده مانند صندوق درآمد ثابت کیان قرار دهند.

  انواع سرمایه گذاری

  نوع سوم، خرید مسکن در تهران و شهرهای دیگر

  یکی دیگر از انواع سرمایه گذاری خرید مسکن است. گزینه خوبی است و بسیاری از افراد تلاش دارند تا در این زمینه سرمایه گذاری کنند. اما خرید مسکن در شهرها به ویژه شهری مانند تهران نیازمند بودجه قابل توجه‌ای است. رشد مسکن هم ماننده دیگر کلاسه دارایی‌های نامبرده در سال‌های اخیر چشمگیر بوده است و عده‌ای که توانسته‌اند تا همین چند سال پیش خانه بخرند سود هنگفتی به دست آورده‌اند. از دیگر مشکلاتی که در این نوع از سرمایه گذاری پیش روی افراد است این است که فروش مسکن و تبدیل به پول کردن این دارایی در سرمایه گذاری به راحتی فروش طلا، اوراق سپرده و واحدهای سرمایه گذاری در انواع صندوق‌های سرمایه گذاری نیست. باید دقت داشته باشیم که خرید مسکن یکی از سرمایه گذاری‌های بلند مدت به حساب می‌آید که ممکن است چند سالی با رکود همراه شود و آب از آب قیمت خانه تکان نخورد.

  نوع چهارم، طلا و ارز

  علاوه بر تمام گزینه‌هایی که معرفی کردیم طلا و ارز نیز از انواع سرمایه گذاری به شمار می‌آیند. این نوع سرمایه گذاری بسیار گزینه پر ریسکی به حساب می‌آید. از نوسانات بازار گرفته تا تصمیمات و مناقشه‌های سیاسی می‌توانند در لحظه بر افت و اوج گرفتن قیمت این دو دارایی تاثیر بگذارند. ورود به چنین بازار سرمایه‌ای افراد خاص خود را می‌طلبد. این که بدانیم تا چه اندازه فرد ریسک پذیری هستیم می‌تواند به ما ثابت کند که آیا مناسب ورود به این بازار مالی هستیم یا خیر. دلیل عمده‌ای که در ایران این دو دارایی در یک کلاسه قرار می‌گیرند این است که نرخ ارز تاثیر مستقیم بر قیمت طلا دارد. این تاثیر تا جایی است که حتی می‌تواند بر خلاف قیمت اونس در بازار جهانی طلا، قیمتی متفاوت را در تابلوهای قیمت طلا در ایران به ما نشان دهد. شناخت تابلوهای نوسانات این دو دارایی می‌تواند در تصمیم گیری ما در زمان خرید و فروش طلا و ارز تاثیر گذار باشد.

  صندوق طلای کیان

  نوع پنجم، صندوق های سرمایه گذاری

  صندوق‌های سرمایه گذاری در چنین روزهایی که تمام کلاسه‌های دارایی در نوسانات پیش بینی نشده قرار دارند مانند یک جزیره امن سرمایه گذاری به عنوان یکی از انواع سرمایه گذاری ایفا نقش می‌کنند. تقریبا می‌توان گفت که انواع صندوق‌های سرمایه گذاری، پاسخی مناسب و کارآمد به سوال سرمایه گذاری چیست؟ هستند؛ چراکه هر کدام از آن‌ها از صندوق‌های سهامی گرفته تا صندوق طلا و صندوق درآمد ثابت و دیگر صندوق‌ها می‌توانند تا حد ممکن، وجوه نقد افراد را تبدیل به سرمایه کنند. یکی از ویژگی‌های این صندوق‌ها این است که افراد می‌توانند با توجه به میزان ریسک پذیری‌شان یکی از آن‌ها را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند. در ادامه توضیح مختصری از هر کدام از این صندوق‌ها خواهیم داد.

  صندوق های سهامی

  صندوق های سهامی به عنوان یکی از زیرشاخه‌های کارآمد در بازار بورس به عنوان یکی از انواع سرمایه گذاری به حساب می‌آیند. عمده وجوه نقدی که در این صندوق‌ها از سرمایه گذاران دریافت می‌شود برای خرید سهام معتبر و آینده داری می‌شود که به دست کارشناسان و ارکان صندوق انتخاب و تحلیل شده‌اند. افرادی که می‌خواهند در بازار بورس فعالیت کنند اما دانش و وقت کافی ندارند و حتی جز افراد نیمه حرفه‌ای و حرفه‌ای هستند می‌توانند صندوق های سهامی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند.

