صندوق درآمد ثابت، کم‌ریسک‌ترین روش سرمایه‌گذاری در بورس

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 372
  • 0
  صندوق درآمد ثابت، کم‌ریسک‌ترین روش سرمایه‌گذاری در بورس
  زمانی می‌توانیم مدعی سرمایه گذاری باشیم که سبدی متنوع و هوشمندانه را برای تبدیل پول نقد خود به دارایی‌ها انتخاب کرده باشیم. این سبد می‌تواند از چند گزینه متفاوت تشکیل شود که یکی از آنها صندوق با درآمد ثابت است.

  سرمایه گذاری برای تک تک ما می‌تواند هم آرامش خاطر به همراه داشته باشد و هم به آینده‌ای روشن دلگرم‌مان کند. اما پیش می‌آید که عده‌ای از ما مدعی می‌شوند که حتی با سرمایه‌گذاری هم نتوانسته‌اند به آرامش و آینده روشنی که از آن حرف می‌‎زنیم دست پیدا کنند. وقتی جویای احوال می‌شویم می‌فهمیم که متاسفانه جای دو مفهوم اصلی در ذهن‌شان جابه‌جا شده است و مسیر را اشتباه رفته‌اند. این عده که تعدادشان کم هم نیست مفهوم سرمایه گذاری مناسب را از مفهوم پس‌انداز جدا نمی‌دانند. در حالی که تفاوت بسیار واضحی میان این دو مفهوم وجود دارد. وجوه نقد برای سالیان متمادی در حساب بانکی‌شان به خیال سرمایه گذاری خوابیده است اما غافل از این که این کار را به خصوص در شرایط تورمی شدید، تنها می‌توان به عنوان پس‌انداز به حساب آورد. البته که سود ماهانه یکی از اهداف اصلی بسیاری از افراد است اما سود ماهانه با صندوق درآمد ثابت به عنوان یکی از پویاترین ابزار سرمایه گذاری کجا و حساب‌های کوتاه مدت بانکی کجا. حتی اگر هم چنین هدفی داشته باشیم و بخواهیم ماهانه عایدی به دست بیاوریم، باز هم برخی صندوق‌های درآمد ثابت وجود دارند که با آنها می‌توان به نتیجه بهتری در مقایسه با بانک رسید. اما دلایل انتخاب صندوق درآمد ثابت بیش از چیزهایی است که در این قسمت اشاره کردیم.

  امنیت و بازدهی با ریسک بسیار کم

  دلایل بسیاری وجود دارد که به سرمایه‌گذاری متمایل شویم. اما می‌توان گفت که مهم‌ترین این دلایل حفظ ارزش پول است. همه می‌دانیم که تورم در کشور ما عامل اصلی بی ارزش شدن وجوه نقدمان است. بنابراین بهتر است هر چه زودتر پولی که پس‌انداز کرده‌ایم را به زمینه سرمایه‌گذاری مطمئن - و اگر اهل ریسک کردن نیستیم - کم ریسک منتقل کنیم و سرمایه‌گذاری را شروع کنیم. البته که برای عده‌ای این مهم است که بتوانند از محل سرمایه‌گذاری خود کسب سود منظم کنند؛ به عنوان مثال به طور ماهانه سود خود را به صورت ماهانه دریافت کنند. امنیت در سرمایه گذاری به خاطر وجود شفافیت در گزارش‌دهی‌های روزانه صندوق درآمد ثابت از یک طرف و بازدهی ثابت از محل سرمایه گذاری از طرف دیگر در همین صندوق باعث می‌شود که مسیر بهتری نسبت به سرمایه‌گذاری در بانک را انتخاب کنیم.

  ساختار صندوق درآمد ثابت

  سوالی که پیش می‌آید این است که چطور صندوق درآمد ثابت با همان سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار می‌تواند بازدهی بیش‌تری نسبت به بانک داشته باشد؟ دلیل اصلی، سبک مدیریت متفاوت و وجود سهام کم اما دستچینی است که در سبد دارایی صندوق نقش موثری را ایفا می کنند. بسیاری از افراد به هوای دریافت سود ماهانه، پول خود را در بانک قرار داده‌اند و بعد از مدتی متوجه شده‌اند که اندوخته‌شان در مقابل تغییرات دارایی‌هایی مانند طلا و ارز که هر روز با تورم دچار تغییر قیمت می‌شوند، حرکت رشدی زیادی نداشته است. دلیل این است که بانک عمدتا و در شرایط شدید تورمی محل چندان مناسبی برای سرمایه گذاری نیست. زمانی می‌توانیم مدعی سرمایه گذاری باشیم که سبدی متنوع و هوشمندانه را برای تبدیل پول نقد خود به دارایی‌ها انتخاب کرده باشیم. این سبد می‌تواند از چند گزینه متفاوت تشکیل شود که یکی از آنها صندوق با درآمد ثابت است.

  ترس از نوسانات داخلی و جهانی

  بسیاری از ما نگران هستیم و به این موضوع فکر می‌کنیم که آینده مالی هر کدام‌مان با توجه به تغییرات لحظه‌ای بازارهای سرمایه‌گذاری چه می‌شود. خوب می‌دانیم که باید هر چه زودتر جایی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم. اما از طرفی هم این نوسانات و تصمیمات سیاسی و اقتصادی هستند که شک و تردید برای سرمایه گذاری را به جان آدم می‌اندازند. می‌توان گفت صندوق درآمد ثابت در پر نوسان‌ترین شرایط هم می‌تواند گزینه‌ای دلگرم کننده برای یک سرمایه‌گذاری بسیار کم ریسک باشد. اگر هدف‌مان کسب سود ماهانه از صندوق درآمد ثابت است می‌شود گفت باز ابزار به شدت قابل اعتمادتری را نسبت به روش‌های غیر علمی که بی حساب پیشنهاد می‌شوند و ما هم بی محابا واردشان می‌شویم انتخاب کرده‌ایم.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها