نویسنده: احسان والیان

از قدیم الایام، طلا یکی از کالاها با قابلیت سرمایه گذاری به حساب می‌آمده است. طلا، این فلز گرانبها که می‌توان گفت همپایی ندارد، هر روز با میزان تقاضا بیش‌تر آن نه فقط در ایران بلکه در تمام کشورهای دیگر جهان مواجه هستیم و همه خوب می‌دانیم که طلا جز منابع تجدید ناپذیر است و بالطبع هر چه میزان تقاضا  آن بالاتر رود به همان نسبت، قیمت و ارزش آن افزایش می‌یابد. پس طلا خریداری می‌شود تا سرمایه به میزان افزایش ارزش‌های مالی بیش‌تر شود. اما در حال حاضر، بسیاری برای دلایل منطقی مختلفی به جای خرید سنتی طلا و به جان خریدن ریسک‌هایی که دارد کار خود را راحت کردند و به سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلا در میان انواع صندوق‌های سرمایه گذاری روی آورده‌اند. در فرصت پیش رو بیش‌تر با ماهیت این صندوق سرمایه گذاری آشنا خواهیم شد و مزایا و کارکرد آن و تفاوتش با خرید سنتی طلا خواهیم پرداخت.

صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا

صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا جز صندوق‌های قابل معامله (ETF) و مشترک و یکی از چهار صندوق متداول در حال فعالیت برای سرمایه گذاری افراد حقیقی هستند. در حال حاضر ۴ صندوق مبتنی بر طلا در کشور وجود دارد که یکی از آن‌ها صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلا کیان با نماد (گوهر) است. این صندوق‌ها هم مانند صندوق‌های دیگر دارای ارکان و اعضای مشخص هستند. اما تفاوت صندوق طلا با دیگر صندوق‌ها این است که ۷۰ درصد از دارایی‌های جمع آوری شده از سرمایه گذاران را برای خرید سکه طلا و اوراق بهادار مشتقه این فلز در نظر می‌گیرند. و باقی دارایی صندوق را در اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می‌کنند تا هم صندوق شرایط با ثباتی داشته باشد و هم در زمان ابطال واحدهای سرمایه گذاری، صندوق بتواند بدون آسیب رسیدن به اصل سرمایه گذاری خود اقدام به تامین مالی برای واحدهای ابطال شده کند و وجه آن را به سرمایه گذار در کم‌ترین زمان پرداخت کند. صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا که در شکل جهانی‌شان به (Gold Funds) معروف هستند با خرید سکه‌های طلا از بازار و بانک کارگشایی کار خود را آغاز می‌کنند و سرمایه طلا خود را در یک بانک عامل سپرده گذاری می‌کنند. می‌توان گفت عوامل موثر در ارزش دارایی‌های این صندوق‌ها، قیمت گذاری این فلز گران‌بها بر اساس نرخ دلار و قیمت اونس جهانی است. در واقع سرمایه گذاری در این صندوق به معنای سرمایه گذاری غیر مستقیم روی نرخ ارز و طلا است و کسانی که قصد پوشش ریسک سرمایه خود را در مقابل افزایش نرخ طلا و ارز دارند می‌توانند با انتخاب صندوق طلا به صورت غیر مستقیم سرمایه خود در سکه طلا، در این صندوق‌ها سرمایه گذاری کنند. برای مشاهده دارایی‌های این نوع صندوق می‌توان نمودار ترکیبی دارایی صندوق سرمایه گذاری طلا کیان را مشاهد کرد؛

تفاوت صندوق طلا و خرید فیزیکی طلا

از اطرافیان‌مان گرفته تا هر کسی که پولی در دست دارد همیشه سعی می‌کند تا قسمتی از وجه نقد خود را برای سرمایه گذاری صرف خرید طلا کند و به شکل سنتی به بازار می‌رود تا با دارایی‌اش هر چه قدر می‌تواند طلا بخرد و در گوشه‌ای از خانه و یا گاو صندوق شخصی طلای خریداری کرده را کنار بگذارد. تفاوت اصلی صندوق‌های سرمایه گذاری طلا با این نوع خرید این فلز گرانبها این است که با خرید فیزیکی طلا نه تنها هر لحظه خطر سرقت، اموال شخص را تهدید می‌کند بلکه ممکن است این تهدیدات به قیمت جان فرد دارنده طلا تمام شود. این نکته یک واقعیت بدیهی است که هیچ چیز در زندگی‌ به اندازه جان انسان ارزشمند نیست. اگر سرمایه گذاری می‌کنیم و به فکر آینده هستیم تنها به این دلیل است که زندگی راحت‌تری برای خود و خانواده‌مان فراهم کنیم و از ریسک‌های احتمالی دور بمانیم. صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلا مانند یک گاوصندوق هوشمند عمل می‌کند و با جمع‌آوری دارایی‌های کوچک و بزرگ در جایی مطمئن ما را از گزند خطرات وجود فیزیکی طلا در امان می‌دارد. حال چرا گاوصندوق هوشمند؟ به دو دلیل؛ دلیل اول، به این خاطر که زمانی که فرد اقدام به خرید طلا فیزیکی می‌کند حتی اگر از خطراتی مانند سرقت هم دور بماند باز هم سرمایه او بعد از چند سال همان میزان طلایی است که روز اول خریده است. شاید با خود بگویید خوب، شخص سرمایه گذار در طول زمان میزان طلای خود را افزایش می‌دهد. این حرف درست است اما به راستی، ما به عنوان سرمایه گذاران غیر حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای تا چه میزان نسبت به نوسانات و تحلیل‌ها آشنایی داریم؟ دلیل دوم در پاسخ به این سوال ظاهر می‌شود. گاوصندوق هوشمندی مانند صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلا با داشتن ارکان و اعضای متخصص در امر سرمایه گذاری این امکان را برای سرمایه گذار ایجاد می‌کند تا بدون صرف وقت از تخصص این اعضا استفاده کند و سود حاصل از سرمایه خود را به دست آورد. متخصصین صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا مانند صندوق طلا کیان این علم را دارند تا در زمان مناسب و با تحلیل نوسانات بازار و همچنین روزهای پررونق به بهترین شکل، دارایی در صندوق سرمایه گذاران را مدیریت کنند.