  صندوق آوای سهام کیان

  صندوق درآمد ثابت

  گزینه‌ای که امروزه در مقابل بانک قرار گرفته است و پر قدرت‌تر از بانک در حال جذب سرمایه و بازدهی مناسب است صندوق درآمد ثابت است. بیش‌ترین میزان وجوه نقد سرمایه گذاران در این صندوق‌ها برای خرید اوراق سپرده با درآمد ثابت می‌شود و میزان بسیار کمی از پول برای خرید سهام معتبر در بازار استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‌های بارز این نوع صندوق در انواع سرمایه گذاری این است که اشخاص سرمایه گذار در آن می‌توانند واحدهای سرمایه گذاری خود را ظرف مدت یک روز کاری – در صورت نیاز – به پول نقد تبدیل کنند. شفافیت مالی در صندوق درآمد ثابت، اطلاعات دقیقه‌ای و روزانه از عملکرد سرمایه در صندوق را به سرمایه گذاران اعلام می‌کند. مانند بانک کم ریسک است اما بازدهی بیش‌تری نسبت به بانک دارد.

  بیشتر بدانید: صندوق درآمد ثابت چیست؟

  صندوق طلا

  یکی از شاخصه‌های اصلی سرمایه گذاری این است که افراد بتوانند با کم‌ترین میزان وجه نقد – به عنوان مثال ۵۰۰ هزار تومان – اقدام به سرمایه گذاری کنند. همگی می‌دانیم که در انواع سرمایه گذاری، طلا، یکی از گران‌ترین دارایی‌ها محسوب می‌شود و به عنوان مثال برای خرید تنها یک طلا باید حداقل ۱۰ میلیون تومان پول نقد داشته باشیم. این در صورتی است که در صندوق های طلا مانند صندوق طلا کیان، می‌توان این اوراق بهادار این فلز گرانبها را با حداقل پانصد هزار تومان خریداری کرد و به این شکل، سرمایه گذاری را شروع کرد. دیگر از این واقعیت هم بگذریم که خرید فیزیکی طلا می‌تواند خطر سرقت را هم به همراه داشته باشد. در صورتی که صندوق طلا، سرمایه شما را از هر خطری محفوظ نگه می‌دارد.

  دیگر صندوق های سرمایه گذاری

  از دیگر صندوق های سرمایه گذاری می‌توان به صندوق سرمایه گذاری شخصی، مختلط، مشترک، اختصاصی بازارگردان، صندوق‌های پروژه‌ای، زمین و ساختمان و نیکوکاری اشاره کرد. این صندوق‌ها و صندوق‌هایی که در بالا توضیح داده شد هر کدام دارای ارکان هستند. ارکان جمعی از کارشناسان هستند که هر کدام از این اعضا وظیفه‌ای بر عهده دارند و کار اصلی آن‌ها این است که سرمایه شما را در مسیر درست قرار بدهند تا نتیجه مطلوبی حاصل شوند. گفتنی است که صندوق‌ها هزینه هم دارند که در مطلب هزینه صندوق‌ها به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

  ۸ نکته کلیدی را در مورد سرمایه‌گذاری با هم مرور می‌کنیم

  در ادامه بهتر است با ۸ نکته شروع سرمایه گذاری آشنا شویم و با دیدی وسیع‌تر نسبت به جهان سرمایه گذاری وارد این عرصه شویم. این که بدانیم در چه مسیری قدم می‌گذاریم و به کدام سمت باید حرکت کنیم، برای یک تصمیم گیری مالی بسیار حائز اهمیت است. بنابراین قدم به قدم این نکته‌ها را معرفی خواهیم کرد.

  نکته اول: تعریف سرمایه گذاری

  یکی از ۸ نکته کلیدی سرمایه گذاری تعریف آن است که ما آن را این گونه تعریف کرده‌ایم؛ هر به تعویق انداختن مصرف امروز برای دستیابی به هدفی در آینده. سه کلمه «مصرف»، «هدف» و «آینده» و شناخت آن‌ها برای درک بهتر این تعریف بسیار اهمیت دارد. «مصرف» به این معنی که مصرف چیزی را که به طور معمول در هر روز انجام می‌دهیم، پیرو تعریف سرمایه گذاری، برای مدتی انجام نمی‌دهیم. بعد از این که مصرف را برای مدتی از برنامه روزانه حذف کردیم، هدفی را مشخص می‌کنیم. و آینده نیز در این تعریف، به طور معقول، آینده‌ای طولانی است (حداقل دو سال یا بیش از دو سال)؛ برای مثال این که ما در ذهن داریم که رفتن به یک سفر خارجی، یک سرمایه گذاری به حساب می‌آید یا خیر؟ جواب این بود که خیر و ما در تعریف سرمایه گذاری منظورمان آینده‌ای بلند مدت است.

