سرمایه+>ارز دیجیتال>شکستن سقف ۲۵ هزار دلاری/ تغییر الگوی سرمایه‌گذاری در بیت کوین؟>

شکستن سقف ۲۵ هزار دلاری/ تغییر الگوی سرمایه‌گذاری در بیت کوین؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 14
  • 0

  در ۲۴ ساعت گذشته بیت کوین بار دیگر شاهد رشد بود و توانست سقف ۲۵ هزار دلاری را نیز بشکند. با این حال، فعلا بهای آن تا حدودی کاهش یافته و به ۲۴ هزار و ۹۳۷ دلار رسیده است. در ۲۴ ساعت اخیر بهای این ارز دیجیتال معروف ۴٫۸ درصد افزایش یافته است. به این ترتیب، بازدهی بیت کوین از ابتدای سال میلادی تاکنون به ۲۴۵ درصد رسید. به نظر می‌رسد افت تاریخی بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۷ و اوایل سال ۲۰۱۸ این بار رخ نداده است. اما چرا؟ آیا الگوی سرمایه گذاری در بیت کوین تغییر کرده است؟

  بیت کوین در معاملات

  تغییر الگوی معاملات در بیت کوین؟

  بر اساس گزارش‌های معتبر از سوی برخی مراکز تبادل ارز دیجیتال، تنها در ماه اکتبر تعداد کاربران فعال بیت کوین افزایش ۲۵ درصدی ماهانه و رشد ۲۱ درصدی در میانگین حجم معاملات را شاهد بوده است. «زب‌پی» که یکی از نخستین مراکز تبادل بیت کوین در کشور هند به شمار می‌رود، نیز شاهد رشد ۲۷۰ درصدی فصلی حجم معاملات و ۲۱۸ درصدی در تعداد کاربران معامله کننده در سال ۲۰۲۰ بوده است. به نظر می‌رسد این بار برخلاف وقایع پایانی سال ۲۰۱۷، سرمایه‌گذاران رویکرد بلندمدتی را نسبت به بیت کوین اتخاذ کرده‌اند.

  مبادلات دارایی‌های ارز دیجیتال نیز این روند که این بار سرمایه‌گذاران با احساس گرم شدن بازار تغییر رفتار نمی‌دهند را تایید می‌کنند. ویکرام رانگالا، مدیر بازاریابی زب‌پی، معتقد است کاربران با نگه داشتن سرمایه‌گذاری‌ های خود به جای خرید و فروش سریع آن، همانند سرمایه‌گذاران بلندمدت رفتار می‌کنند. این رفتار با آنچه در سال ۲۰۱۷ رخ داد، مغایرت دارد.

  یکی از کارشناسان معتقد است حجم معاملات روزانه اکنون نسبت به سال ۲۰۱۷ کمتر است. اما دلیل این موضوع آن است که سرمایه‌گذاران به دلیل ترس از باختن دارایی خود سریع معامله نمی‌کنند. گزارشی از سوی شرکت «چاینالیزیس» که به تحلیل بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال می‌پردازد، بیان می‌کند که در مقایسه با ۳ سال پیش، فروشندگان کمتری در بازار وجود دارند. اما چه چیزی در بازار تغییر کرده است؟

  افزایش آگاهی و پذیرش بیت کوین

  مونارک مودی، موسس و مدیرعامل بیتکس، یک مرکز مبادله ارزهای دیجیتال در امارات و پلتفرمی برای معامله حرفه‌ای، معتقد است که آگاهی در مورد ارزهای دیجیتال افزایش یافته و سفته‌بازی در این بازار کاهش پیدا کرده است. علاوه بر این، با بهبود فناوری و نوآوری در سال‌های اخیر، ظهور ارزهای دیجیتال مرتبط با صندوق‌های پوشش ریسک و مواردی از این قبیل موجب شده است تا ارزهای دیجیتال به صورت جایگزینی در دسته‌های دارایی دربیایند که در سبدهای سرمایه‌گذاری جای گیرد.

  علت کاهش نوسانات بیت کوین

  برخی از کارشناسان معتقدند بزرگترین تغییر بین سال ۲۰۱۷ و امروز، پیدایش مبادله آتی و اختیار بیت کوین است. ویلیام کوییگلی، یکی از پدیدآورندگان شرکت «مگنتیک کپیتال» که در زمینه سرمایه‌گذاری در ایالات متحده فعال است، می‌گوید بازارهای مشتقه ارزهای دیجیتال اکنون مهم هستند. علاوه بر این راه‌های زیادی برای پوشش دادن در برابر تغییرات ناگهانی قیمت بیت کوین به وجود آمده است. به نظر وی همین موضوع موجب کاهش نوسانات قیمت و تغییر در میزان سفته‌‎بازی شده است.

  علاوه بر این، برخی متخصصان معتقدند شاهد گذار مهعمی در اقبال مردم به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هستیم. این رویکرد حاصل این است که مردم به این ارزها به عنوان یک دسته جدید دارایی نگاه می‌کنند و نگاه قمارگونه به آن کنار رفته است. به علاوه، افزایش تعداد کاربران ارزهای دیجیتال موجب حمایت از پذیرش عمومی آنها شده است.

  بیشتر بخوانید: قیمت بیت کوین در این هفته چه تغییری می‌کند؟

  جمع‌بندی

  به نظر می‌رسد سال خوش بیت کوین همچنان ادامه دارد. با این حال نباید فراموش کرد این ارز دیجیتال و سایر دارایی‌های این دسته همواره ریسک بالایی دارند. بنابراین اگر اقدام به خرید آنها می‌کنید تا حدودی ریسک پذیر باشید. همچنین، پورتفویی تشکیل دهید و بیش از بخشی از دارایی خود را صرف آن نکنید.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...