سوددهی صندوق های سرمایه گذاری در هفته سوم آذر 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 358
  • 0
  سوددهی صندوق های سرمایه گذاری در هفته سوم آذر 1400

  صندوق‌‌های طلا در هفته قبل عملکرد مناسبی داشتند. بازدهی صندوق سکه طلا کیان در این بازه بهتر از سایر صندوق‌های طلا بود. عایدی سرمایه‌گذاری‌های مختلف در هفته‌های آتی به آینده مذاکرات احیای برجام، قیمت دلار و تورم انتظاری ارتباط دارد.

  در هفته سوم آذر 1400 بازارهای سرمایه‌گذاری شاهد رشد بودند و صندوق‌ها نیز همگام با آنها رشد کردند. مهمترین علت رشد بازارها در هفته قبل افزایش قیمت دلار بود. شاخص کل بازار سهام و طلا در بازه زمانی فوق با صعود روبرو بود و موجب رشد صندوق‌های سهامی، طلا و درآمد ثابت شد. در ادامه نگاهی به وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری کیان در هفته جاری خواهیم انداخت و بازدهی آنها را ذکر می‌کنیم.

  نگاهی به قیمت دلار در هفته قبل

  همان طور که اشاره کردیم، در هفته گذشته قیمت دلار روند صعودی طی کرد. در فاصله هفت روزه 10 تا 17 آذر بهای هر دلار در بازار آزاد از 29300 تومان به 30800 تومان افزایش یافت و بازارهای دیگر را نیز همراه خود تکان داد. در طول هفت روز فوق، دلار با رشد 5.1 درصدی همراه بود.

  بازار سهام و صندوق‌های سهامی

  در هفته گذشته شاخص کل بازار سهام پس از 3 هفته افت، بازدهی مثبتی را تجربه کرد. شاخص کل بازار سهام که در پایان 10 آذر به یک میلیون و 340 هزار واحد رسیده بود، در انتهای هفته گذشته به یک میلیون و 349 هزار واحد افزایش یافت و بازده هفتگی 0.7 درصدی را به ثبت رساند. رشد شاخص کل در شرایطی صورت گرفت که شاخص هم وزن همچنان با افت روبرو بود. شاخص هم وزن در هفته گذشته 1.08 درصد کاهش یافت تا نشان دهد برندگان بورس در هفته قبل، سرمایه‌گذاران شرکت‌های بزرگ‌تر بوده‌اند و شرکت‌های کوچک‌تر عموما به افت خود ادامه داده بودند.

  برخی از صندوق‌های سهامی نیز در این هفته شاهد رشد بودند. به عنوان مثال عایدی صندوق‌های آوای سهام کیان و آهنگ سهام کیان در هفته قبل مثبت بود. صندوق آوای سهام کیان در هفته گذشته 1.14 درصد سود داده در حالی که ارزش صندوق آهنگ سهام کیان 1.63 درصد رشد کرده است. به این ترتیب در هفته گذشته صندوق‌های سهامی نه تنها عملکرد مثبتی داشتند بلکه از میزان افزایش شاخص کل بورس نیز بهتر عمل کردند.

  صندوق‌های طلا سودمندتر از طلای فیزیکی

  در این هفته طلا و صندوق‌های طلا با رشد مثبت همراه بودند. سکه طلا در بازه 10 تا 17 آذر 4.1 درصد رشد کرده بود این در حالی است که صندوق سکه طلا کیان در همین بازه 5.6 درصد رشد داشته است. نگاهی به بازدهی صندوق‌های طلای مختلف نشان می‌دهد که صندوق سکه طلا کیان بهترین صندوق طلا در هفته گذشته بوده و عایدی آن بالاتر از صندوق‌های طلای دیگر مانند مفید، لوتوس و زرافشان قرار گرفته است. صندوق سکه طلا کیان علاوه بر این هفته، در بازه ماهانه، 3 ماهه و حتی 6 ماه اخیر نیز بهترین صندوق طلای کشور بوده و سود بیشتری نسبت به سایر صندوق‌ها عاید سرمایه‌گذارانش کرده است.

  بیشتر بخوانید: بهترین بازار سرمایه‌‎گذاری 8 ماه اول سال

  صندوق درآمد ثابت یا بانک؟

  بسیاری از مردم و به خصوص سرمایه‌گذاران سنتی پول خود را برای سرمایه‌گذاری به بانک‌ها می‌سپارند. به نظر آنان بانک گزینه امنی برای سرمایه‌گذاری است و با وجود عایدی کم، ریسک پایینی هم دارد. اما گزینه دیگری برای این سرمایه گذاران ریسک گریز وجود دارد: صندوق درآمد ثابت. برخی از این صندوق‌ها مزایای بانک را دارند و سود بالاتری نیز می‌پردازند. به عنوان مثال، صندوق درآمد ثابت کیان در یک هفته گذشته بازدهی 0.7 درصدی داشت (از نظر nav) که بسیار بالاتر از بازده بانکی است. این صندوق از جمله بهترین صندوق‌های درآمد ثابت کشور است.

  جمع‌بندی

  اگر نگاهی به بازدهی صندوق‌ها و بازارهای سرمایه‌گذاری در هفته گذشته بیندازید، می‌بینید که صندوق‌‌های طلا در هفته قبل عملکرد مناسبی داشتند. بازدهی صندوق سکه طلا کیان در این بازه بهتر از سایر صندوق‌های طلا بود. عایدی سرمایه‌گذاری‌های مختلف در هفته‌های آتی به آینده مذاکرات احیای برجام، قیمت دلار و تورم انتظاری ارتباط دارد. اگر احیای برجام با مشکلاتی روبرو بوده و بهای دلار روند افزایشی طی کند، بازارهای سرمایه‌گذاری و صندوق‌ها نیز روند صعودی طی خواهند کرد. از سوی دیگر، اگر بهای دلار رو به کاهش برود، احتمال افت ارزش این گزینه‌ها وجود دارد.