  نکته دوم: سطوح سرمایه گذاری

  ما در دو سطح می‌توانیم به مفهوم «به تعویق انداختن مصرف برای سرمایه گذاری» نگاه کنیم؛ سطح اول این است که در چه بازارهایی سرمایه گذاری کنیم و سطح دوم این است که ما در چه میزان از دارایی‌های مشخصی در هر یک از این بازارها سرمایه گذاری کنیم. اما بیش‌تر بحث سر این است که در کدام بازارها سرمایه گذاری کنیم و ریزجزهایی که در کدام بانک و منطقه و سهام مشخص سرمایه گذاری کنیم در بحث دیگری می‌گنجد. ما قصد داریم در مورد کلاسه‌ دارایی‌ها صحبت کنیم.

  نکته سوم: کلاسه دارایی

  کلاسه‌ دارایی‌ها بزرگ‌ترین سطح دسته بندی‌ دارایی‌های قابل سرمایه گذاری هستند که شناخت این دو یکی از ۸ نکته کلیدی سرمایه گذاری به حساب می‌آیند. این کلاسه‌های دارایی در ۴ جنبه کلان با یکدیگر تفاوت دارند؛

  1. بازدهی
  2. نوسانات کوتاه مدت یا ریسک یا عدم قطعیت در نتیجه
  3. نقد شوندگی
  4. دسترسی پذیری

  این ۴ نکته باعث می‌شود تا کلاسه‌های دارایی تفاوت ماهوی با یکدیگر داشته باشند. البته گفتنی است که بازارها هم در ایران بر اساس همین تفاوت‌ها دست بندی شده‌اند مانند بازار مسکن، بازار سهام و دیگر بازارها.

  نکته چهارم: ۵ کلاسه دارایی در جهان

  ما در دنیا با ۴ تا ۵ کلاسه دارایی متمایز از هم مواجه هستیم. این حداکثر ۵ کلاسه نه تنها در دنیا بلکه در ایران هم صدق می‌کنند که شامل بازار سهام، سپرده‌های بانکی، طلا، صندوق‌های پروژه یا همان شرکت‌های سهامی خاص که به استارت آپ هم معروف هستند. بد نیست تا برای روشن شدن بیش‌تر دوباره نگاهی به جدول «فرصت های سرمایه گذاری در ایران» نگاهی بیاندازیم.

  نکته پنجم: انتخاب بر اساس اولویت‌ها

  پنجمین نکته از ۸ نکته کلیدی سرمایه گذاری، اولویت‌ها هستند. هر کدام از این کلاسه‌های دارایی با تفاوت‌هایی همراه هستند که در زمان انتخاب هر کدام از این پنج کلاسه باید دقت داشت که تمام چهار گزینه بازدهی، نوسانات، نقد شوندگی و دسترسی پذیری در یک سطح قرار ندارند. هیچ کدام از این ۵ کلاسه دارایی بر طور مطلق بر دیگری ارجعیت ندارد. مسلم است که هر چه قدر بازدهی بالا باشد، هر چه عدم قطعیت کم‌تر باشد، هر چه قدر نقدشوندگی آسان‌تر باشد و هر چه دسترسی پذیری بالاتر باشد بهتر است. اما موضوع این است که در هیچ کدام از این کلاسه دارایی‌ها تمام این چهار گزینه را به صورت یک‌جا در حالت ایده آل دارا نیستند. اگر یک کلاسه دارایی بازدهی بالا داشته باشد به همان میزان عدم قطعیت یا همان ریسک‌اش بالاتر است. یا اگر بازدهی و عدم قطعیت‌اش بالاتر باشد، دسترسی پذیری و یا نقدشنودگی کم‌تری دارد. با این آگاهی باید ببینیم که ما به عنوان سرمایه گذار، چه گزینه‌هایی برای‌مان اولویت دارد و کدام کلاسه برای ما مناسب‌تر است.

