سرمایه+>ارز دیجیتال>صعود بیت کوین به آستانه ۲۰ هزار دلار/ ۵ دلیل رکوردشکنی بیت کوین>

صعود بیت کوین به آستانه ۲۰ هزار دلار/ ۵ دلیل رکوردشکنی بیت کوین

  • اشتراک‌گذاری
  • 27
  • 0

روز گذشته بیت کوین با صعود به قیمت ۱۹ هزار و ۸۵۰ دلار، رکورد پیشین خود را جابجا کرد. سال جاری برای بیت کوین سال خوبی بود و رشد قابل توجهی برای این رمزارز به همراه داشت. بیت کوین در ماه نوامبر رشد ۳۳ درصدی را تجربه کرد. ابتدای نوامبر قیمت بیت کوین در کانال ۱۳ هزار دلار قرار داشت، اما در پایان نوامبر در کانال ۱۸ هزار معامله شد. بهای بیت کوین در هفته پایانی نوامبر نزولی بود و پس از گذر از ۱۹ هزار دلار به شدت افت کرد. این افت موجب شد برخی سرمایه‌گذاران نسبت به تکرار ریزش بیت کوین احساس خطر کنند. با این حال برخی کارشناسان معتقد بودند این نوسانات تنها اصلاح بیت کوین برای عبور از سد ۲۰ هزار دلار است. در حال حاضر قیمت بیت کوین حدود ۱۹ هزار و ۸۰۰ دلار است.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

چرا بیت کوین رکورد زد؟

بررسی‌های سرمایه پلاس نشان می‌دهد در طول ۱۱ ماه اخیر سال میلادی، قیمت بیت کوین شاهد رشد ۱۷۰ درصدی بوده است. در اینجا برخی دلایل صعود بیت کوین را بررسی می‌کنیم. دلیل نخست رشد بیت کوین جذب علاقه نهادها و سرمایه‌گذاران نهادی به بیت کوین بوده است. بر اساس گزارشی که از سوی تحلیلگران بانک جی‌پی مورگان چیس منتشر شده این عامل در رشد قیمت بیت کوین موثر بوده است. علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که سرمایه‌گذاران بزرگ از بازارهای کمودیتی برای سفته‌بازی در قیمت بیت کوین استفاده می‌کنند.

رواج سرمایه‌گذاری بلندمدت

دلیل دوم این است که مدیران صندوق‌های پوشش ریسک معروف، به شدت در حال استفاده از بیت کوین به صورت یک سرمایه‌گذاری بلندمدت هستند. مدیرانی همچون پل تودور جونز و استنلی دراکن‌میلر از این دسته هستند.

بیت کوین به مثابه سپری در برابر تورم

دلیل سوم دید مثبت تحلیلگران نسبت به آینده بیت کوین در روزهای اخیر است. به عنوان مثال، آلیانس برنشتاین که یکی از شرکت‌های بزرگ مدیریت دارایی است، در گزارشی عنوان کرده است محیط اقتصادی پساکرونا می‌تواند در تخصیص دارایی سرمایه‌گذاران نقش داشته باشد. به نظر می‌رسد وقتی پای پوشش ریسک در برابر تورم به میان بیاید، بیت کوین شبیه طلا در نظر گرفته شود. برخی کارشناسان معتقدند قیمت بیت کوین می‌تواند به دلیل چاپ پول و تامین مالی کمک‌های اضطراری دولتی آمریکا برای مقابله با ویروس کرونا، افزایش یابد. تاکنون بیش از ۳ تریلیون دلار پول جدید در سال ۲۰۲۰ خلق شده که بیش از سه چهارم کل پول خلق شده در تاریخ ۱۰۷ ساله آمریکا است.

اثر «پی‌پل»

از دلیل چهارم به عنوان «اثر پی‌پل» نام برده می‌شود. پی‌پل یک شرکت آمریکایی است که در زمینه تجارت و پرداخت الکترونیکی فعالیت می‌کند. این شرکت به مشتریانش که حدود ۳۴۶ میلیون حساب فعال دارند، اجازه داده به خرید و فروش بیت کوین دست بزنند. این کار اثری در راستای تقویت و صعود بیت کوین داشته است.

عبور از شایعات

دلیل آخری که برای رشد قیمت بیت کوین عنوان می‌شود تعلیق برداشت ارزهای دیجیتال در برخی از مراکز مبادله است. هفته گذشته بازار بیت کوین با خروج گسترده سرمایه‌گذاران از یکی از بزرگترین مراکز مبادله ارزهای دیجیتال به نام اوکی‌اکس همراه بود. در واقع برخی از صاحبان بیت کوین گمان می‌کردند پایان تعلیق ۵ هفته‌ای این مرکز بزرگ می‌تواند موجب فشار فروش روی بیت کوین شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود ۲۴ هزار و ۶۳۱ بیت کوین به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار در مدت ۲۴ ساعت پس از رفع تعلیق این مرکز از بازار خارج شد.

با این حال، به نظر می‌رسد بیت کوین از این موضوع و موارد منفی دیگری مانند شایعه مقررات جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا بر ارزهای دیجیتال عبور کرده است. همچنین به نظر می‌رسد شایعات و داده‌های مربوط به عرضه بیت کوین به قیمت کمتر از بازار از سوی دارندگان بزرگ این ارز دیجیتال دیگر مورد توجه قرار ندارد.

بیشتر بخوانید: 5 عامل تعیین کننده قیمت بیت کوین

جمع‌بندی

با وجود چشم‌اندازهای صعودی بیت کوین و عواملی که در مسیر رشد آن قرار دارد، نباید از یاد برد که غالب رمزارزها از جمله بیت کوین فاقد نهاد ناظر و کنترل کننده نوسانات هستند. به همین دلیل نیز در صورت به راه افتادن موج خرید یا فروش، نوسان قیمت در آنها می‌تواند بسیار زیاد باشد. همین موضوعه موجب می‌شود خرید این دارایی برای افراد ریسک‌گریز چندان توصیه نشود. علاوه بر این انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌ گذاری و آشنایی با مفاهیم رمزارزها اهمیت زیادی دارد.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...