سرمایه+>بورس>صدرنشینی بازدهی بورس در هفته نخست آذر/ هراس از تکرار تاریخ برای بیت کوین>

صدرنشینی بازدهی بورس در هفته نخست آذر/ هراس از تکرار تاریخ برای بیت کوین

  • اشتراک‌گذاری
  • 12
  • 0

به نظر می‌رسد بورس و گزینه‌های درآمد ثابت در هفته نخست آذر نیز صدرنشین بازدهی بازارها باشند. هرچند بورس در این هفته رشد کمی را تجربه کرد اما با توجه به سقوط قیمت در سایر بازارها در راس قرار گرفت. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای مختلف در هفته نخست آذرماه می‌پردازیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

رشد لاکپشتی بورس تهران

بورس که هفته گذشته در صدر بازدهی بازارها قرار داشت، این هفته رشد ۱٫۶۳ درصدی را تجربه کرد. با این رشد، شاخص بورس ۲۲ هزار واحد در هفته نخست آذر افزایش یافت. با این حساب، شاخص بورس از یک میلیون و ۳۴۵ هزار واحد در پایان هفته قبل به یک میلیون و ۳۶۷ هزار واحد رسید.

دلار در کانال ۲۴ هزار تومان

نرخ برابری دلار و ریال در یک هفته اخیر نزولی بود. سیگنال‌های پیروزی بایدن و امید به احیای برجام از جمله مهمترین تاثیرات را بر قیمت دلار گذاشت. دلار در بازار آزاد ایران از ۲۵۹۰۰ تومان در پایان هفته قبل به ۲۴۷۰۰ تومان تاکنون رسیده است. این عدد به معنای کاهش ۴٫۶ درصدی دلار در هفته اول آذر ماه است. اکنون این سوال وجود دارد که آیا دلار پایین‌تر هم می‌رود؟

وقت خروج از سرمایه‌گذاری در طلا؟

در هفته‌ای که گذشت طلا به دو علت با کاهش ارزش در بازار مواجه شد. یکی از این دلایل کاهش قیمت جهانی طلا است که به دلیل خبرهای خوب مربوط به تاثیر واکسن‌ها در هفته گذشته و بازگشت امید به بهبود شرایط اقتصادی در آینده نزدیک کاهش یافته است. طلای جهانی در هفته گذشته در عدد ۱۸۷۲ دلار به ازای هر اونس به کار خود پایان داده بود. با این حال در هفته اخیر طلا به ۱۸۱۴ دلار به ازای هر اونس رسیده است. این یعنی بهای فلز زرد در هر اونس ۵۸ دلار معادل ۳ درصد کاهش پیدا کرده است. به نظر می‌رسد برخی از سرمایه‌گذاران جهانی طلا در روزهای اخیر به سوی بازارهای دیگر حرکت کرده‌اند.

افت قیمت طلا در بازار ایران

طلا در بازارهای داخلی در یک هفته اخیر کاهش قابل توجهی یافت. همان طور که گفتیم، بهای طلا در بازار جهانی کاهش و احتمال بهبود شرایط اقتصادی افزایش یافته است. اما مهمترین علت کاهش قیمت طلا را باید در کاهش ارزش دلار در بازار جستجو کرد. هر گرم طلا که در پایان هفته قبل در بازارهای داخلی به یک میلیون و ۱۱۳ هزار تومان رسیده بود، تاکنون به یک میلیون و ۵۸ هزار تومان رسیده است. این میزان نشان دهنده کاهش حدودا ۵ درصدی ارزش طلا در بازارهای داخلی است. بهای هر سکه بهار آزادی نیز در این مدت از ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به حدود ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تاکنون رسیده است. در واقع در یک هفته اخیر تمام سکه بهار آزادی حدود ۷٫۱ درصد ارزش خود معادل ۸۰۰ هزار تومان را از دست داده است.

قیمت بیت کوین و تکرار سرنوشت ۲۰۱۸؟

بیت کوین در هفته‌ای که گدشت قدم به قدم به اوج تاریخی خود در اواخر سال ۲۰۱۷ نزدیک شد. همزمان و با رشد قابل توجه بیت کوین در روزهای اخیر، این ترس در میان برخی تحلیلگران قوت گرفت که آیا ممکن است بیت کوین به سرنوشت سال ۲۰۱۸ گرفتار شود؟ در این سال بیت کوین پس از نزدیک شدن به قله ۱۹ هزار دلاری، به شدت افت کرد و قیمت آن در مدت کوتاهی به کانال ۶ هزار دلار سقوط کرد. امروز این ترس‌ها تا حدودی محقق شد و قیمت بیت کوین با کاهش ۱۱ درصدی نسبت به ۲۴ ساعت گذشته به کانال ۱۶ هزار دلار سقوط کرد. بیت کوین در پایان هفته گذشته ۱۸۶۳۷ دلار معامله می‌شد و در طول هفته از ۱۹ هزار دلار هم گذشت اما به یکباره افت کرد و در حال حاضر ارزش آن به ۱۶۸۲۱ دلار رسیده است. در واقع بهای بیت کوین در هفته اخیر حدودا ۹٫۷ درصد کاهش یافته است.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...