  نکته ششم: انتخاب کلاسه دارایی به دو شکل

  انتخاب کلاسه دارایی یکی دیگر از ۸ نکته کلیدی سرمایه گذاری است. ما در دو شکل، کلاس دارایی که می‌خواهیم در آن سرمایه گذاری کنیم را انتخاب می‌کنیم؛ شکل اول، شکل استراتژیکی است که ما باید مدنظر داشته باشیم. و شکل دوم، شکل تاکتیکی است. بعد از مشخص شدن موضوع سرمایه گذاری و سطح سرمایه گذاری به این دو شکل در انتخاب می‌رسیم. سطح استراتژیک به این معنی است که در بلند مدت با توجه به مولفه‌های چهارگانه‌ای که برشمردیم و همچنین ویژگی‌های شخصیتی به این نتیجه برسیم که کدام یک از کلاسه‌های دارایی برای ما مناسب است. تخصیص استراتژیک یعنی انتخاب بلند مدت هر یک از این دارایی‌ها برای یک سرمایه گذار با توجه به مولفه های شخصیتی.

  نکته هفتم: نگاهی به بازدهی‌ها

  در مورد کلاسه‌های دارایی، بد نیست که به جدول «بورس بهترین دارایی برای سرمایه گذاری در هر افق ۱۰ ساله نگاهی بیاندازیم». همان طور که در جدول می‌بینیم، هر کدام از این کلاسه‌ها وسعت بسیار زیادی دارند؛ به عنوان مثال بازار سهام که به زیر جزهای بسیاری تقسیم می‌شود مانند سهام شرکت‌های کوچک و بزرگ که هر کدام از آن‌ها را زیر کلاسه هم می‌نامند. البته گفتنی است که میان هر دو آن‌ها اشتراکاتی هم وجود دارد. در بازار ملک، میان ملک و آپارتمان و زمین در شهرهای مختلف، تفاوت وجود دارد اما ما شاهد اشتراکات و شباهت‌های زیادی بین آن‌ها هستیم. به همین منوال، اگر در اوراق مشارکت سرمایه گذاری کنیم تا این که در سپرده‌های بانکی، با این که دو وجه متفاوت از یک کلاسه دارایی هستند باز هم شاهد اشتراکاتی هستیم؛ این اشتراکات در زیر کلاسه‌های دارایی شامل سطحی از نقدشوندگی، کم ریسکی، بازدهی، نقد شوندگی و دسترسی پذیری هستند. این که ما بتوانیم که در کدام یک از این کلاسه‌های دارایی سرمایه گذاری کنیم، نیاز به دانستن و شناختن این کلاسه‌ها دارد. البته گفتنی است که دلار و سکه را در ایران در یک کلاسه دارایی حساب می‌کنیم.

  در این که می‌گوییم مدت زمان ۱۰ ساله، حتما به این معنا نیست که تنها در امتداد سال ۸۷ تا ۹۸ بورس در بهترین دوران بازدهی بوده است. اگر به رنگ‌های آبی جدول نگاه کنیم متوجه می‌شویم که در تمام دوره‌های ده ساله با بالاترین بازدهی نسبت به کلاسه‌های دارایی دیگر بوده است. اما این بازدهی به این معنی هم نیست که بورس فاقد عدم قطعیت یا همان ریسک در این دوره‌های اشاره شده در جدول بوده است. در واقع، با اشاره به این موضوع می‎توانیم بفهمیم که برای نتیجه گیری و بازدهی باید کمی صبر داشت. در بعضی از مواقع بعضی از بازارها از جذابیت بیش‌تری برخوردارند که باعث جا به جا شدن سرمایه اشخاص سرمایه گذار در حجم زیاد می‌شوند. برای این که از این عمل غیر حرفه‌ای در سرمایه گذاری فاصله بگیریم بهتر است به سراغ قاعده ۹۰-۱۰ برویم.

