سهام بنیادی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 355
  • 0
  سهام بنیادی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

  سهم بنیادی به سهمی گفته می‌شود که بعد از بررسی‌های لازم بتوان به این نتیجه رسید که مشخصه‌های لازم برای رشد در آینده را در اختیار دارد یا خیر. انتخاب این نوع سهام با استفاده از روش فاندامنتال (Fundamental) یا همان تحلیل بنیادی صورت می‌گیرد.

  چه کسانی که به تازگی وارد بازار بورس شده‌اند و چه اشخاصی که به سطح نیمه حرفه‌ای رسیده‌اند، باید با اصطلاحات رایج در این بازار آشنا شوند و از کارکرد هر کدام از آن‌ها مطلع شوند تا معاملات خوبی را انجام دهند. در میان اصطلاحات رایج بی شک نام سهام بنیادی را شنیده‌ایم. بسیاری از سرمایه گذاران حرفه‌ای بازار سهام به شما پیشنهاد می‌کنند که به سراغ سهم‌های بنیادی بروید و شما نیز ممکن است دست به چنین کاری بزنید. اما شاید این سوال در ذهن همه کسانی که برای اولین بار این اصطلاح آشنا شده‌اند شکل گرفته باشد که اصلا سهام بنیادی یعنی چه؟ تفاوت آن با سهام غیربنیادی در چیست و به طور کلی این نوع از سهام به درد چه کسانی می‌خورد؟ در ادامه قصد پاسخگویی به این سوالات را داریم و می‌خواهیم به بررسی و تعریف این نوع از سهام بپردازیم.

  سهام بنیادی

  سهام بنیادی چیست؟

  سهم بنیادی به سهمی گفته می‌شود که بعد از بررسی‌های لازم بتوان به این نتیجه رسید که مشخصه‌های لازم برای رشد در آینده را در اختیار دارد یا خیر. انتخاب این نوع سهام با استفاده از روش فاندامنتال (Fundamental) یا همان تحلیل بنیادی صورت می‌گیرد. این گونه سهام معمولا رشد می‌کنند و قیمت آنها در طول زمان افزایش خوبی پیدا می‌کند اما برای انتخاب آنها نیاز به دانش و اطلاعات در این حوزه است. در این گونه تحلیل‌ها به نوعی به دنبال ارزش ذاتی سهم می‌گردیم و با استفاده از سایت کدال که به ارائه گزارش‌ها و صورت جلسه‌ها و وضعیت سهام هر شرکت می‌پردازیم. در انتها می‌توانیم با بررسی همه جانبه یک سهم به این نتیجه برسیم که آیا سهم موردنظرمان دارای بنیاد خوبی برای رشد است یا خیر. افرادی که به دنبال سهم بنیادی می‌گردند بیش‌تر برای سرمایه گذاری بلند مدت برنامه ریزی کرده‌اند. اما آیا این موضوع به آن معنا است که سهم غیر بنیادی بد است؟ اصلا چه تفاوتی میان این دو هست؟ یک نکته که قبل از هر چیز باید به آن اشاره کرد این است برای هر دو نوع سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت می‌توان از امکاناتی که سرمایه گذاری آنلاین فراهم کرده بهره برد.

  ویژگی‌های سهام بنیادی

  برای این که بتوانیم تشخیص دهیم که سهم موردنظر ما بنیادی است یا خیر باید چند ویژگی را بررسی کنیم. اول مقدار EPS را مورد بررسی قرار می‌دهیم. یعنی تعداد کل سهام تقسیم بر میزان سود عملیاتی البته بعد از این که مالیات را از آن کم کردیم. سپس نوبت به نسبت P/E هر سهم می‌رسد. به زبان ساده تر باید گفت که نسبت پی بر ای (P/E) همان نسبت قیمت بر درآمد است. P یعنی قیمتی که سهم را خریداری کردیم و E یعنی سودی که شرکت مربوطه در طول سال برای سهمش فراهم کرده است. میزان نقدشوندگی سهام اشاره به راحتی فروش سهام دارد. اگر سهام در وضعیت خوبی به سر ببرد می‌توان در زمانی که مشخص کرده‌ایم به راحتی و بدون قرار گرفتن در صف فروش و افت قیمت، سهم را به فروش برسانیم. البته علاوه بر این معیارها، شاخص‌های بیشتری برای تحلیل وضعیت بنیاد آن سهم وجود دارد، اما در اینجا به این دو مورد مهم اشاره کردیم. شاخص‌های دیگر عبارتند از میزان سودآوری شرکت مورد نظر، چشم‌انداز آینده صنعت مورد بررسی، بدهی‎‌ها، ترکیب سهامداران، میزان شناور بودن سهام آن و برخی موارد دیگر.

  تفاوت در سهام بنیادی و غیربنیادی

  میان سهام بنیادی و غیر بنیادی تفاوت وجود دارد اما این تفاوت‌ها بدان معنا نیست که سهام غیربنیادی فاقد ارزش است. برای پیدا کردن سهام غیر بنیادی باید به سراغ تحلیل تکنیکال برویم. در این نوع تحلیل، افراد به دنبال نمودارهای هر سهم به این نتیجه می‌رسند که آیا سهم موردنظرشان جدا از پایه و اساس مالی‌اش می‌تواند در کوتاه مدت به آن‌ها سود دهد یا خیر. یعنی کسانی که به دنبال سهام غیربنیادی می‌روند در واقع می‌‌خواهند سرمایه گذاری کوتاه مدت انجام دهند. بسیاری از این افراد از سایت معتبر رهاورد برای انجام این نوع تحلیل استفاده می‌کنند. افرادی که از روش تحلیل تکنیکال برای سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت استفاده می‌کنند بعد از مدتی متوجه می‌شوند که با توجه به نمودارها در کدام قسمت باید اقدام به خرید کنند و در کدام میزان باید دست به فروش سهم بزنند.

  سهم بنیادی به سهمی گفته می‌شود که بعد از بررسی‌های لازم بتوان به این نتیجه رسید که مشخصه‌های لازم برای رشد در آینده را در اختیار دارد یا خیر. انتخاب این نوع سهام با استفاده از روش فاندامنتال (Fundamental) یا همان تحلیل بنیادی صورت می‌گیرد.
  از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که از سهام بنیادی دارد می‌توان به نسبت P بر E اشاره کرد. به زبان ساده‌تر باید گفت که پی بر ای همان نسبت قیمت بر درآمد است. P یعنی قیمتی که سهم را خریداری کردیم و E یعنی سودی که شرکت مربوطه در طول سال برای سهمش فراهم کرده است. اگر میزان سودآوری شرکت در رتبه خوبی قرار گرفته باشد پس می‌توان سهام آن را سهام بنیادی به حساب آورد.
  تنها تفاوتی که می‌توان با آن سهام بنیادی را از غیر بنیادی جدا کنیم این است که از وبسایت‌های معتبری مانند رهاورد و TSETMC به بررسی هر سهم بپردازیم و از روش‌های تکنیکال و فاندامنتال استفاده کنیم.