سرمایه+>ملک و آپارتمان>سود و زیان خرید مسکن در ترکیه/ ایرانیان همچنان دومین خریدار خارجی ماهانه>

سود و زیان خرید مسکن در ترکیه/ ایرانیان همچنان دومین خریدار خارجی ماهانه

  • اشتراک‌گذاری
  • 7
  • 0

امروز آمار و ارقام مربوط به خرید مسکن در ترکیه در ماه نوامبر منتشر شد. در این ماه نیز ایرانی‌ها پس از عراقی‌ها دومین خریدار بزرگ خانه در ترکیه شدند. این دومین ماهی است که ایرانیان از صدرنشینی در بازار مسکن ترکیه عقب نشسته‌اند، با این همه تعداد بالای خرید مسکن در ترکیه ارتباطی واقعی با ریسک‌های موجود در این کشور ندارد. در ادامه نگاهی خواهیم انداخت که چرا ایرانیان در ترکیه تا این حد مسکن می‌خرند و آیا این فرار سرمایه برای خریدارانش سودی هم در پی دارد؟

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

نگاهی به آمار و ارقام خریدهای ایرانیان

ایرانی‌ها در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ اقدام به خرید ۸۶۰ خانه در ترکیه کرده‌اند که ۱۶ خانه از عراقی‌ها کمتر است. پس از عراقی‌ها و ایرانیان نیز به ترتیب روس‌ها با ۴۳۴ خانه، افغانستانی‌ها با ۲۰۳ خانه و آلمانی‌ها با ۱۴۵ خانه در رده‌های سوم تا پنجم قرار دارند. با این حال در مجموع ۱۱ ماه سال ۲۰۲۰، ایرانیان ۶۴۲۵ خانه در ترکیه خریداری کرده‌اند که آنها را در صدر خریداران خارجی جای می‌دهد. نکته‌ای که در اینجا جالب به نظر می‌رسد آن است که تعداد و سهم خریداران ایرانی خانه در ترکیه افزایش یافته است. این اتفاق در شرایطی که ریسک‌های سیاسی و اقتصادی ترکیه در حال افزایش است، عجیب به نظر می‌رسد.

خرید مسکن در ترکیه

رشد ۳۸ درصدی تقاضای ایرانیان

بررسی‌های سرمایه پلاس از آمارهای مسکن در ترکیه نشان می‌دهد که با وجود کاهش تعداد خرید خانه در ترکیه از سوی خارجی‌ها نسبت به سال گذشته، ایرانیان تقاضای خود را افزایش داده‌اند. در ۱۱ ماه نخست سال گذشته، کل خانه‌های خریداری شده از سوی خارجی‌ها ۴۰ هزار و ۶۱۶ واحد بود که این میزان در سال جاری به ۳۶ هزار و ۸۱۹ مورد رسیده است. البته عواملی همچون شیوع کرونا و عدم امکان سفر در برخی ماه‌های سال نیز در این زمینه موثر بودند. با این همه، تقاضای ایرانیان از تعداد ۴۶۶۰ مسکن در این بازه زمانی به ۶۴۲۵ مسکن افزایش یافته‌ که حاکی از رشد ۳۸ درصدی است. این رشد تقاضا ناشی از نوسانات اقتصادی در ایران و ریسک‌های سیاسی است. با این حال، باید پرسید آیا این انتخاب لزوما نتیجه مثبتی در پی داشته است؟

مروری بر جغرافیای ریسک

هجوم برای خرید مسکن در ترکیه دو عامل اصلی دارد. یکی از این عوامل به اصلاحات قانون ترکیه برای دریافت اقامت این کشور با سرمایه‌گذاری در مسکن برمی‌گردد. علت دوم نیز خروج دونالد ترامپ از برجام و پیامدهای اقتصادی پس از آن است. با این حال این گزینه به نظر نمی‌رسد چندان جذاب باشد. ریسک ترکیه به خصوص در یک سال اخیر افزایش یافته است. درگیری با اتحادیه اروپا، مشکلات با آمریکا و احتمال تحریم این کشور از سوی ایالات متحده، حضور در درگیری‌ها و مناقشات منطقه و مواردی از این قبیل ریسک سیاسی ترکیه را مدام افزایش داده است. در نقشه ریسک سیاسی سال ۲۰۲۰، ترکیه بی‌ثبات‌تر شده است. بر اساس گزارش‌های جهانی، شاخص ریسک سیاسی بلندمدت و شاخص ریسک اقتصادی کوتاه‌مدت در این کشور وضعیت خوبی ندارد. این روند از سال ۲۰۱۸ آغاز شده است.

خرید مسکن در ترکیه؛ سود یا زیان؟

در یک سال اخیر قیمت لیر ترکیه در برابر دلار کاهش یافته است. علاوه بر این، انتظار می‌رود این کاهش ادامه نیز پیدا کند. در یک سال گذشته هر دلار از نرخ برابری با ۵٫۸ لیر ترکیه به ۷٫۸ لیر تغییر کرده است. این موضوع به معنی آن است که لیر ترکیه در یک سال اخیر یک سوم از ارزش خود را از دست داده است. این در حالی است که اگر کسی یک سال پیش در ترکیه خانه خریده بود، در طول این مدت حدود ۲۷ درصد قیمت آن افزایش می‌یافت. اما این مقدار کمتر از کاهش بهای لیر در برابر دلار است. در واقع اگر پول خود را به دلار خارج کرده بودید و با آن مسکن می‌خریدید، حدود ۷ درصد از پول خود را از دست داده بودید.

نگاهی به گزینه‌های موجود در بازار سرمایه حاکی از این است که گزینه‌های دیگری وجود داشت که سرمایه شما را حفظ کند. حفظ همان مقدار دلار، تاکنون سرمایه را دوبرابر می‌کرد. شاخص کل بورس نیز حتی پس از اصلاح بزرگ خود، از ۳۴۰ هزار واحد به یک میلیون و ۴۰۰ هزار رسیده، یعنی حدودا ۴ برابر شده است. طلا نیز در یک سال اخیر حدودا یک و نیم برابر شده است. به همین ترتیب انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز بازدهی مناسبی در اختیار شما می‌گذاشتند. این موضوع به معنای آن است که خرید مسکن در ترکیه سود اقتصادی به دنبال نداشته است. از نظر نوسانات سیاسی نیز این کشور با مشکلاتی روبرو است که ریسک را بالا می‌برد. در مجموع، به نظر می‌رسد چنین سرمایه‌گذاری چندان دلیل موجهی نداشته باشد.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...