صندوق درآمد ثابت، کم ریسک‌ترین روش سرمایه‌گذاری در بورس

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 643
  • 0
  صندوق درآمد ثابت، کم ریسک‌ترین روش سرمایه‌گذاری در بورس

  زمانی می‌توانیم مدعی سرمایه گذاری مناسب باشیم که سبدی متنوع و هوشمندانه برای تبدیل پول نقد خود به دارایی‌ها انتخاب کرده باشیم. این سبد می‌تواند از چند گزینه متفاوت تشکیل شود که یکی از آنها صندوق درآمد ثابت است.

  سرمایه گذاری برای تک تک ما می‌تواند هم آرامش خاطر به همراه داشته باشد و هم به آینده‌ای روشن دلگرم‌مان کند. اما پیش می‌آید که عده‌ای از ما مدعی می‌شوند که حتی با سرمایه‌گذاری هم نتوانسته‌اند به آرامش و آینده روشنی که از آن حرف می‌‎زنیم دست پیدا کنند. وقتی جویای احوال می‌شویم می‌فهمیم که متاسفانه جای دو مفهوم اصلی در ذهن‌شان جابه‌جا شده است و مسیر را اشتباه رفته‌اند. این عده که تعدادشان کم هم نیست مفهوم سرمایه گذاری مناسب را از مفهوم پس‌انداز جدا نمی‌دانند. در حالی که تفاوت بسیار واضحی میان این دو مفهوم وجود دارد. وجوه نقد برای سالیان متمادی در حساب بانکی‌شان به خیال سرمایه گذاری خوابیده است غافل از آن که این کار به خصوص در شرایط تورمی شدید، کار مناسبی نیست. البته که سود ماهانه یکی از اهداف اصلی بسیاری از افراد است اما گزینه‌های دارای بازدهی بهتر با ریسک پایین هم وجود دارند. در ادامه به بررسی صندوق درآمد ثابت که کم ریسک ترین روش سرمایه گذاری در بورس است، می‌پردازیم و به جزییاتی در مورد آن اشاره می‌کنیم.

  امنیت و بازدهی با ریسک بسیار کم

  دلایل بسیاری وجود دارد که به سرمایه‌گذاری متمایل شویم. اما می‌توان گفت که مهم‌ترین این دلایل حفظ ارزش پول است. همه می‌دانیم که تورم در کشور ما عامل اصلی بی ارزش شدن وجوه نقدمان است. بنابراین بهتر است هر چه زودتر پولی که پس‌انداز کرده‌ایم را به زمینه سرمایه‌گذاری مطمئن و اگر اهل ریسک کردن نیستیم کم ریسک منتقل کنیم و سرمایه‌گذاری را شروع کنیم. البته که برای عده‌ای این مهم است که بتوانند از محل سرمایه‌گذاری خود کسب سود منظم کنند؛ به عنوان مثال به طور ماهانه سود خود را به صورت ماهانه دریافت کنند. امنیت در سرمایه گذاری به خاطر وجود شفافیت در گزارش‌دهی‌های روزانه صندوق درآمد ثابت از یک طرف و بازدهی ثابت از محل سرمایه گذاری از طرف دیگر در همین صندوق باعث می‌شود که مسیر بهتری نسبت به سرمایه‌گذاری در بانک را انتخاب کنیم.

  ساختار صندوق درآمد ثابت

  سوالی که پیش می‌آید این است که چطور صندوق درآمد ثابت با همان سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار می‌تواند بازدهی بیش‌تری نسبت به بانک داشته باشد؟ دلیل اصلی، سبک مدیریت متفاوت و وجود سهام کم اما دستچینی است که در سبد دارایی صندوق نقش موثری را ایفا می کنند. پورتفوی صندوق درآمد ثابت به نحوی چیده می‌شود که کمی سهام داشته باشد اما اوراق درآمد ثابت بخش اعظم آن را تشکیل دهند. به همین دلیل هم عایدی بهتری از بانک دارد. به عنوان مثال صندوق درآمد ثابت کیان به صورت موثر سالانه حداقل 27 درصد سود به سرمایه گذارانش پرداخت می‌کند که بسیار بهتر از بانک است. بسیاری از افراد به هوای دریافت سود ماهانه، پول خود را در بانک قرار داده‌اند و بعد از مدتی متوجه شده‌اند که اندوخته‌شان در مقابل تغییرات دارایی‌هایی مانند طلا و ارز که هر روز با تورم دچار تغییر قیمت می‌شوند، حرکت رشدی زیادی نداشته است. دلیل این است که بانک عمدتا و در شرایط شدید تورمی محل چندان مناسبی برای سرمایه گذاری نیست. زمانی می‌توانیم مدعی سرمایه گذاری باشیم که سبدی متنوع و هوشمندانه را برای تبدیل پول نقد خود به دارایی‌ها انتخاب کرده باشیم. این سبد می‌تواند از چند گزینه متفاوت تشکیل شود که یکی از آنها صندوق درآمد ثابت است.

  ترس از نوسانات داخلی و جهانی

  بسیاری از ما نگران هستیم و به این موضوع فکر می‌کنیم که آینده مالی هر کدام‌مان با توجه به تغییرات لحظه‌ای بازارهای سرمایه‌گذاری چه می‌شود. خوب می‌دانیم که باید هر چه زودتر جایی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم. اما از طرفی هم این نوسانات و تصمیمات سیاسی و اقتصادی هستند که شک و تردید برای سرمایه گذاری را به جان آدم می‌اندازند. می‌توان گفت صندوق درآمد ثابت در پر نوسان‌ترین شرایط هم می‌تواند گزینه‌ای دلگرم کننده برای یک سرمایه‌گذاری بسیار کم ریسک باشد. اگر هدف‌مان کسب سود ماهانه از صندوق های درآمد ثابت یا انتخاب جای امنی برای سرمایه گذاری است، می‌شود گفت صندوق درآمد ثابت گزینه بسیار قابل اعتمادی است.

  انواع صندوق درآمد ثابت کدام است؟

  صندوق درآمد ثابت انواع مختلفی دارد. این صندوق‌ها از نظر نحوه معامله به دو دسته صدور و ابطالی و قابل معامله در بورس تقسیم می‌شوند. علاوه بر این، صندوق‌های درآمد ثابت از نظر تقسیم سود نیز دو دسته دارند. یک دسته از آنها تقسیم سود می‌کنند و دسته دیگر اصل پول و سود را یکجا پرداخت می‌کنند. از صندوق‌های درآمد ثابت دسته اول می‌توان به صندوق ندای ثابت کیان و از دسته دوم به صندوق درآمد ثابت کیان اشاره کرد.

  صندوق درآمد ثابت مناسب کیست؟

  صندوق‌های درآمد ثابت برای دو دسته از افراد مفیدند. یک دسته کسانی هستند که به دنبال مواردی همچون بانک هستند و بازدهی عاری از ریسک می‌خواهند. دسته دوم کسانی هستند که می‌خواهند پولشان مدت کمی در جایی که سود روزشمار بدهد باقی بماند تا بعد آن پول را در جایی سرمایه گذاری کنند یا به نحوی از آن استفاده کنند. صندوق درآمد ثابت کم‌ریسک‌ترین روش سرمایه‌گذاری در بورس محسوب می‌شود.

  چه موقع برای خرید صندوق درآمد ثابت بهتر است؟

  بهترین زمان خرید صندوق درآمد ثابت هنگامی است که قیمت دلار ثابت یا نزولی است. در این شرایط سرمایه گذاری در گزینه‌های ریالی بازدهی بهتری به همراه دارد. البته صرف نظر از این موضوع به دلیل ماهیت صندوق‌های درآمد ثابت، این صندوق‌ها برای افراد ریسک‌گریز همیشه می‌توانند گزینه مناسبی باشند.