  نکته هشتم: قاعده ۹۰ -۱۰

  ما به عنوان کسانی که می‌خواهند سرمایه گذاری کنند باید ویژگی‌های فردی و تخصیص استراتژیک خود را بنای انتخاب هر کدام از این کلاسه‌های دارایی قرار دهیم. این که تصور کنیم با شیفت کردن ۹۰ درصد دارایی در سرمایه گذاری از کلاسه دارایی مشخص شده‌مان به سراغ دیگر کلاسه دارایی برویم و موفق باشیم یک توهم بزرگ است. ما از عمومیت بازارها، بازدهی دریافت می‌کنیم؛ به این معنی که عملکرد کلاسه دارایی شما اگر منفی است پس بازدهی شما به صورت منفی در می‌آید و اگر مثبت باشد هم شما برگه برنده بازدهی را در پرونده سرمایه گذاری خود دارید. همه چیز با توجه به کلاسه دارایی شما و این استراتژی که ۹۰ درصد دارایی خود را در یک کلاسه دارایی قرار دهید و تنها با ۱۰ درصد آن در کلاسه دارایی‌های دیگر که در حال رشد نسبت به کلاسه‌های دیگر هستند بازی کنید بستگی دارد. به آن ۱۰ درصدی که شما با آن در سهام و یا کلاسه‌های دیگر شروع به سرمایه گذاری و جا به جایی می‌کنید می‌گویند «کریدر سرمایه گذاری».

  روش علمی تخصیص استراتژیکی و تاکتیکی

  آیا هیچ روش علمی برای تخصیص استراتژیکی و تاکتیکی وجود دارد؟ در جواب باید گفت که در اولین مطلب به این موضوع اشاره کردیم که برای شروع سرمایه گذاری، مشاوره سرمایه گذاری با دانستن شرح حال شما و ۷ مرحله سنجش در مورد شخص سرمایه گذار که شامل

  1. بازدهی مورد نیاز برای شخص سرمایه گذار
  2. نوسانات قابل تحمل برای شخص سرمایه گذار
  3. نقد پذیری مورد انتظار
  4. مسائل مالیاتی که سرمایه گذار با آن طرف هست
  5. محدودیت‌های قانونی که برای شخص وجود دارد
  6. شرایط خاصی که دارد
  7. افق سرمایه گذاری در نظر سرمایه گذار

  می‌شود اقدام به برنامه ریزی و تخصیص استراتژیکی و تاکتیکی می‌کند.

  بیشتر بخوانید: نکاتی پیرامون چگونگی انتخاب بهترین نوع صندوق سرمایه گذاری

  جمع بندی

  این که بدانیم تعریف سرمایه گذاری چیست؟ و انواع سرمایه گذاری در ایران و جهان شامل چه دسته بندی‌هایی می‌شود، باعث می‌شود تا در انتخاب زمینه سرمایه گذاری‌مان دقیق‌تر عمل کنیم. ملزومات اولیه برای تبدیل به یک سرمایه گذار موفق شدن نیز باید قبل از انتخاب انواع و زمینه‌های مختلف بازارهای دارایی از اوجب واجبات به حساب می‌آید. یک سرمایه گذاری قبل از هر چیز باید به این نکته دقت کند که متوازن کردن خرج و هزینه و برنامه ریزی وجوه نقدی که در اختیار دارد در آینده مسیر سرمایه گذاری او تاثیر به سزایی دارد.

  همان‌طور که همه ما می‌دانیم، رکود و تورم و دیگر ابعاد نامناسبی که گریبان‌گیر اقتصاد می‌شوند می‌توانند ارزش وجه نقدی که در اختیار داریم را به سرعت کاهش دهد. تا به امروز تنها راه مناسب برای جلوگیری از کم ارزش شدن دارایی‎‌های‌مان سرمایه گذاری است.
  از نظر مشاوران اقتصادی به طور کلی وام گرفتن و زیر بار بدهی رفتن کار معقول و مناسبی نیست. تنها در یک صورت می‌توان وام گرفتن در مسیر سرمایه گذاری را عاقلانه دانست. زمانی که زمینه سرمایه گذاری بتواند اقساط وام دریافت شده را به طور خودکار پرداخت کند.
  افراد می‌توانند در چند کلاسه دارایی وجوه نقد خود را سرمایه گذاری کنند؛ سهام، املاک و مستغلات، اوراق قرضه و سپرده‌های بانکی و طلا و ارز کلاسه دارایی‌های موجود برای سرمایه گذاری هستند. گرچه سرمایه گذاران می‌توانند از طریق صندوق های سرمایه گذاری به راحتی و به صورت غیر مستقیم و تحت نظارت متخصصین زمینه‌های سرمایه گذاری در هر کدام از این کلاسه دارایی‌ها سرمایه گذاری کنند.
  پیشنهاد ما برای مطالعه مطالب طبقه بندی شده مربوط به سرمایه‌گذاری
   مقالات مرتبط
   پربازدیدهای اخیر
   تازه‌ترین‌ها