صعود مجدد بورس به کانال 1.4 میلیون واحدی

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 87
  • 0
  صعود مجدد بورس به کانال 1.4 میلیون واحدی

  در هفته‌ای که گذشت، بازار سهام شاهد رشد بود. پس از افتی که بازار در شهریور ماه شاهد آن بود و تا کانال 1.3 میلیونی ادامه یافت، به نظر می‌رسد وضعیت بورس مساعدتر شده است. در پایان این هفته بورس توانست دوباره وارد کانال 1.4 میلیون واحدی شود. در ادامه نگاهی به تحولات بازار سهام در هفته‌ای که گذشت خواهیم انداخت.

  ورود دلار به کانال 28 هزار تومانی

  یکی از مهمترین اتفاقات این هفته، افزایش قیمت دلار در بازار آزاد بود. پس از بحث‌هایی بین آژانس بین‌المللی اتمی، ایران و برخی کشورها در خصوص مسایل هسته‌ای قیمت دلار روند صعودی طی کرد. هرچند هنوز تکلیف احیای برجام روشن نیست، اما همین موضوعات موجب شد بهای هر دلار از 27 هزار و 480 تومان در چهارشنبه گذشته و آخرین روز شهریور، به 28 هزار و 250 تومان در چهارشنبه هفته جاری برسد.

  بیشتر بخوانید: نگاهی به کارنامه بورس در تابستان 1400

  رشد شاخص کل در هفته اول مهر

  همان طور که گفتیم وضعیت بورس در این هفته مثبت بود. شاخص کل که در آخرین روز شهریور یعنی چهارشنبه هفته قبل به یک میلیون و 386 هزار واحد رسیده بود، در این هفته حرکت صعودی خود را آغاز کرد و به کانال 1.4 میلیون واحدی بازگشت. شاخص کل در پایان این هفته به یک میلیون و 437 هزار واحد رسیده است که در مقایسه با هفته قبل بازدهی 3.6 درصدی را نشان می‌‎دهد.

  بیشتر بخوانید: چرا صندوق سهامی بخریم؟

  برندگان بورسی نخستین هفته پاییز

  در این هفته علاوه بر رشد شاخص کل، شاخص هم وزن بازار سهام نیز افزایش یافت و به حدود 427 هزار و 800 واحد رسید. افزایش شاخص هم وزن در این هفته تنها حدود 1.28 درصد بود که کمتر از شاخص کل است. این موضوع نکته‌ای در خود دارد و آن این است که به طور کلی شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی در این هفته سود بیشتری در مقایسه با شرکت‌های کوچک‌تر کرده‌اند. به عبارت دیگر، برندگان این هفته بازار سهام را می‌توان به طور کلی شرکت‌های بزرگ بورسی دانست.