صندوق - سهام - ثروت - پول - بورس

مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا

اهداف تشکیل صندوق سرمایه گذاری شامل برطرف کردن ریسک نگهداری طلا به صورت فیزیکی، کم شدن کارمزد در معاملات، امکان سرمایه گذاری با هر میزان سرمایه، امکان نقد شوندگی سریع، قابل معامله بودن این صندوق و مدیریت آن می‌شود. برای برشماری مزایای صندوق سرمایه گذاری و مقایسه آن با خرید سنتی طلا لازم است که در چندین قسمت به طور مجزا به بررسی بپردازیم.

مدیریت هوشمندانه صندوق طلا

اول از همه باید این نکته را به خاطر داشت که وقتی یک شخص اقدام به سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری طلا می‌کند در واقع، اقدام به خرید غیر مستقیم طلا کرده است؛ به این معنی که بدون خرید مستقیم طلا با سرمایه گذاری در این نوع صندوق این امکان را به دست می‌آورید تا سرمایه شما به دست تیم حرفه‌ای و کارشناسان مجرب صندوق طلا سرمایه گذاری شود. و صندوق‌های طلا نیز با توجه به اوضاع بازار چه در زمان رکود و چه در زمانی که بازار روزهای پررونق‌اش را می‌گذراند اقدام به خرید سکه‌های طلا، اوراق مشتقه این فلز و اوراق بهادار با درآمد ثابت کند. در واقع، با این تدبیر، میزان ریسک  سرمایه گذاری شما تا حد قابل توجه‌ای کم می‌شود.

صندوق طلا از  صندوق‌های قابل معامله در بورس

صندوق  سرمایه گذاری مبتنی بر طلا از صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) است. این قابلیت در صندوق طلا مانند صندوق طلای کیان این امکان را به فرد سرمایه گذار می‌دهد تا در طول ساعات کاری بازار بورس بدون نیاز به مراجعه به کارگزاری در سامانه‌های آنلاین اقدام به خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری در بازار بورس کند و در لحظه تامین مالی و یا سرمایه گذاری خود را در صندوق‌های طلا انجام دهد. گفتنی است که بعضی از صندوق‌ها پا را فراتر از سامانه‌های معاملاتی گذاشته‌اند و با فراهم آوردن اپلیکیشن‌های مربوط به صندوق‌ها، به راحتی این امکان را برای سرمایه گذاران خود فراهم کرده‌اند. به عنوان مثال اگر شخصی بخواهد در صندوق سرمایه گذاری طلا کیان با نماد (گوهر) اقدام به خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری کند کافی است تا اپلیکیشن کیان دیجیتال را دانلود کند و به راحتی تمام مراحل را برای ثبت نام، فعال‌سازی و خرید و فروش در این صندوق انجام دهد.

نقدشوندگی سریع

یکی دیگر از مزایایی که صندوق طلا دارد این است که در میان ارکان صندوق، بازارگردان حضور دارد و وجود این رکن به منظور نقد شوندگی در زمان ابطال واحدهای سرمایه گذاری از طرف سرمایه گذاران است. به این معنی که در زمانی که حتی بازار حالتی یک طرفه پیدا می‌کند و به معنای ساده‌تر فروش سخت می‌شود، بازارگردان به تنظیم معاملات خرید و فروش می‌پردازد تا رقم خرید و فروش را تا حد ممکن هم‌تراز نگه دارد و کار معاملات را آسان کند. واحدهای سرمایه گذاری صندوق‌های طلا از قیمت گرمی آن بسیار کم‌تر است و همین امر باعث می‌شود تا واحدهای سرمایه گذاری این نوع صندوق در هر زمان به راحتی قابل ابطال باشد و به فروش برسد.

سرمایه گذاری با هر میزان سرمایه

در حال حاضر، اگر یک شخص اقدام به خرید فیزیکی طلا کند، دست کم باید به اندازه یک سکه تمام پول داشته باشد که برای بسیاری این میزان رقم کمی نیست و اصلا خرید یک سکه را آن چنان که باید نمی ‌توان یک سرمایه گذاری تلقی کرد. صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا این امکان را فراهم کرده‌اند که افراد با هر میزان پول حتی به اندازه چند صد هزار تومان هم قادر به سرمایه گذاری و خرید واحدهای سرمایه گذاری در صندوق طلا باشند. شاید این سوال مطرح شود که چگونه با کم‌ترین پول برای این صندوق توجیه مالی به وجود می‌آید که هر میزان سرمایه‌ای را بپزیرد؟ در جواب به این سوال باید گفت که صندوق‌های سرمایه گذاری طلا جز دسته صندوق‌های سرمایه گذاری کالا در بورس به حساب می‌آیند و به همین خاطر افراد با حداقل سرمایه  حتی با پانصد هزار تومان به صورت آنلاین و کم‌تر از این مقدار به صورت حضوری به صندوق‌ها هم می‌توانند در این صندوق سرمایه گذاری کنند.

مسئله کارمزد

بی شک شنیده و دیده‌ایم که در زمان خرید و فروش طلا به صورت سنتی میزانی از پولی که پرداخت و یا در زمان فروش کم می‌شود به نام کارمزد است. درست است. کارمزد در معاملات، هزینه‌ای طبیعی و تعریف شده است اما در مقایسه خرید سنتی این فلز گرانبها و شیوه سرمایه گذاری در صندوق آن باید گفت که تفاوت بسیاری در کارمزد وجود دارد؛ زمانی که شما اقدام به سرمایه گذاری در صندوق طلا می‌کنید تنها ۰٫۲۳ درصد از شما کارمزد دریافت می‌شود اما زمانی که اقدام به خرید مستقیم فیزیکی طلا می‌کنید این میزان کارمزد به ۱ الی ۲ درصد می‌رسد.

خرید مستقیم طلا و خطرات آن

در بسیاری از فیلم‌ها دیده‌اید که عده‌ای راه زن و سارق به دنبال کسی افتاده‌اند که مطمئن هستند طلا به همراه دارد. معمولا هم آخر چنین داستان‌هایی شاهد عاقبت خوشی نبوده‌ایم. اما نکته مهم این است که از جهاتی، تفاوتی میان صدها سال پیش با امروز وجود ندارد و کالاهای باارزشی مانند طلا همچنان دندان طمع سارقان را برق می‌‎اندازد. شاید شیوه تغییر کرده باشد اما نفس عمل تغییر نکرده است. نگهداری طلا، کاری پر مخاطره است و هر چه قدر هم این کار با دقت و وسواس و با ضوابط امنیتی انجام شود باز هم امکان بروز حوادث ممکن است. البته نه فقط سرقت بلکه گم شدن نیز در ذات اشیا و حواس پرتی و حوادث نیز وجود دارد و حتی زمانی هم که اموال با ارزشی مانند طلا در جای امنی قرار گرفته باشد باز هم نمی‌توان به طور کامل از امنیت آن آسوده خاطر بود. نیازی به توضیح ندارد که در این زمینه هم صندوق‌های سرمایه گذاری در طلا از سرمایه سرمایه گذاران خود با روشی قانونی و منطقی محافظت می‌کند.

نتیجه گیری

در جهان امروز سرمایه با هوشمندی و درایت عده‌ای از متخصصین این امکان را فراهم آمده تا بیش از پیش از سرمایه خود به صورت ایمن و البته با بازدهی بیش‌تر بهره ببریم و مکافات قبل را برای نگه داری سرمایه نداشته باشیم. بنابراین با کمی تحقیق و مطالعه متوجه می‌شویم که صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا یکی از بهترین گزینه‌ها برای ورود به قسمت طلایی بازار سرمایه به حساب می‌آید. در واقع سرمایه گذاری در این صندوق به معنای سرمایه گذاری غیر مستقیم روی نرخ ارز و طلا است و کسانی که قصد پوشش ریسک سرمایه خود در مقابل افزایش نرخ طلا و ارز را دارند می‌توانند با انتخاب صندوق طلا به صورت غیر مستقیم در این صندوق‌ها سرمایه گذاری کنند.

نویسنده: احسان والیان


255 بازدید


از قدیم الایام، طلا یکی از کالاها با قابلیت سرمایه گذاری به حساب می‌آمده است. طلا، این فلز گرانبها که می‌توان گفت همپایی ندارد، هر روز با میزان تقاضا بیش‌تر آن نه فقط در ایران بلکه در تمام کشورهای دیگر


برچسب‌ها