رکوردشکنی مجدد ایرانیان در خرید خانه در ترکیه

چرا تقاضا برای مسکن ترکیه رشد کرد؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 101
  • 0
  چرا تقاضا برای مسکن ترکیه رشد کرد؟
  آغاز رشد تقاضای مسکن ترکیه از سوی خارجی‌ها، به سال 2018 برمی‌گردد. در این سال تغییراتی در قانون شهروندی ترکیه شکل گرفت و موجب شد تقاضای خارجی‌ها برای مسکن این کشور رشد کند. علاوه بر این، سال 2018 برای ایرانی‌ها با خروج آمریکا از برجام نیز همگام بود.

  تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ترکیه نشان می‌دهد خرید خانه از سوی ایرانیان به سطح جدید و بی‌سابقه‌ای رسیده است. بر اساس آمار موجود، ایرانی‌ها در ماه نوامبر 2021 (10 آبان تا 9 آذر امسال) 1406 خانه در این کشور خریداری کردند و در صدر خریداران خارجی مسکن ترکیه در این ماه قرار گرفتند. در ماه گذشته کل میزان خرید خانه در ترکیه نیز با استقبال روبرو شده است. مهمترین عوامل در اقبال خریداران به مسکن این کشور را می‌توان افت لیر در این کشور دانست. در ادامه بیشتر به بررسی این آمار می‌پردازیم و خواهیم دید چرا تقاضای مسکن ترکیه رشد می‌کند.

  صدرنشینان خرید خانه در ماه نوامبر

  همان طور که اشاره شد میزان خرید خانه از سوی ایرانیان در ترکیه به رکوردی تازه رسیده و نسبت به ماه قبل 141 واحد بیشتر شده است. البته کل خرید خانه از سوی خارجی‌ها در این کشور نیز حدود 25 درصد افزایش یافته که می‌تواند ناشی از افت شدید لیر ترکیه از اواسط نوامبر باشد. در ماه نوامبر، در مجموع 7441 خانه در ترکیه به خارجی‌ها فروخته شد که از این میان سهم ایرانی‌ها حدود 19 درصد بوده است. پس از ایرانی‌ها، اتباع عراقی با 1075 خانه در رتبه دوم بالاترین خریداران مسکن قرار دارند و در رتبه‌های سوم تا پنجم نیز به ترتیب شهروندان روسیه با 836، آلمان با 322 و قزاقستان با 231 خانه جای دارند.

  آمار 11 ماهه در مورد خریداران مسکن چه می‌گوید؟

  اگر از ابتدای سال میلادی آمار خریداری مسکن در ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم، مشاهده می‌کنیم از ابتدای سال 2021 کل مسکن فروخته شده به خارجی‌ها به 51 هزار و 352 واحد رسیده است که سهم ایرانیان از این میان 8594 واحد است. پس از ایرانیان که در صدر خریداران مسکن ترکیه از ابتدای سال قرار دارند نیز به ترتیب عراقی‌ها با 7622 واحد، روس‌ها با 4494 واحد، افغانستانی‌ها با 2508 واحد و در نهایت آلمانی‌ها با 2062 واحد جای دارند.

  بیشتر بخوانید: مسکن در چه شرایطی دچار رکورد می‌‎شود؟

  چرا تقاضای مسکن ترکیه رشد می‌کند؟

  آغاز رشد تقاضای مسکن ترکیه از سوی خارجی‌ها، به سال 2018 برمی‌گردد. در این سال تغییراتی در قانون شهروندی ترکیه شکل گرفت و موجب شد تقاضای خارجی‌ها برای مسکن این کشور رشد کند. در واقع در سپتامبر 2018 قرار بر این شد تا با خرید خانه 250 هزار دلاری امکان دریافت پاسپورت ترکیه فراهم شود. سال 2018 برای ایرانی‌ها با خروج آمریکا از برجام همگام بود. چند ماه قبل از تغییر قانون شهروندی در ترکیه، این اتفاق افتاد و موجی از تقاضای ایرانیان برای خرید خانه در ترکیه شکل گرفت. موج دوم هم با تغییر قانون شهروندی ترکیه رخ داد. البته این چنین نیست که کل خرید خانه از سوی خارجی‌ها که در آمار منتشر شده 250 هزار دلار باشد و بسیاری از خانه‌ها نیز با مبلغ کمتری خریداری شده‌اند که مشمول قانون اعطای شهروندی نمی‌شود.

  نمودار تقاضای مسکن خارجی‌ها در ترکیه (خط آبی تعداد خانه‌های خریداری شده در ترکیه از سوی خارجی‌ها را نشان می‌دهد که اعداد آن از سمت چپ قابل بررسی است. خط نارنجی نیز میانگین ماهانه نرخ برابری لیر و دلار را نشان می‌دهد که از ستون سمت راست قابل خواندن است. مثلا در ماه نوامبر به صورت میانگین هر دلار با 13.5 لیر مبادله شده است.)

  تازه‌ترین دلیل برای رشد تقاضای مسکن ترکیه از سوی خارجی‌ها را باید در افت قابل توجه لیر در برابر ارزهای معتبر دنیا پیگیری کرد. در 3 ماه اخیر با کاهش ارزش لیر ترکیه و سیاست‌های نامناسب اقتصادی در این کشور موجی از تقاضا از سوی کشورهای همسایه و برخی از کشورهای دیگر به این کشور رسیده است. همان طور که در نمودار دیده می‌شود، تقاضا برای خرید خانه در ترکیه در ماه‌های اخیر ارتباط مستقیمی با افت لیر در برابر دلار داشته است. افت لیر در برابر دلار نشانه‌ای از بیماری اقتصاد ترکیه و سیاست‌های نامناسب اقتصادی در آن است.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها